Badania naukowe wskazują, że ilość mężczyzn, u których występuje problem z płodnością, ciągle wzrasta. Jest to wynik oddziaływania wielu czynników, wśród nich należy wymienić następujące:

Zanieczyszczenie środowiska

Przyczyn zanieczyszczenia środowiska jest tak dużo, że nie ma sensu ich tutaj wymieniać. Najważniejsze jest to, że ich wpływ na płodność mężczyzn (oczywiście na płodność kobiet również!) jest ogromny. Najważniejszą konsekwencją jego oddziaływania jest obniżenie jakości nasienia mężczyzn, co prowadzi do obniżenia możliwości prokreacyjnych.Zdrowie  Problemy z płodnością u mężczyzn

Stres, używki, zła dieta

Wszechobecny stres, powszechnie stosowane używki (alkohol, palenie papierosów, zażywanie narkotyków) oraz zła dieta prowadząca do nadwagi lub otyłości (albo odwrotnie – zbyt niskiej wagi ciała) to kolejne przyczyny obniżające ruchliwość i żywotność plemników.

Przegrzewanie jąder

Przegrzewanie jąder może być spowodowane różnymi czynnikami. Wśród nich należy wymienić między innymi noszenie obcisłej bielizny wykonanej z nieoddychających materiałów, spędzanie wielu godzin przy tablecie trzymanym na kolanach lub korzystanie z sauny. Zbyt wysoka temperatura w okolicach intymnych prowadzi bowiem do zaburzeń produkcji plemników.

Wady anatomiczne – wrodzone lub nabyte

Wady anatomiczne (wrodzone lub nabyte) to przede wszystkim niedorozwój jąder (albo zaburzenia w ich funkcjonowaniu), nieprawidłowa budowa prącia oraz brak nasieniowodów i żylaki powrózka nasiennego.

Zaburzenia w produkcji hormonów

Kiedy mówi się o zaburzeniach hormonalnych, to zazwyczaj kojarzy się je z zaburzeniami występującymi u kobiet. Tymczasem zaburzenia w produkcji hormonów występują również u mężczyzn powodując np. zaburzenia w produkcji plemników lub procesu ich dojrzewania. Mogą także prowadzić do zmniejszenia potencji seksualnej.

Choroby przewlekłe i infekcje

Nawet zwykłe infekcje (choćby pęcherza moczowego), mogą prowadzić do poważnych skutków prowadzących do zmniejszenia płodności u mężczyzny. A takie choroby jak stwardnienie rozsiane, cukrzyca, choroby nerek lub uszkodzenie rdzenia kręgowego skutkują często  wstecznym wytryskiem lub jego całkowitym brakiem. Również choroby nowotworowe (np. rak jądra) oraz skomplikowany i ekspansywny proces ich leczenia prowadzi często do zaburzeń produkcji plemników, a nawet do trwałego, nieodwracalnego uszkodzenia jąder, w efekcie – do bezpłodności.Zdrowie  Problemy z płodnością u mężczyzn

Zbyt późne starania o potomka

Płodność drastycznie zmniejsza się wraz z wiekiem, więc wszyscy ci mężczyźni, którzy rozpoczynają starania o potomka dopiero po czterdziestce mają zdecydowanie mniejsze szanse na jego poczęcie niż ci, którzy mają lat dwadzieścia lub trzydzieści.

Inne przyczyny niepłodności u mężczyzn

Oczywiście poza przyczynami wymienionymi wyżej można przytoczyć jeszcze szereg innych przyczyn niepłodności u mężczyzn. Wśród nich są wady genetyczne, czyli nieprawidłowości w chromosomach oraz coraz częściej występujące problemy seksualne (także związane np. ze zbyt stresującym, niezdrowym trybem życia) w postaci impotencji, bolesnym lub niepełnym wzwodem oraz strach przed aktem seksualnym. Bywa również, że stosowane techniki współżycia nie sprzyjają zapłodnieniu.