Poronienie – co dalej?

1
544

Poronieniem nazywamy stan, w którym kobieta ciężarna traci ciążę przed ukończeniem 22 tygodnia ciąży. Czas ten liczy się od daty ostatniego krwawienia miesięcznego.

Zakończenie ciąży po 22 tygodniu uznawane jest jako poród przedwczesny. 

Ciąża Poronienie - co dalej?

W jakich sytuacjach można poronić?

Poronienia zdarzają się zazwyczaj w pierwszym trymestrze. W tym czasie wiele kobiet może nawet nie wiedzieć o ciąży, a krwawienie związane z poronieniem uznać za pojawienie się miesiączki.

Po 22 tygodniu również może dojść do utraty ciąży, lecz zdarza się to dość rzadko i zazwyczaj poprzedzane jest różnego rodzaju objawami we wcześniejszych tygodniach. Zwykle poronienie następuje w związku z pęknięciem błon płodowych, patologii w narządach kobiecych, konfliktem serologicznym, poważnymi infekcjami, czy uszkodzeniami mechanicznymi.

Najczęściej poronienia następują na skutek błędów genetycznych, nieprawidłowych połączeń, czy różnego rodzaju mutacji. Poza kwestiami stanowiącymi błąd matki natury, należy wyróżnić poronienia na skutek:

 • chorób zakaźnych
 • chorób wirusowych
 • chorób o podłożu hormonalnym
 • patologii w budowie narządów rodnych
 • uszkodzeń mechanicznych
 • problemów z ciśnieniem
 • zaburzenia pracy nerek
 • pasożytów

Ciąża Poronienie - co dalej?

Objawy poronienia

Każde krwawienie z dróg rodnych podczas ciąży jest niepokojące i – chociaż nie zawsze jest niebezpieczne – wymaga pilnej konsultacji ginekologicznej.

Jeżeli ciężarna zauważy krwawienie, bądź odczuwa ból w dolnej części brzucha, powinna bezzwłocznie udać się do szpitala w celu sprawdzenia stanu ciąży. Istnieje bowiem prawdopodobieństw, iż objawy te informują o rozpoczynającym się  procesie poronnym.

Nie panikuj!

Jeżeli zdarzy się, że będąc w ciąży (niezależnie w którym tygodniu) zauważysz niepokojące objawy, przede wszystkim zachowaj spokój. W większości przypadków nic złego się nie dzieje, bądź sytuacja jest do opanowania. Wizyta u lekarza często umożliwia wdrożenie leczenia, które zapobiegnie krwawieniom i będzie zmierzało do pomocy w utrzymaniu ciąży.

Jeżeli lekarz nie będzie widział powodów do obaw, zostaniesz w domu z zaleceniem leżenia i łykania tabletek. Jeśli zdarzy się, że zostaniesz skierowana do szpitala – nie wpadaj w panikę – lepiej dmuchać na zimne, niż później żałować swojej decyzji.

Poroniłam – co mnie czeka?

Kiedy już wiesz, że krwawienie oznacza poronienie, natychmiast wezwij karetkę, bądź – jeżeli będzie szybciej – jedź na pogotowie. Brak reakcji na poronienie może skutkować krwotokami i infekcjami mogącymi doprowadzić nawet do śmierci.

Kiedy podczas krwawienia widać części nabłonka, czy inne tkanki, należy zabrać je do szpitala w celu przekazania próbek lekarzowi. Na ich podstawie ginekolog będzie w stanie stwierdzić co jest przyczyną krwawienia.

Ciąża Poronienie - co dalej?

Bardzo istotne jest zabranie ze sobą informacji o swojej grupie krwi. Nie jest to oczywiście konieczne do przyjęcia, lecz bardzo ułatwia i przyspiesza proces pomocy kobiecie.

Zazwyczaj do 7 tygodnia macica oczyszcza się całkowicie – nie ma wtedy konieczności wykonania zabiegu łyżeczkowania. Jeśli jednak mimo wczesnego etapu ciąży część płodu zostanie w macicy, zabieg należy niezwłocznie wykonać. Uchroni to kobietę przed późniejszymi problemami zdrowotnymi.

Kiedy ciąża jest zaawansowana, zamiast standardowej procedury poronnej, poród wywołuje się przy pomocy oksytocyny, by następnie móc przeprowadzić łyżeczkowanie.

Po zabiegu kobieta zazwyczaj dostaje antybiotyk. Otrzymuje informacje, że przez najbliższe kilka-kilkanaście dni może krwawić i ma prawo czuć osłabienie. Jeżeli wymaga opieki psychologicznej, może o nią poprosić w placówce.

Kiedy mogę starać się o dziecko ponownie?

Lekarze zalecają, by po poronieniu odczekać od 4 do 6 miesięcy. W tym czasie organizm się regeneruje i przygotowuje się na kolejną ciążę.

Ciąża Poronienie - co dalej?

Poronienie nie oznacza, że każda kolejna ciąża będzie utracona. Szanse na powodzenie są bardzo duże. Dopiero po dwóch z rzędu poronieniach szanse na utratę w następnej ciąży wynoszą tylko 30%.

Warto zadbać o to, by psychologicznie być gotowym na kolejną ciążę. Kobieta, która poroniła, zawsze będzie panicznie bać się powtórnego poronienia. Nie ma w tym nic złego, czy dziwnego, lecz nie można się obwiniać o niepowodzenie. Z rzadkimi wyjątkami jak na przykład uszkodzenia mechaniczne, ciężarna nie ma wpływu na poronienie. Błędy w naturze się zdarzają. Jest stara zasada, którą powinna się kierować każda kobieta w ciąży. Być może jest odrobinę zbyt brutalna, lecz wielokrotnie naprowadza spanikowane przyszłe mamy na normalny tok rozumowania:

Jeżeli masz urodzić, urodzisz nawet jeżeli będziesz się bardzo starać, by poronić. Jeśli jednak masz poronić, poronisz mimo leżenia.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDni płodne
Następny artykułCzy moje dziecko dobrze słyszy?
Z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą w trakcie specjalizacji. Z zamiłowania natomiast dumną mama dwóch synów - Tymoteusza i Makarego. Mam 34 lata, wspaniałego męża i... życiową misję (mówię to szeptem, żeby nie zapeszyć!). Staram się przemycić do sieci nie tylko wiedzę z zakresu zdrowia matki i dziecka, ale przede wszystkim wartościowe informacje dotyczące odpowiedzialnego rodzicielstwa :)