Każda ciężarna staje przed zadaniem przygotowania ciała do porodu. Większość z nas nie wie jak się ostatecznie zachować, bo z każdej strony dostajemy sprzeczne sygnały. Koleżanki straszą opowieściami o niezadowolonej z lewatywy położnej, lekarz nalega na wykonanie oczyszczania w domu, a szpitale w tym temacie całkowicie milczą. Co zrobić, by podczas porodu czuć się komfortowo i jednocześnie w pełni zachować bezpieczeństwo i higienę?

Ciąża  Jak przygotować się do szpitala na poród?

Najczęstsze problemy

Na pierwszy plan wysuwa się kilka pytań:

  1. Czy powinnam zrobić lewatywę?
  2. Czy konieczna jest depilacja?
  3. Czy mogę mieć na sobie okulary/soczewki?

Odpowiedzi zależą od tego, po której stronie medycznego parawanu się znajdujemy. Teoretycznie na wszystkie pytania powinno się odpowiedzieć ,,Tak, jak jest Ci wygodniej. Tak, jak czujesz się bardziej komfortowo”. W praktyce jednak nie do końca możemy pozwolić sobie na taką dowolność.

Ciąża  Jak przygotować się do szpitala na poród?

Lewatywa

W przypadku porodu naturalnego, wykonywanie lewatywy ma swoje uzasadnienie. Przede wszystkim, gwarantuje lepsze samopoczucie rodzącej ze względu na to, że nie dojdzie do wypróżnienia na fotelu ginekologicznym. Może się to wydać zabawne, ale lęk przed wydaleniem stolca podczas skurczy partych potrafi paraliżować przyszłą mamę. Sam fakt oczyszczenia przed porodem, może zbawiennie wpłynąć na samopoczucie rodzącej i na jej psychiczny komfort.

Warto dodać, że ewentualna przykra niespodzianka w postaci wypróżnienia nie jest niczym nadzwyczajnym i nie zdziwi w żadnym razie położników. Jest to zupełnie naturalna czynność, wynikająca z ludzkiej fizjologii, która przecież lekarzom nie jest obca 🙂

Ciąża  Jak przygotować się do szpitala na poród?

Do lewatywy przed cesarskim cięciem nie ma wskazań medycznych. Sensowne może być jedynie profilaktyczne oczyszczenie jelit przed operacją ze względu na odłożenie w czasie pierwszej po zabiegu (możliwe, że bolesnej) defekacji.

Zarówno w przypadku porodu siłami natury, jak i przy pomocy cesarskiego cięcia, nie ma obowiązku wykonywania lewatywy, o czym każda rodząca powinna wiedzieć.

Depilacja

Golenie okolic intymnych jest fakultatywne. Nie ma obowiązku depilacji, a część szpitali wręcz tego zabrania. Przed cesarskim cięciem, jak i porodem naturalnym, powinno się przez okres co najmniej 7 dni nie golić stref intymnych ze względu na możliwość infekcji.

Nikt jednak nie zamorduje nas za wygładzenie się ,,tam na dole” 🙂 Tutaj, podobnie jak w przypadku lewatywy – liczy się nasz komfort.

Ciąża  Jak przygotować się do szpitala na poród?

W dniu porodu do torby warto wrzucić jednorazową maszynkę, by w razie konieczności, chwilę przed ,,godziną zero”, mieć możliwość ogolenia się, gdy będzie taka konieczność 🙂

Miejmy jednak na uwadze to, że nawet, gdy zapomnimy zabrać maszynkę (co przecież może się zdarzyć), na miejscu dostaniemy takową w formie jednorazowej.

Okulary/soczewki

Podczas porodu siłami natury, jak i w trakcie cesarskiego cięcia, kobieta ma prawo nosi  na sobie okulary i soczewki kontaktowe. Warto jednak wziąć pod uwagę zasady panujące np. na sali operacyjnej. Może się okazać, że anestezjolog poprosi przyszłą mamę o zdjęcie ,,patrzałek” w celu założenia maski z tlenem, czy podpięcia do aparatury umożliwiającej bezpieczne przeprowadzenie procedury.