Prawie każda mama panicznie boi się połączenia słów ,,ciąża” i ,,przeziębienie”. Wiele z nas nie wie jak postąpić, kiedy przyplącze się choróbsko, a zalecenia dla przyszłych mam są przecież bardzo restrykcyjne. Jak poradzić sobie z infekcją podczas magicznych 9 miesięcy?

Ciąża  Przeziębienie w ciąży

Naturalne leczenie to podstawa

Zwykłe przeziębienie objawia się: gorączką, bólem gardła, głowy, kości, niewyraźnym samopoczuciem, czy katarem, bądź kaszlem. Każdy z tych objawów potrafi być dużo mocniej odczuwany przez ciężarną ze względu na jej wyjątkowy stan.

Sposobów na ulżenie sobie w chorobie jest niewiele. Lekami pierwszego rzutu są domowe preparaty na bazie naturalnych składników. Tutaj świetnie sprawdzi się syrop z cebuli, czosnek, miód, sok malinowy, propolis, czy mleko. Jeżeli jednak te składniki zawiodą… warto postawić na bezpieczne w ciąży specyfiki apteczne.

Ciąża  Przeziębienie w ciąży

Paracetamol (Apap)

Paracetamol to substancja zupełnie bezpieczna w ciąży. Można ją stosować w normalnych dawkach (do 4g na dobę). Co więcej – udowodniono naukowo, że w sytuacji bólowej, lepiej jest lek zażyć i sobie ulżyć, niż czekać w cierpieniu na odejście objawu.

Dowiedziono, że paracetamol nie wpływa negatywnie na płód, przez co może być stosowany na każdym etapie ciąży.

Ciąża  Przeziębienie w ciąży

Kiedy do lekarza?

Kiedy domowe leczenie nie przynosi skutków przez okres 3-7 dni, konieczna jest wizyta u lekarza. Specjalista nie tylko dobierze odpowiednią dla kobiet w ciąży farmakoterapię, ale przede wszystkim zbada osłuchowo, wykluczając przy tym (bądź potwierdzając) choroby płuc, czy oskrzeli.

Poważniejsze infekcje potrafią ciąży zagrażać, więc w sytuacji, gdy nie widzimy poprawy w leczeniu, koniecznie powinniśmy skorzystać z porady lekarskiej.

Leki zakazane

Wśród najbardziej popularnych leków zakazanych w ciąży (a systematycznie stosowanych podczas przeziębienia), należy wyróżnić przede wszystkim ibuprofen, czyli czynny składnik popularnego Ibupromu. Wszystkie leki z grupy NLPZ (przeciwzapalne) są zabronione w ciąży, a ich ewentualne zażycie musi być zalecone przez lekarza.