Jak prawidłowo zapakować dziecku plecak do szkoły?

0
380

Właśnie rozpoczyna się nowy rok szkolny. Wprawdzie pierwszego dnia dzieci maszerują do szkoły bez tornistra lub plecaka, ale już następnego – będą musiały go założyć na plecy i udać się na pierwsze w tym roku szkolnym lekcje. Teoretycznie ciężar tornistra noszonego przez małe dzieci nie powinien przekraczać 10% ich wagi, dla starszych dzieci ta granica podnosi się do 15%. W praktyce wygląda to jednak tak, rodzice ani tym bardziej dzieci, nie mają większego wpływu na ilość noszonych książek, zeszytów ćwiczeń, zeszytów przedmiotowych i innych przyborów szkolnych …

Wady postawy u uczniów

W większości przypadków, dziecko przychodzi do pierwszej klasy szkoły podstawowej bez żadnej wady postawy.Rodzice  Jak prawidłowo zapakować dziecku plecak do szkoły? W trakcie nauki w szkole, przez kolejne lata noszenia ciężkich tornistrów (niestety najczęściej na jednym ramieniu i źle zapakowanych) oraz siedzenia w ławkach zbyt niskich lub wysokich, nabywa wady postawy. Często są one na tyle poważne, że wymagają potem wielu miesięcy (a nawet lat) rehabilitacji.

Jak prawidłowo spakować tornister małego ucznia?

Jednym z warunków zapobiegających wystąpieniu wad postawy (np. skoliozy, lordozy) u dziecka konieczna jest umiejętność prawidłowego zapakowania jego zawartości. Sprawa wydaje się banalna, ale w rzeczywistości wielu rodziców ma z tym spore trudności. Kilka wskazówek powinno sprawę ułatwić.

Ciężar powinien być rozłożony równomiernie

Aby nie doszło do powstania wspomnianych wad postawy u dziecka niezbędne jest równomierne, symetryczne rozłożenie ciężaru. Nie można dopuścić do tego, by jedna strona tornistra (plecaka) była wyraźnie cięższa od drugiej.Rodzice  Jak prawidłowo zapakować dziecku plecak do szkoły?Dlatego najlepiej małemu dziecku pomagać w prawidłowym zapakowaniu przyborów szkolnych – wkładać do niego tylko to, co faktycznie jest konieczne, by niepotrzebnie nie „dociążać” pleców małego ucznia. Przy okazji tłumaczyć dziecku powody, dla których tak waśnie trzeba postępować.

Najcięższe przedmioty powinny być na spodzie tornistra (plecaka)

Drugą ważną zasadą jest umieszczanie najcięższych rzeczy na spodzie tornistra (plecaka). Przydadzą się tu różnego rodzaju przegródki, kieszonki itp. znajdujące się w tornistrze – bardzo ułatwiają „organizację” pakowania jego zawartości. Dobrze jest nauczyć dziecko, by stale wkładało przedmioty w te same, ustalone wcześniej miejsca. Zapobiegnie to „wrzucaniu” przyborów byle jak i byle gdzie i powodowaniu nierównomiernego rozłożenia ciężaru. Kanapki, czy przekąski warto wkładać do bocznych kieszonek, lub na wierzch rzeczy w plecaku, by nie wyrzucać w pospiechu całej jego zawartości w ich poszukiwaniu.

Konieczny jest odpowiedni dobór tornistra (plecaka)

Dla ucznia, szczególnie małego (choć to nie jest oczywiście regułą) niezwykle ważny jest wygląd tornistra. Dla rodzica wygląd powinien być jednym z kryteriów jego wyboru, ale nie najważniejszym. O tym, jakimi kryteriami powinien kierować się rodzic przy wyborze tornistra można poczytać w jednym z wcześniejszych artykułów.