Różyczka u dziecka – czy jest groźna?

3
964

Czym jest różyczka?

Różyczka jest chorobą bardzo zakaźną, wywoływaną przez wirus z rodziny Togaviridae . Uznawana jest za chorobę wieku dziecięcego (najczęściej zapadają na nią dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym), chociaż mogą zachorować również dorośliDzieci” przechodzą” ją najczęściej łagodnie, za to dorośli zdecydowanie gorzej. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Co kilka lat (6 – 8) występuje nasilenie zachorowalności. Wirusy atakują szczególnie aktywnie w zimie i wczesną wiosną.

Jak można się zarazić różyczką?

Różyczka jest chorobą, którą można bardzo łatwo się zarazić, bo przenosi się drogą kropelkową. W dodatku jest to tym prostsze, że chory skutecznie roznosi wirusa 7 dni przed pojawieniem się objawów. Poza tym wirusy znajdują się również w tzw. materiale zakaźnym, czyli wydzielinie jamy nosowo – gardłowej chorego oraz krwi, kale i moczu.Zdrowie  Różyczka u dziecka - czy jest groźna?Natomiast kobieta chorując na różyczkę w czasie ciąży, może zakazić swoje dziecko przez łożysko. Dziecko rodzi się potem z tzw. różyczką wrodzoną, której wirusy mogą być przez nie wydalane z moczem nawet do 18. miesiąca życia! Okres inkubacji różyczki wynosi 2 – 3 tygodnie. Raz przebyta – uodparnia na całe życie.

Objawy różyczki u dziecka

Często, bo w około 50% przypadków, różyczka przebiega bezobjawowo, więc można nawet nie zauważyć, że dziecko ją przeszło. W pozostałych przypadkach objawy są następujące (choć u dziecka najczęściej zauważana jest dopiero wysypka):

Zdrowie  Różyczka u dziecka - czy jest groźna?

  • pogorszone samopoczucie
  • stan podgorączkowy lub gorączka (nawet do 39°C)
  • bóle głowy i mięśni
  • drapanie gardła lub zapalenie gardła
  • zapalenie spojówek (bez światłowstrętu)
  • powiększenie i bolesność węzłów chłonnych za uszami, na szyi i karku (na dzień przed pojawieniem się wysypki)
  • wysypka na twarzy przypominająca wysypkę wywołaną odrą i na całym ciele – podobną do wysypki płoniczej

Wysypka znika bez stosowania żadnych preparatów nie pozostawiając żadnych blizn, ani przebarwień. Czasami może dojść do złuszczenia skóry w miejscu jej występowania.

Leczenie różyczki u dziecka

Jeżeli różyczka, którą przechodzi dziecko nie daje żadnych powikłań, to właściwie nie stosuje się żadnych leków – samoistnie przejdzie. Zawsze jednak trzeba udać się z dzieckiem do lekarza, by potwierdził diagnozę, lub postawił inną. W czasie choroby dziecko powinno być w domu, by nie roznosić zarazków. W razie wysokiej gorączki podaje się zwykle lek przeciwgorączkowy przeznaczony dla dzieci – najczęściej na bazie paracetamolu, w formie zawiesiny (zależy od wieku dziecka).

Ważne jest to, by ustalić, czy z chorym dzieckiem miała kontakt kobieta będąca w ciąży – jeżeli tak, to koniecznie trzeba ją o tym poinformować, by mogła zgłosić ten fakt lekarzowi prowadzącemu ciążę.

Szczepienie przeciw różyczce

W Polsce wszystkie dzieci w 13. – 14. miesiącu życia oraz po raz drugi w 10. roku życia (dawka „przypominająca”) objęte są powszechnymi szczepieniami przeciw różyczce.Zdrowie  Różyczka u dziecka - czy jest groźna?Ta druga dawka jest bardzo istotna – po jednorazowym szczepieniu odporność na wirusy może bowiem wygasnąć po 15 latach.