Wizyty u lekarza nie należą do przyjemnych czynności. Nikt z nas ich nie lubi, a dzieci tym bardziej. Co robić, gdy nasz maluch lęka się odwiedzin u pana doktora, badań i wszystkiego, co z tym związane? Jeżeli wykażesz się cierpliwością i zastosujesz się do kilku prostych zasad, lęk w końcu zniknie i nie będzie uprzykrzał wam życia!

Dzieci mogą bać się kontaktu z lekarzem z wielu względów. Niektóre przeraża przede wszystkim chaos panujący w przychodniach. Inne mogą lękać się potencjalnego rozstania z rodzicem podczas wykonywania badań. Przyczyną niepokoju bardzo często jest również strach przed bólem bądź samą postacią lekarza, który jest przecież osobą całkowicie obcą.

Małe dziecko  Co robić, gdy dziecko boi się wizyt u lekarza?

Nie ma się czego bać? A właśnie, że jest!

Jeżeli to tylko możliwe, porozmawiajmy z synkiem bądź córką, dlaczego nie lubi odwiedzin u lekarza. Starajmy się przy tym nie używać takich sformułowań jak „nie ma się czego bać!, „to nic strasznego!” i tym podobnych. W niczym to nie pomaga, a jedynie może zaszkodzić, gdyż nasza pociecha może poczuć się nieswojo z tym, że tylko ona ma z tym problem. Spróbujmy wyjaśnić, że dla nas takie wizyty również nie zawsze należą do przyjemności (bo przecież w zasadzie sami ich nie lubimy!). Lekarz to jednak ktoś bardzo ważny, któremu zależy na naszym zdrowiu i spotykanie się z nim jest czymś koniecznym, by nie bolało nas gardło, nie męczył kaszel i tak dalej.

Przed pierwszym kontaktem dziecka z pracownikiem służby zdrowia, dobrze jest mu opisać, jak, mniej więcej, będzie przebiegała wizyta. Możemy pokazać zdjęcia stetoskopu i innego używanego sprzętu i wyjaśniać do czego służy. Oczywiście, tego typu procedura może być stosowana także wtedy, gdy wybieramy się do doktora po raz któryś z kolei, a maluch nadal nie do końca radzi sobie z tym najlepiej. Pamiętajmy, że laryngolog przeprowadza zazwyczaj inne badania niż internista i już to może być niezwykle stresujące dla młodej osóbki, która dopiero poznaje nasz świat.

Czy będzie bolało?

Każdy z nas był dzieckiem i doskonale wie, że w przypadku zbliżającej się wizyty u lekarza, takie pytanie na pewno padnie. Szkoły zachowań są różne: jedni wolą jak najdłuższej utrzymywać potomka w nieświadomości, inni – wręcz przeciwnie. Współcześni specjaliści raczej nie polecają „zagłaskiwania” dziecka i wmawiania mu, że zastrzyk czy konkretne badanie nie będzie czymś bolesnym, jeśli rzeczywiście może takie być. Nie chcemy stracić przecież zaufania w oczach naszej kruszynki, a w końcu sami nie przepadamy za osobami, które nie mówią nam całej prawdy.

Małe dziecko  Co robić, gdy dziecko boi się wizyt u lekarza?

Jak więc radzić sobie z tym z pozoru łatwym, ale tak naprawdę trudnym, pytaniem? Nie ukrywajmy, że w niektórych momentach może być nieprzyjemnie. Jednocześnie podkreślajmy fakt, że to wszystko tylko dla zdrowia. Na przykład, zastrzyk pomaga chronić przed chorobą, a chwila lekkiego bólu jest warta tego, by później nie leżeć przez kilka dni w łóżku i nie móc bawić się na dworze.

Dzieci są bardzo pamiętliwe. Jeżeli ukryjemy przed nimi możliwość wystąpienia bólu, a później maluszek go doświadczy, przed kolejną wizytą lęk może się podwoić. Wówczas zwykła rozmowa może być niewystarczająca, a my nie staniemy się wiarygodnymi osobami w kwestiach, w których ostatnio kłamaliśmy.

Fajny lekarz to 70% sukcesu!

Mieszkasz w dużym mieście czy nieco mniejszym? A może w twojej najbliższej okolicy jest tylko dwóch czy trzech specjalistów? Nie ma to znaczenia, bo dziecko jest przecież najważniejsze! Jeżeli wiesz, że konkretna osoba nie ma dobrego kontaktu z najmłodszymi, poszukaj kogoś innego. Dobry kontakt na linii lekarz-mały pacjent może w przyszłości pozytywne zaowocować. A kiedy już spotkasz pana lub panią doktor odpowiednich dla dzieci, nie zapomnij poinformować o tym najbliższych lub znajomych z forum. Wbrew pozorom, takie osoby nadal są wagę złota, a w niektórych rejonach naszego kraju – to prawdziwa rzadkość!