Przedwczesny poród – przyczyny i objawy

1
586
Przedwczesny poród dotyczy około 6 – 7 procent rodzących kobiet. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia wcześniak to dziecko, które urodziło się pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Ponieważ poród przed terminem to realne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka, przyszłe matki oraz ich lekarze prowadzący ciążę robią wszystko co możliwe, by ciążę udało się donosić.

Jakie są przyczyny przedwczesnych porodów?

Czasami, choć zdarza się to bardzo rzadko, nawet książkowo przebiegająca ciąża kończy się przedwczesnym porodem. Najczęściej jednak ciąże zagrożone przedwczesnym porodem są ciążami od początku przebiegającymi nieprawidłowo.Polecamy Przedwczesny poród - przyczyny i objawyWśród wymienianych przyczyn powodujących przedwczesne porody wymienia się coraz późniejszy wiek kobiet zachodzących w ciążę. Wiele z nich decyduje się na dziecko dopiero po trzydziestym roku życia, a nawet jeszcze później. W tym wieku mogą już pojawić się różne choroby – o wiele częściej niż u młodszych kobiet, np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, mięśniaki macicy, polipy endometrialne itp., które niosą za sobą niebezpieczeństwo porodu przedwczesnego.

Czynnikiem ogromnie wpływającymi na przebieg ciąży może być również styl życia jaki prowadzi kobieta. Ciągły stres, wypalenie zawodowe, przemęczenie, braki snu itp. może bardzo negatywnie oddziaływać na ciężarną. Dochodzi do tego palenie papierosów, picie alkoholu, picie kawy w dużych ilościach, zażywanie narkotyków i innych substancji niebezpiecznych dla zdrowia …

Można wymienić jeszcze kilka innych przyczyn mogących prowadzić do urodzenia się wcześniaka. Należą do nich: wady anatomiczne macicy, niewydolność szyjki macicy, niektóre wady łożyska (np. łożysko przodujące), wcześniej przebyte porody przedwczesne, martwe urodzenie płodu/płodów, poronienie/poronienia samoistne, odstęp między ciążami mniejszy niż 6 miesięcy, przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego, choroby przenoszone drogą płciową, przebywane infekcje i inne.Polecamy Przedwczesny poród - przyczyny i objawyPrzedwczesnym porodom sprzyja również nadmierny wysiłek fizyczny (np. dźwiganie ciężarów, zbyt wyczerpujące ćwiczenia fizyczne, a nawet jazda na rowerze po 22 tygodniu ciąży), czy nieprzestrzeganie zaleceń lekarskich.

Jakie objawy powinny wzbudzić niepokój ciężarnej?

Wielu lekarzy zwraca uwagę na rolę intuicji kobiety. Ciężarna świetnie zna sygnały wysyłane przez swój organizm. I to właśnie ona najwcześniej zauważa, że dzieje się z nim „coś nie tak”, coś złego. Nie powinna wobec tego zwlekać z udaniem się do lekarza, nawet jeżeli nie ma żadnych zewnętrznych objawów potwierdzających jej odczucie.

Natomiast objawami, których w żadnym wypadku nie można zbagatelizować są:

 • krwawienia i upławy pojawiające się z dróg rodnych
 • obfita, wodnista wydzielina z pochwy, czasami podbarwiona krwią
 • skurcze (nawet lekkie) dające odczucie bólu w okolicach lędźwiowych
 • bolesne skurcze występujace częściej, niż 4 razy na dobę
 • pieczenie lub szczypanie w czasie oddawania moczu
 • napięcie mięśni miednicy
 • uczucie nacisku dziecka na kanał rodny
 • silne bóle pleców
 • wszystkie inne objawy, których nie było dotąd w czasie ciąży