Od kiedy podawać dzieciom soki owocowe?

0
461

Nowe wyniki badań

Soki owocowe są dla dzieci (dla dorosłych zresztą  też) źródłem zdrowia – taka opinia funkcjonuje powszechnie. Tymczasem nowe wyniki badań naukowców (oczywiście amerykańskich naukowców 🙂 ) wskazują na to, że dzieciom do lat 3, najlepiej ich w ogóle nie podawać!Polecamy  Od kiedy podawać dzieciom soki owocowe?Ostatecznie Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleciła, by przesunąć granicę wieku do której nie należy dawać soków, z sześciu miesięcy do ukończenia co najmniej pierwszego roku życia dziecka!

Dlaczego niemowlakom nie powinno się podawać żadnych soków?

Niemowlakom nie powinno się podawać żadnych soków z kilku powodów:

  • Nie mają żadnych wartości odżywczych dla zdrowia niemowlaków, a nawet dzieci do lat trzech. O wiele bardziej wskazane jest bowiem jedzenie owoców w całości, bo w miąższu i skórce znajduje się najwięcej witamin i mikroelementów.
  • Mogą powodować próchnicę oraz różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego i trawiennego, np. wzdęcia, bóle brzucha oraz biegunki.
  • Często powodują zaburzenia łaknienia, co w konsekwencji może doprowadzić do niedożywienia lub wręcz odwrotnie – tycia dziecka (głównie z powodu spożycia zbyt dużej ilości cukru).
  • Dostarczają zbyt dużej ilości fruktozy ( a małe dzieci nie powinny spożywać w ciągu dnia więcej, niż 4 łyżeczki cukru włączając w to także fruktozę znajdującą się w owocach i sokach owocowych).Polecamy  Od kiedy podawać dzieciom soki owocowe?
  • Przyzwyczajają dzieci do słodkich smaków, co powoduje, że domagają się potem słodyczy pod wszelkimi postaciami, a ich nadmierne spożywanie jak wiadomo, prowadzi do nadwagi i otyłości. Innymi słowy jest to prosta droga do nabycia złych, niezdrowych nawyków żywieniowych.
  • Zniechęcają do picia czystej wody, która jest dla ich rozwoju najzdrowsza.

Kiedy można zacząć podawać soki owocowe według polskich pediatrów?

Według polskich pediatrów rzeczywiście najlepiej byłoby nie podawać dzieciom do ukończenia pierwszego roku życia żadnych soków owocowych. Jeżeli jednak mama zdecyduje się poić niemowlaka soczkami, to powinna pamiętać, by ich ilość nie przekroczyła 100 ml w ciągu dnia. Warto także, by nie zapomniała o higienie jamy ustnej malucha i myła mu dziąsełka oraz zęby mleczne najlepiej po każdym posiłku i wypiciu słodkiego soku.Polecamy  Od kiedy podawać dzieciom soki owocowe?Starszym dzieciom można w ciągu dnia podać maksymalnie 200 ml soku. Zdecydowanie zdrowsze dla organizmu dziecka będzie zastępowanie soczków owocowych jedzeniem owoców w całości i piciem wody (przegotowanej lub niegazowanej).