Samodzielna nauka

0
419

Rodzice dzielą się na dwa rodzaje: tych, którzy nie sprawdzają dzieciom prac domowych, oraz tych, którzy skrupulatnie przyglądają się temu, co dziecko ma zadane. Lepiej dać swobodę, czy robić za swoisty monitoring? 🙂

Sprawdzać, czy nie?

Otóż – okazuje się, że sprawdzanie dziecka na każdym kroku, oraz – co gorsza! – odrabianie za niego prac domowych, wcale nie przynosi dobrych rezultatów. Z kolei pozostawienie ucznia na pastwę losu może okazać się ryzykowne ze względu na możliwość całkowitego braku podporządkowania, które razem z nieograniczonym zaufaniem rodziców, może doprowadzić do poważnych problemów.

Uczeń  Samodzielna nauka

Najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie złotego środka między ciągłą kontrolą a samowolką. Dziecko sprawdzane na przykład wyrywkowo, będzie musiało samodzielnie  organizować sobie czas na naukę, nie czując przy tym codziennej presji nachalnych rodziców.

Samodzielna nauka

Samodzielna nauka to bardzo przydatna umiejętność, którą należy szlifować od samego początku. Dziecko, które podczas odrabiania prac domowych ma bez przerwy rodziców obok siebie i zostaje przed nich wyręczone, z dużym prawdopodobieństwem nie poradzi sobie w dalszych etapach nauki.

Uczeń  Samodzielna nauka

O ile prace domowe pozwalają na trening pamięci, koncentracji i wiedzy, o tyle odrabianie lekcji za dziecko, uniemożliwi nabycie tych zdolności. Zazwyczaj negatywne skutki poznajemy dopiero w późniejszym czasie – na przykład podczas sprawdzianów, czy odpowiedzi, gdzie ,,wychodzą” wszystkie braki.

Odciążając dziecko od nauki, pozwalając mu się wyspać, czy pobawić, wcale nie poprawiamy jego komfortu. Wręcz odwrotnie – dajemy przyzwolenie na robienie sobie wolnego i pokazujemy, że w pewien sposób możemy oszukać ,,system”, wyręczając się kimś innym.

Jak nauczyć dziecko samodzielnej nauki?

By nauczyć dziecko samodzielnej nauki, należy początkowo zwracać mu uwagę na zagadnienia, którym powinno poświęcić uwagę. Dodatkowo przydatne może być zaszczepienie w młodym uczniu obowiązku notowania zadań domowych z określeniem stron i terminu oddania pracy. Warto wypisać plan odrabiania pracy domowej, według pewnych kryteriów.

Uczeń  Samodzielna nauka

Zamiast wyręczać dziecko w szkolnych zadaniach, lepiej czasem porozmawiać z wychowawcą o możliwości zmniejszenia ilości prac domowych, czy usprawiedliwić niedyspozycję na zajęciach z powodu zmęczenia. Dziecko musi mieć świadomość, że niezrobienie czegoś, niesie za sobą pewne konsekwencje (które przy szczerej współpracy z rodzicami, nie zawsze muszą oznaczać problemów).

Drodzy rodzice, wychowujcie swoje dzieci mądrze i pamiętajcie o tym, by nie wyręczać pociechy na każdym kroku. Nawet najbanalniejszy referat, czy najdurniejsze wypracowanie ma jakieś zadanie w edukacji 🙂

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak nauczyć dziecko wydmuchiwać nos?
Następny artykułKwas foliowy
Z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą w trakcie specjalizacji. Z zamiłowania natomiast dumną mama dwóch synów - Tymoteusza i Makarego. Mam 34 lata, wspaniałego męża i... życiową misję (mówię to szeptem, żeby nie zapeszyć!). Staram się przemycić do sieci nie tylko wiedzę z zakresu zdrowia matki i dziecka, ale przede wszystkim wartościowe informacje dotyczące odpowiedzialnego rodzicielstwa :)