Jak prawidłowo pobrać mocz do badania

2
429

Badanie moczu

Badanie moczu oraz morfologia krwi, to podstawowe badania zlecane przez lekarza. Dostarczają one podstawowych informacji dotyczących stanu zdrowia pacjenta. Zdrowie  Jak prawidłowo pobrać mocz do badaniaAby wynik nie był zafałszowany próbka moczu dostarczona do badania musi być pobrana w odpowiednich warunkach i w prawidłowy sposób. Oto podstawowe zasady prawidłowego pobrania moczu do badania (dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych, w tym także kobiet w ciąży):

Pojemnik na mocz kup w aptece

Mocz powinien być być pobrany do specjalnego pojemnika zakupionego w aptece. Jeżeli będzie wykonane tylko ogólne badanie moczu, to nie musi być jałowy. W przypadku skierowania na badanie posiewu moczu – musi być sterylny (jałowy). Poznaje się go po tym, że jest zapakowany w foliową torebkę, szczelnie zamkniętą. Powinno się go otworzyć tuż przed użyciem ale w taki sposób, by nie dotknąć jego wewnętrznych powierzchni. Odkręconą przykrywkę należy odłożyć wewnętrzną stroną do góry uważając, by jej również nie dotknąć od środka.

Przed pobraniem moczu umyj narządy płciowe

Przed pobraniem moczu konieczne jest staranne umycie zewnętrznych narządów moczowo – płciowych. Po umyciu mydłem i dokładnym spłukaniu wodą, powinno się je wytrzeć jednorazowym ręcznikiem papierowym.

Do badania pobierz pierwszy poranny mocz

Do badania powinien być pobrany pierwszy poranny mocz, bo zawiera największą ilość składników. Mocz poranny to ten, który oddaje się rano, po ostatecznym przebudzeniu. Pierwsza partia moczu nie nadaje się do badania, bo znajduje się w niej flora bakteryjna kolonizująca ujście cewki moczowej. Dlatego mocz do pojemnika „łapiemy” dopiero po około 1 sekundzie sikania.

Napełnij pojemnik odpowiednią ilością moczu

Pojemnik powinien być napełniony w około 1/2 do 2/3 jego objętości i zaraz zamknięty. Zdrowie  Jak prawidłowo pobrać mocz do badaniaTrzeba się spieszyć z jego dostarczeniem do punktu laboratoryjnego, by nie dopuścić do namnożenia się bakterii. Transport może więc trwać maksymalnie dwie godziny. Po upływie tego czasu wynik będzie z każdą minutą coraz mniej wiarygodny.

Zaczekaj z badaniem jeśli spodziewasz się miesiączki

Mocz pobrany tuż przed miesiączką, w czasie jej trwania lub bezpośrednio po – nie nadaje się do badania. Dlatego z badaniem trzeba zaczekać, jeżeli termin miesiączki jest bardzo bliski.

Przestrzeganie podanych zasad  (jeśli ktoś woli – właściwych procedur) jest bardzo ważne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia. Zapobiega bowiem zafałszowaniu wyników, co może z kolei prowadzić do nieprawidłowego leczenia lub drogiej, niepotrzebnej dalszej diagnostyki. Szczególnie jest to ważne w przypadku kobiety w ciąży.