Przekłuwanie uszu dzieciom

0
562

W niektórych kulturach przekłuwanie uszu dziewczynkom ma znaczenie rytualne, więc jest zjawiskiem absolutnie normalnym, nie budzącym kontrowersji.

W naszej kulturze występuje dość często, chociaż powody są zupełnie inne. Matki dziewczynek (bo przekłuwanie uszu we wczesnym dzieciństwie dotyczy właściwie tylko małych dziewczynek) tłumacząc decyzję o przekłuciu uszu swoim pociechom najczęściej powołują się na argument, że kolczyki są informacją dla otoczenia o płci dziecka. Polecamy  Przekłuwanie uszu dzieciom Inny argumenty są takie, że kolczyki poprawiają wygląd dziecka oraz, że małe dziecko lepiej znosi ten zabieg, niż starsze lub osoba dorosła. Oczywiście wszystkie przytoczone powody są co najmniej dyskusyjne lub … świadczą o małej świadomości rodziców jeżeli chodzi o możliwości wystąpienia różnych skutków tego wydawać by się mogło prostego zabiegu.

Wczesne przekłuwanie uszu może powodować alergie!

Tymczasem okazuje się, że konsekwencje mogą być naprawdę poważne! Mało tego, mogą mieć wpływ na stan zdrowia w przyszłości.

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wykazali w swoich badaniach, że wczesne przekłuwanie uszu może być przyczyną wielu alergii. Winowajcą jest tu powodujący uczulenie nikiel, który znajduje się w kolczykach i to niezależnie od tego z czego są zrobione – nawet w złocie jest bowiem domieszka niklu!

Objawy alergiczne w postaci wyprysków skórnych rodzice najczęściej kojarzą z alergią na jakiś składnik pokarmowy, podczas, gdy odpowiedzialnym za to jest kolczyk w uchu dziecka.

Ciekawe jest to, że organizm potrafi na zawsze zapamiętać kontakt z alergenem i w przyszłości może reagować alergią nie tylko na kolczyki, których dziewczynka, czy później kobieta nawet nie nosi, ale na przedmioty, czy preparaty zawierające w swym składzie nikiel. Stanowi to poważny problem, bo wyklucza użycie w przyszłości np. aparatów ortodontycznych, płytek ortopedycznych, protez dentystycznych, nie wspominając już o biżuterii, które zawierają ten metal.

Inne niebezpieczne skutki wczesnego przekłuwania uszu dziecku

Poza możliwością wystąpienia alergii na nikiel zawarty w kolczykach, możliwe są jeszcze inne niebezpieczne dla zdrowia dziecka konsekwencje przekłucia uszu.Polecamy  Przekłuwanie uszu dzieciomNajwiększym zagrożeniem jest niebezpieczeństwo zainfekowania świeżej rany w uchu, co może wymagać podania antybiotyku, bo zakażenie może mieć naprawdę poważny przebieg (małe dziecko ma przecież jeszcze bardzo słaby układ odpornościowy!). Taki scenariusz jest wysoko prawdopodobny, bo przecież trudno sobie wyobrazić, by dziecko wcale nie dotykało rany w uchu lub przed każdym dotknięciem uszka miało dokładnie umyte rączki (a świeża rana w uchu wymaga sterylnej wręcz czystości!).

Oprócz tego aktywność ruchowa dziecka może doprowadzić do rozerwania płatka ucha (łatwo przecież wyobrazić sobie sytuację, w której dziecko zaczepia zabawką trzymaną w rączce o wystający element kolczyka). Na takie wypadki narażone są szczególnie te dzieci, które przebywają w większych grupach rówieśników – w żłobku, przedszkolu, czy szkole.

Szukając czarnych scenariuszy nie trudno jest sobie wyobrazić maleńkie dziecko, któremu kolczyk wypiął się z ucha (naprawdę jest to całkiem realne!) i które błyskotkę bierze do buzi (to też jest całkiem realne!) i … no właśnie! Może się to naprawdę tragicznie skończyć!

Przekłuwać więc uszy małym dzieciom, czy nie?

Oczywiście – nie! Ryzyko jest zbyt duże! Najlepiej zaczekać z tą decyzją co najmniej do czwartego roku życia, a jeszcze lepiej do momentu, w którym dziewczynka sama zapragnie nosić kolczyki i mieć przekłute uszy (oby to było jak najpóźniej!).