Jak poradzić sobie z agresją u dziecka – 7 skutecznych rad

0
341

Każde dziecko jest inne, więc może się okazać, że metody działające na jedno dziecko, zupełnie się nie sprawdzą w przypadku drugiego. Jest jednak kilka uniwersalnych rad, które powinny pomóc w „okiełznaniu” agresywnego szkraba. Oto one:

1. Stawiaj wyraźne granice

Stawiaj wyraźne granice i ustalaj normy zachowania – dziecko musi mieć jasno powiedziane co mu wolno, a jakie zachowania nie będą tolerowane. Rodzice  Jak poradzić sobie z agresją u dziecka - 7 skutecznych rad

2. Postępuj konsekwentnie

Postępuj konsekwentnie – jeśli dziecko zauważy (a na pewno zauważy!), że tak nie jest, to będzie za każdym razem próbować swoich „sztuczek” dla osiągnięcia swojego celu.

3. Poszukaj przyczyn agresywnego zachowania

Poszukaj przyczyny (lub przyczyn) agresywnego zachowania – od tego zależy w dużym stopniu dalsze postępowanie (jeżeli np. dziecko jest zmęczone bieganiem z mamą po sklepach, to trzeba zwyczajnie to zrozumieć, choć to wcale nie znaczy, że można tolerować krzyki, bicie, gryzienie itp.!).

4. Zachowaj spokój

Jeśli dziecko ma napad agresji w sklepie lub innym miejscu publicznym (np. wrzeszczy, tarza się na ziemi, uderza głową o twardą przeszkodę, gryzie, zrzuca artykuły z półki, używa niecenzuralnych słów itp.) nie próbuj mu niczego tłumaczyć – weź je na ręce i spokojnie wyjdź na zewnątrz. Daj sobie i dziecku czas na ochłonięcie. Dopiero potem porozmawiaj z nim o tym dlaczego było złe i jak powinno swą złość manifestować.

5. Nie stosuj przemocy fizycznej i psychicznej

Nie stosuj przemocy fizycznej! – zaprzeczysz temu, czego wymagasz od dziecka (a ono patrzy i koduje sobie wzór zachowania rodzica). Nie krzycz na dziecko, nie podnoś głosu – przecież to również przejaw agresywnego zachowania, więc znowu zły wzór do naśladowania.Rodzice  Jak poradzić sobie z agresją u dziecka - 7 skutecznych rad

6. Pokaż jak sam sobie radzisz ze złością

Możesz podać swój sposób rozładowania złości, np. liczysz do dziesięciu, śpiewasz sobie lub włączasz ulubioną muzykę. Dziecko dzięki temu będzie wiedziało, że złość można rozładować w taki sposób, który nie krzywdzi innych.

7. Nie pozwól, by dziecko agresją osiągnęło wszystko, czego chce

Nie pozwól, by szkrab wymusił na tobie wszystko, czego chce. Jeśli raz zauważy, że głośno krzycząc lub stosując inne zachowania agresywne osiągnie swój cel, trudno będzie to potem „odkręcić”. Dlatego jeśli krzyczy i płacze (nawiasem mówiąc często wcale mu wtedy nie płyną łzy, za to świetnie pracują gałki oczne, które ukradkiem obserwują skutek takiego działania 🙂 ) to najlepiej to zignorować. Jeśli zauważy, że zamiast biec do niego, pocieszać i obiecywać spełnienie jego żądania spokojnie obierasz ziemniaki lub prasujesz – da spokój i zajmie się czymś innym.