Poród rodzinny – czy to dobry pomysł?

0
422

Hasło „poród rodzinny” jest tak często używane w mediach, że kobiecie oczekującej dziecka może się wydawać, że „zwykły” poród jest co najmniej  dowodem zacofania. A wcale tak nie jest, choć rzeczywiście od kilku lat rodzinne porody stają się coraz bardziej popularne. Szczególnie w kręgach osób z pierwszych stron gazet brukowych.Rodzice  Poród rodzinny - czy to dobry pomysł?Zdecydowanie rzadziej decydują się na nie kobiety mieszkające na wsi, niż kobiety z miasta. Pewnie bierze się to stąd, że wciąż pokutuje na wsi przekonanie, że poród to sprawa kobiety, a mężczyzna nie powinien być przy nim obecny. Być może również nie wszystkie szpitale w mniejszych miastach są przygotowane na przyjmowanie porodów rodzinnych.

Na czym polega poród rodzinny?

Choć określenie „poród rodzinny” słusznie kojarzy się z rodziną, a jak z rodziną to i z domem, to nie jest tym samym co poród w domu. O ile bowiem poród w domu oznacza rzeczywiście rodzenie w domu, o tyle poród rodzinny oznacza poród odbywający się w szpitalu, ale w obecności kogoś bliskiego.

Kto może towarzyszyć kobiecie w czasie porodu rodzinnego?

W czasie porodu nazywanego rodzinnym, na sali porodowej kobiecie może towarzyszyć osoba, której obecność została przez nią zaakceptowana. Może to być jej mama, przyjaciółka, przyjaciel lub partner (np. mąż). Nie może to być jednak osoba nic nie wiedząca o przebiegu akcji porodowej. Jej obecność mogła by bowiem wręcz przeszkadzać, zamiast pomagać kobiecie podczas porodu. Najczęściej jest to osoba, z którą brała udział w zajęciach szkoły rodzenia, gdzie omawiano i ćwiczono pożądane zachowanie.

Zalety porodu rodzinnego

Oczywiście zwolennicy podają wiele dobrych stron porodu odbytego przy udziale kogoś bliskiego. Najczęściej mówi się o tym, że rodząca czuje się bezpiecznie i nie jest osamotniona w swym bólu. W razie potrzeby może liczyć na podanie czegoś do picia, pomoc przy przejściu do toalety, ćwiczeniach przyśpieszających poród czy masaż zbolałego kręgosłupa. Ponieważ taki poród odbywa się zazwyczaj w jednoosobowej sali, czas oczekiwania zajmować może wspólne oglądanie telewizji, rozwiązywanie krzyżówek, czy po prostu rozmowy.Rodzice  Poród rodzinny - czy to dobry pomysł?Szczególne znaczenie przypisuje się też obecności ojca dziecka. Towarzysząc kobiecie od początku ciąży, aż do momentu rozwiązania, buduje bowiem niezwykle silną więź z dzieckiem.

Czy są jakieś wady porodu rodzinnego?

No oczywiście, że są! Kto wie, czy nawet  nie więcej, niż zalet … Po pierwsze, nie zawsze obydwie strony (kobieta i osoba towarzysząca, zazwyczaj partner) są jednakowo przekonane do porodu rodzinnego. Dość często jest tak, że jedna ze stron wywiera presję na drugą. A to nie służy dobrze ich relacjom w przyszłości. Po drugie, ulegając namowom kobieta jednak nie czuje się komfortowo – jest zmęczona, spocona i często przerażona. Może się czuć wtedy nieatrakcyjna, niekobieca, nieseksowna i słaba psychicznie. A przecież nie powinna zajmować sobie tym głowy w tak ważnym momencie swojego życia.

Wiele kobiet woli więc przeżywać poród bez osób bliskich, koncentrując się na samym akcie narodzin.

Partner natomiast czuje presję … z jednej strony powinien być silny i pomocny, z drugiej jednak nie daje rady tego znieść … Czuje, że się nie sprawdził, że nie dał rady …Rodzice  Poród rodzinny - czy to dobry pomysł?Bywa także, że udział w rodzinnym porodzie zniechęca mężczyznę do kontaktów seksualnych już  po porodzie- boi się kolejnej ciąży, następnego porodu i cierpienia ukochanej kobiety.

Poród rodzinny – tak, czy nie?

Odpowiedź nie może być jednoznaczna. Wszystko bowiem zależy od tego, czy obydwie uczestniczące w nim osoby są absolutnie przekonane o słuszności i celowości tego posunięcia. Jest bowiem wiele par szczerze żałujących, że się na taki poród zdecydowały. Ale też są pary, dla których była to jedna z najbardziej wzruszających i najpiękniejszych chwil  w życiu …