Jak pozbyć się kurzajek? – domowe sposoby

1
633

Kurzajka to nic innego jak brodawka, która powstaje na skutek zarażenia niektórymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego o nazwie HPV (łac. Human Papilloma Virus). Występuje aż u 75% populacji. Lokuje się najczęściej na dłoniach i stopach.Polecamy  Jak pozbyć się kurzajek? - domowe sposobyNie jest zazwyczaj groźna dla zdrowia „nosiciela” ale szpeci, a czasami sprawia ból jeśli znajduje się w miejscach narażonych na ucisk – np. na stopach. Kurzajki wyglądają nieestetycznie i kojarzą się z nieprzestrzeganiem higieny, choć wcale nie musi tak być.

W jaki sposób można się zarazić kurzajką/kurzajkami?

Zarażenie się kurzajką jest bardzo łatwe. Wystarczy bowiem nawet krótki bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Zakażeniu sprzyjają wszelkie uszkodzenia naskórka, przez które wirus bez trudu przedostaje się do organizmu.

Jak zapobiegać zarażeniu kurzajkami?

Wirusa najłatwiej „złapać” w czasie przebywania w miejscach, gdzie jest wielu ludzi, szczególnie takich, w których jest wilgotno. Najczęściej dochodzi do tego na basenie, na plaży, boiskach sportowych itp.

Przed kurzajkami można próbować się obronić trzymając się kilku prostych zasad postępowania:

  • Wszystkie, nawet małe ranki warto zabezpieczyć plastrami, by utrudnić wniknięcie wirusa do organizmu.
  • Na basenie trzeba chodzić w klapkach, najlepiej takich, które łatwo i dokładnie można umyć.
  • Po skorzystaniu z publicznego prysznica (np. na basenie) – dokładnie wytrzeć ciało.
  • Po pobycie na plaży trzeba wziąć prysznic – dokładnie umyć ręce i stopy nie zapominając o przestrzeniach między palcami, a następnie równie dokładnie je osuszyć.
  • Na boiskach i halach sportowych ćwiczyć w obuwiu.

Domowe sposoby na pozbycie się kurzajki/kurzajek

W dawnych czasach stosowano metodę, która dzisiaj oczywiście raczej nie znajduje zwolenników – wypalanie. Medycyna ludowa zna jednak i inne sposoby na pozbycie się tej dość wstydliwej przypadłości. Niestety stosowanie ich nie zawsze jest skuteczne lub wymaga dużo cierpliwości, bo trwa zazwyczaj dość długo. Najczęściej wykorzystuje się:Polecamy  Jak pozbyć się kurzajek? - domowe sposoby

  • Smarowanie kurzajki sokiem wyciekającym z łodygi glistnika. Roślina potocznie nazywana jaskółczym zielem jest łatwa do zdobycia – rośnie często przy drogach i na skraju lasów. Metoda jest dość skuteczna, bo po kilku dniach smarowania sokiem – kurzajka znika. Trzeba tylko wiedzieć, że sok wilczego ziela jest silnym alergenem.
  • Robienie okładów na kurzajkę z lapisu, czyli azotanu srebra. Traktowana przez specyfik kurzajka staje się coraz ciemniejsza, aż wreszcie odpada.