Jakie są przeciwwskazania do porodu w domu?

1
396

Czy odpowiedzialna kobieta powinna zdecydować się na poród w domu?

Chociaż poród w domu jest ostatnio coraz bardziej popularny, to jednak nie każda kobieta może taką formę porodu wybrać, nawet gdyby bardzo tego chciała. Oczywiście mowa tu o odpowiedzialnych kobietach. Takich, które dbają o bezpieczeństwo swoje i dziecka w czasie tego wyjątkowego aktu. Istnieje bowiem cały szereg przeciwwskazań do porodu w domu. Ciężarna będąca pod stałą opieką ginekologa na pewno zostanie o nich dokładnie przez niego poinformowana.

Jakie są przeciwwskazania do porodu w domu?

Przeciwwskazań do porodu w domu jest naprawdę sporo. Można zacząć od tego prozaicznego – kobieta mieszka zbyt daleko od najbliższego szpitala z oddziałem położniczym, w którym mogłaby szukać pomocy w razie wystąpienia powikłań w czasie porodu mającego miejsce w domu. Powód wprawdzie wydaje się na pierwszy rzut oka niezbyt ważny, ale w rzeczywistości może być decydujący dla zdrowia, a nawet życia matki i dziecka.Ciąża  Jakie są przeciwwskazania do porodu w domu?Ogromne znaczenie przy podejmowaniu decyzji o porodzie w domu ma stan zdrowia ciężarnej. Wiadomo bowiem, że kobiety cierpiące na niektóre choroby nie powinny decydować się na poród w warunkach domowych. Należą do nich te, które mają nadciśnienie, cukrzycę, mają chorą tarczycę lub niektóre wady wzroku oraz zaburzenia krzepliwości krwi i inne. Podobnie rzecz się ma w przypadku niewyleczonego zakażenia (np. grzybica pochwy i inne) oraz chorób ogólnoustrojowych. Poza tym do tego typu porodów zwykle nie są klasyfikowane te ciężarne, które są palaczkami, mają bardzo młody wiek lub ukończyły 35 rok życia.

Niezwykle ważne jest również to, czy poprzedni poród lub porody miał prawidłowy przebieg, np. czy nie było zagrożone życie dziecka lub matki. Ważnym przeciwwskazaniem jest przejście przez ciężarną operacji ginekologicznej oraz porodu przez cesarskie cięcie. Przy czym samo przebycie zabiegu cesarskiego cięcia nie jest jednoznacznym przeciwwskazaniem, ważne jest bowiem to z jakiego powodu zabieg został przeprowadzony oraz kiedy to miało miejsce i jaki był jego przebieg. Znaczenie ma natomiast ilość przebytych cesarskich cięć oraz ilość porodów w ogóle. W zasadzie te kobiety, które urodziły czworo lub więcej dzieci nie powinny decydować się na poród w domu.

Jakie ułożenie dziecka uniemożliwia poród w domu?

Oczywiście ułożenie dziecka tuż przed porodem ma ogromne znaczenie dla podjęcia ostatecznej decyzji, gdzie poród ma się odbyć.Ciąża  Jakie są przeciwwskazania do porodu w domu?Jeżeli bowiem ułożone jest pośladkowo, a nie główkowo, to poród w warunkach domowych jest wykluczony. To samo dotyczy sytuacji, gdy dochodzi do przedwczesnego porodu i wcześniak potrzebuje specjalistycznej opieki neonatalnej i aparatury, np. inkubatora. Również ułożenie łożyska ma znaczenie, bo łożysko przodujące lub brzeżne są przeciwwskazaniem do domowego porodu. Jeżeli ciąża jest mnoga rozwiązanie powinno nastąpić także w warunkach szpitalnych.