Polip endometrialny – czy jest groźny?

3
723

Polipy endometrialne są dość częstą przypadłością u kobiet. I to w różnym wieku, choć najczęściej występują u kobiet w okresie okołomenopauzalnym i po 30. roku życia. Mylone są często z mięśniakami, ale to są dwie zupełnie różne jednostki chorobowe.

Polipy endometrialne nie są zazwyczaj groźne, choć mogą np. utrudniać zajście w ciążę, powodować poronienia, a czasami zmiany te mogą stać się złośliwe. Dlatego nie wolno ich lekceważyć.

Polip endometrialny – co to jest?

Endometrium to z łac. błona śluzowa pokrywająca mięsień gładki macicy. Stąd wzięła się nazwa polipa.

Polip endometrialny to niewielki fragment przerośniętej błony śluzowej macicy mogący występować w dwóch postaciach:

  • polip endometrialny uszypułkowany – wyrasta na nóżce (szypułce) ponad powierzchnię błony śluzowej macicy
  • polip endometrialny nieuszypułkowany – ściśle przylega do tkanki błony śluzowej macicy

Polipy występują zwykle pojedynczo, choć bywa, że jest ich kilka jednocześnie. Mogą mieć różną wielkość (od kilku milimetrów, nawet do kilkudziesięciu). Wykrycie ich jest możliwe tylko w badaniu przezpochwowym USG.

Przyczyny polipa endometrialnego

Przyczyny polipa endometrialnego nie są dokładnie znane. Najprawdopodobniej powstają na skutek zaburzeń hormonalnych w organizmie kobiety. Przede wszystkim produkcja nadmiernej ilości estrogenów.Zdrowie  Polip endometrialny - czy jest groźny?Obserwowana jest podatność na występowanie polipów u kobiet, których matki także je miały. Można więc przypuszczać, że jest to skłonność dziedziczona.

Objawy polipa endometrialnego

Obecność małego polipa stwierdza się często przez przypadek, przy okazji wykonywanego kontrolnego badania USG. Nie daje właściwie żadnych objawów, więc jego wykrycie może być wtedy niemiłą niespodzianką. Choć oczywiście im wcześniej jest wykryty i leczony, tym lepiej.

Większe polipy dają już dość wyraźne i uciążliwe objawy, zmuszające kobietę do wizyty u ginekologa. Należą do nich:

  • przedłużające się krwawienia miesiączkowe
  • w krwi miesiączkowej mogą pojawić się skrzepy
  • plamienia i krwawienia między miesiączkami
  • niewielkie krwawienia zaraz po odbyciu stosunku płciowego

W prawdzie wymienione objawy mogą występować także przy innych chorobach dróg rodnych kobiety, ale dla polipów endometrialnych są bardzo typowe.

Leczenie polipów endometrialnych

Oczywiście najważniejsza jest prawidłowa diagnoza. Na jej podstawie lekarz będzie mógł zaproponować kobiecie odpowiednie leczenie: kurację hormonalną, łyżeczkowanie macicy lub histeroskopię operacyjną.Zdrowie  Polip endometrialny - czy jest groźny?Niestety trzeba się liczyć z tym, że oczekiwanie na konsultacje lekarskie i późniejsze ewentualne zabiegi w placówkach NFZ może być dość długie. Dlatego kobiety często decydują się na drogie leczenie w prywatnych placówkach (np. histeroskopia operacyjna – ok. 3 tysiące złotych). Ale za to zabiegi wykonuje się w nich niemal „od ręki”.

Kuracja hormonalna

Ten sposób leczenia polega na zażywaniu tabletek hormonalnych przez okres kilku miesięcy. Dzięki temu polip może się sam wchłonąć. Niestety nie ma gwarancji, że tak się stanie.

Łyżeczkowanie macicy

Łyżeczkowanie macicy (tzw. abrazja) jest wprawdzie krótkim zabiegiem trwającym zaledwie kilka minut, ale wykonywanym w znieczuleniu ogólnym. Lekarz usuwa polip i specjalnymi łyżeczkami i czyści jamę macicy. Pobrany materiał wysyła do badania histopatologicznego.

Po wybudzeniu się z narkozy i uzyskaniu wypisu można opuścić szpital i udać się do domu. Nie trzeba leżeć w łóżku, choć mogą wystąpić lekkie bóle w dole brzucha i niewielkie krwawienie. Trzeba natomiast „oszczędzać się” przez kilka dni (nie dźwigać!) i powstrzymać od kontaktów seksualnych. Można je podjąć dopiero po wizycie kontrolnej u ginekologa (najczęściej dwa tygodnie po dacie zabiegu).

Histeroskopia operacyjna

Podobnie jak łyżeczkowanie macicy zabieg histeroskopii wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Trwa kilka minut i zaliczany jest do zabiegów mało inwazyjnych. Ale zanim do niego dojdzie lekarze stosują kilkunastodniową terapię hormonalną w celu zmniejszenia polipa. Do domu można iść około trzy godziny po zabiegu.