Prezenty komunijne dla dziewczynki

0
637
Zbliża się czas Pierwszych Komunii Świętych. Przed rodzicami i dziećmi gorący okres przygotowań.
Dziewczynki przystępujące do sakramentu przeżywają go zwykle z dwóch, może trzech głównych powodów: po pierwsze – po raz pierwszy będą przyjmować Komunię; po drugie – będą mogły założyć piękną białą sukienkę (chyba, że będzie to tylko alba 🙁 ); po trzecie – będą dostawać prezenty komunijne (niekoniecznie dla wszystkich dziewczynek powody występują w podanej kolejności 🙂 )Polecamy Prezenty komunijne dla dziewczynkiGorące chwile przeżywają też zaproszeni goście, bo muszą przygotować jakiś stosowny prezent dla „komunistki” 🙂
Z prezentami jest zwykle jednak taki kłopot, że nigdy właściwie nie wiadomo, czy będą trafione. Bo z jednej strony powinny nawiązywać do szczególnej okoliczności, z drugiej byłoby miło, gdyby dały radość otrzymującej go dziewczynce.
Sprawa jest o wiele prostsza, gdy rodzice sami sugerują jaki typ prezentu będzie najbardziej odpowiedni, np. poproszą, by były to prezenty symboliczne, wyraźnie nawiązujące do charakteru uroczystości.Polecamy Prezenty komunijne dla dziewczynkiJeżeli jednak nie będzie z ich strony takiej sugestii, to oczywiście trzeba trochę pomyśleć co można ofiarować dziecku. Jest naprawdę wiele możliwości …

Prezenty tradycyjne, bezpośrednio nawiązujące do charakteru uroczystości

 • Medalik (będzie dla dziewczynki bardziej odpowiedni niż krzyżyk) na łańcuszku ze szlachetnego kruszcu (złoto, srebro lub … platyna 🙂 ), dodatkowo (ale niekoniecznie) zaopatrzony w grawerowany napis, np. „Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej”. Ponieważ nie jest to zbyt tani prezent, najczęściej kupują go chrzestni i członkowie najbliższej rodziny.
 • Piękne wydanie Biblii lub Dziejów Apostolskich wydane specjalnie z okazji Pierwszej Komunii.Polecamy Prezenty komunijne dla dziewczynkiBędzie miłą pamiątką, szczególnie wtedy, gdy umieścimy w niej dedykację (warto, by jej treść była szczególna – wprawdzie nie zawsze od razu zostanie w pełni zrozumiane jej przesłanie, ale po latach może płynąć z niej nadzwyczajna mądrość).

Prezenty od zawsze „komunijne” i sprawdzone ale nie religijne

 • Rower był kiedyś przedmiotem pożądania każdego dziecka. Czy dzisiaj jest podobnie? Pewnie, że tak! Wybór rowerów jest tak duży, że na pewno uda się wybrać odpowiedni nawet dla bardzo wymagającej dziewczynki. Problemem może być tylko koszt takiego prezentu …Polecamy Prezenty komunijne dla dziewczynkiDlatego lepiej zakup skonsultować z rodzicami dziewczynki. (Pomysłem, coraz częściej stosowanym jest składanie się kilku gości zaproszonych na uroczystość na jeden droższy prezent. Takie rozwiązanie ma jednak i przeciwników.)
 • Zegarek będzie świetną pamiątką po uroczystości tym bardziej, że ma również zastosowanie praktyczne. Wprawdzie trudno im konkurować z zegarkami elektronicznymi w telefonach komórkowych, to jednak co jakiś czas moda na nie wraca.Polecamy Prezenty komunijne dla dziewczynki Wybierając zegarek raczej trzeba zdecydować się na model klasyczny, ponadczasowy, by mógł służyć dziewczynce przez lata, a nie tylko w chwili, gdy ma lat 8 – 9 (lepiej więc wykluczyć cyferblaty z jakimiś infantylnymi obrazkami, czy ozdóbkami).
 • Biżuteria typu pierścionek, bransoletka lub kolczyki jest prezentem ponadczasowym (zawsze to lokata kapitału! 🙂 ).Polecamy Prezenty komunijne dla dziewczynkiNad kolczykami warto się jednak zastanowić – jeżeli dziewczynka nie ma przekłutych uszu, to może lepiej z nich zrezygnować?
 • Książka taka jak np. „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Mały Książę”, czy „Kubuś Puchatek” zawsze będzie wzruszać. I nieprawda, że w dobie komputerów nie będzie pożądanym prezentem. Dziecko bardzo się cieszy, gdy wewnątrz książki znajduje się dedykacja skierowana tylko do niego. Dlatego nie wolno o niej zapomnieć. Jedni są zwolennikami umieszczania jej na dodatkowej kartce wkładanej do środka książki, inni natomiast uważają, że najlepiej napisać ją własnoręcznie na jednej z kart książki – dzięki temu na zawsze w niej pozostanie.

