Poród w domu – wady i zagrożenia

0
382

Jak zorganizować poród w domu?

Zorganizowanie porodu w domu jest właściwie dość proste. Wystarczy nieco wcześniej (gdzieś 2 – 3 miesiące przed wyznaczoną datą porodu) znaleźć dobrą położną i przygotować odpowiednią kwotę pieniędzy ( około 2 – 3 tysiące złotych), bo poród w domowych warunkach trzeba sobie samemu sfinansować. Teoretycznie nawet nie trzeba mieć zgody lekarza, ale każda odpowiedzialna kobieta wie, że konsultacje z lekarzem są absolutnie konieczne, by nie narazić zdrowia (a nawet życia) swojego i dziecka, które ma przyjść na świat.Rodzice  Poród w domu - wady i zagrożeniaMieszkanie (dom), w którym ma się odbyć poród nie musi być jakoś specjalnie przygotowywane. Nie jest bowiem potrzebna żadna nadzwyczajna dezynfekcja – wystarczy je po prostu dokładnie wysprzątać. Należy jednak przygotować czyste ręczniki, ligninę, folię oraz jakieś źródło ciepła, np. grzejnik. Ponieważ dziecko powinno być zbadane przez pediatrę – neonatologa w ciągu 12 godzin od chwili urodzenia, to trzeba wcześniej znaleźć takiego specjalistę i umówić się konsultację i ewentualne natychmiastowe przybycie w razie potrzeby. Rozsądna kobieta mająca zamiar rodzić w domu powinna się również liczyć z taką możliwością, że z jakichś powodów natychmiast trzeba będzie jednak jechać do szpitala. Musi więc mieć zapewniony jakiś środek transportu oraz torbę do szpitalnego porodu.

Jakie są zagrożenia związane z porodem w domu?

Zagrożeń związanych z organizacją porodu w domu jest naprawdę wiele i są one dość poważne. Należą do nich:

  • Brak aparatury medycznej umożliwiającej między innymi diagnostykę okołoporodową.
  • Brak lekarza w czasie porodu, co uniemożliwia natychmiastowe zastosowanie leków podawanych tylko na zlecenie lekarza.
  • Możliwość wystąpienia nagłych powikłań wymagających natychmiastowej interwencji chirurgicznej – bez nich poród może zakończyć się w skrajnych przypadkach nawet śmiercią dziecka lub kobiety. Niestety nie da się tego przewidzieć, bo mogą wystąpić nawet wtedy, gdy ciąża i poród do chwili wystąpienia problemów przebiegały wręcz książkowo. Może dojść np. zatrzymania akcji porodowej, do pęknięcia szyjki macicy, słabego obkurczania macicy, krwotoku, nieodklejenia łożyska, zatrzymania akcji serca płodu, dużego pęknięcia krocza i całego szeregu innych, nie mniej poważnych powikłań.
  • Brak możliwości szybkiego dotarcia do szpitala w razie wystąpienia nagłych powikłań – może również zakończyć się tragicznie dla rodzącej i jej dziecka. Zasada jest taka, że miejsce domowego porodu może być oddalone od szpitala maksymalnie 30 kilometrów. Statystycznie rzecz ujmując – około 10% rodzących w domu ostatecznie musi zostać przewiezionych do szpitala z powodu wystąpienia nagłych powikłań.Rodzice  Poród w domu - wady i zagrożenia
  • Brak możliwości natychmiastowego wykonania cesarskiego cięcia w razie wystąpienia wskazań nagłych do jego wykonania. I znów – występuje w takiej sytuacji bezpośrednie zagrożenia dla życia matki i dziecka.
  • Brak fachowej oceny stanu zdrowia noworodka od pierwszego momentu pojawienia się go na świecie.

Czy decyzja o porodzie w domu jest odpowiedzialna?

Mimo wad i zagrożeń jakie niesie za sobą poród w domu, coraz więcej kobiet na taką formę sprowadzenia swojego dziecka na świat się decyduje. Czy jest to decyzja odpowiedzialna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, bo przecież poród w domu, poza zagrożeniami i wadami ma również wiele zalet. Wszystko zależy zatem od kobiety (i ewentualnie jej bliskich). Dlatego szczególnie wnikliwie powinna ocenić ryzyko powikłań, a dopiero potem ostatecznie podjąć decyzję. Z drugiej strony poród jest dla kobiety czymś naturalnym, więc natura do tego procesu fizjologicznego odpowiednio ją przygotowała.