Prezenty bardziej nowoczesne …

 • Sprzęt sportowy typu hulajnogi, rolki, longboardy, rakiety tenisowe itp. jest jak najbardziej wskazany, ale … kupując nie wolno oszczędzać na jego jakości! Musi być trwały i przede wszystkim bezpieczny!
 • Trampolina może być wprawdzie różnych rozmiarów, ale zwykle wymaga sporo miejsca, by mogła być bezpiecznie używana.Polecamy Prezenty komunijne dla dziewczynkiJeżeli dziewczynka mieszka z rodzicami w mieszkaniu w bloku, to raczej trudno jej będzie z niej korzystać (chyba, że dziadkowie mają fajną działkę? 🙂 )
 • Quad to ekstrawagancki prezent, szczególnie dla dziewczynki, ale czasami kupowany! Należy do tej grupy prezentów, które trzeba bezwzględnie skonsultować z rodzicami dziecka – jazda tym pojazdem może być niebezpieczna, dlatego dziecko jeżdżąc na quadzie musi być pod opieką dorosłej osoby (z różnych powodów rodzice mogą nie zgadzać się na jego zakup).
 • Elektronika (np. tablet, czytnik, odtwarzacz muzyki, aparat fotograficzny, telefon komórkowy itp.) jest bardzo często prezentem komunijnym. Jednak… o ile aparat fotograficzny lub odtwarzacz muzyki może nie budzić sprzeciwu rodziców, o tyle np. telefon komórkowy wymagający dodatkowej opłaty za abonament czy komputer – już tak. Wielu rodziców zwyczajnie nie chce, by dziecko tego typu gadżety w ogóle posiadało! Najlepiej więc pomysł zakupu takiego prezentu zaprezentować rodzicom dziecka przed jego zakupem.

Najpopularniejszy prezent na Pierwszą Komunię

Najpopularniejszym, choć chyba jednak najmniej fajnym prezentem jest … koperta z „żywą gotówką”.Polecamy Prezenty komunijne dla dziewczynkiZ jednej strony to praktyczne rozwiązanie, bo pieniądze otrzymane w prezencie od kilku gości uroczystości mogą pomóc w zakupie czegoś, co dziecko sobie wymarzyło, a jest kosztowne i rodziców zwyczajnie nie stać tego kupić.

Ale z drugiej strony ich ofiarowanie zamiast prawdziwego prezentu może być odebrane jako dowód braku zainteresowania dziewczynką i chęć „odbębnienia” obowiązku. I w tym przypadku najlepiej porozmawiać o tym z jej rodzicami.

I jeszcze jedna propozycja prezentu …

A może by tak zaproponować jeszcze coś innego? Czy nie byłoby ciekawie, gdyby np. spełnić marzenie, związane z zainteresowaniami dziewczynki?

Jeżeli np. uwielbia śpiewać, to może opłacić jej kurs śpiewu, albo zabrać na spotkanie z ulubionym piosenkarzem? Możliwości tu jest naprawdę mnóstwo. Trzeba po prostu postarać się lepiej poznać dziecko 🙂