Jak się opalać, żeby sobie nie zaszkodzić? –

3
432

Sezon urlopowy trwa. Pogoda jest trochę w kratkę, ale zdarzają się piękne i słoneczne dni. Warto je wykorzystać, chociaż kąpiele słoneczne muszą być rozsądne, by nie zrobić sobie krzywdy, a w najlepszym razie – nie popsuć sobie wypoczynku. Rodzice  Jak się opalać, żeby sobie nie zaszkodzić? -Oto kilka praktycznych rad dla wszystkich, którzy chcą się bezpiecznie opalać:

Przygotuj ciało do opalania

Przed opalaniem warto wykonać peeling całego ciała. Pozbawiona martwego naskórka skóra będzie gładka i delikatna – dzięki temu opali się łatwiej i równo. Konieczne jest posmarowanie preparatem z filtrem przeciwsłonecznym tych części ciała, które będą wystawione na działanie promieni słonecznych.

Używaj preparatów z filtrami przeciwsłonecznymi

Właściwie każde wyjście na dwór w czasie słonecznego, upalnego letniego dnia powinno być poprzedzone odpowiednim zabezpieczeniem skóry przed zbyt szybkim i szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jest to szczególnie ważne, gdy kąpiel słoneczna ma być dłuższa. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że preparaty chroniące przed niebezpiecznymi promieniami słonecznymi muszą być nałożone co najmniej na pół godziny przed wyjściem na plażę. Skóra musi bowiem mieć czas na ich wchłonięcie. Inaczej nie będą skuteczne. W czasie opalania trzeba co jakiś czas czynność powtarzać, każdorazowo po wyjściu z wody i wytarciu się ręcznikiem. I jeszcze jedno – grubą warstwą kremu z filtrem należy pokryć pieprzyki i inne znamiona.

Używaj wodoodpornych preparatów z filtrami

Woda wcale nie chroni przed opalaniem – na głębokość 1m dociera 50% promieniowania UVB i aż 77% promieniowania UVA. Trzeba więc stosować takie filtry, które są wodoodporne, czyli chronią przed promieniami słonecznymi nawet w wodzie. Przy okazji warto dodać, że krople wody działające jak soczewki mogą spowodować poparzenia skóry.

Dobierz wysokość filtra odpowiednio do swojej karnacji skóry

W preparatach do opalania znajdują się filtry przeciwsłoneczne oznaczone symbolem SPF. Wysokość filtra powinna być dostosowana do karnacji skóry. Zasada jest taka, że im jaśniejsza karnacja, tym filtr powinien być wyższy.Rodzice  Jak się opalać, żeby sobie nie zaszkodzić? -Posiadaczki/posiadacze jasnej skóry, podatnej na oparzenia słoneczne powinny/powinni używać preparatów z wysokimi filtrami – co najmniej 50 lub wyższe. Osoby o ciemnej karnacji mogą zabezpieczać się preparatami z filtrem co najmniej 15, choć dermatolodzy sugerują SPF 30. Na filtrze niezależnie od jego rodzaju powinna się znajdować informacja o stopniu ochrony przed promieniami UVB i czy chroni przed promieniami UVA.

Stopniuj czas opalania – nie leż „plackiem” na plaży przez długi czas

Brakiem rozsądku wykazują się wszyscy ci, którzy po miesiącach siedzenia w biurach do późnych godzin popołudniowych chcą w czasie kilku dni urlopu „nadrobić” brak kontaktu z promieniami słonecznymi. Aby opalanie było bezpieczne i przyjemne, trzeba stopniować czas, który się na nie przeznacza. Najlepszym rozwiązaniem jest zaczynać od krótkiego przebywania na słońcu (np. kilkanaście, no góra 20 minut) i stopniowo wydłużać go każdego dnia. W żadnym wypadku nie można godzinami leżeć „plackiem” na plaży, bo grozi to poważnymi poparzeniami skóry, a nawet udarem słonecznym.

Opalaj się w godzinach rannych i popołudniowych

Najlepszym czasem na opalanie są godziny poranne oraz popołudniowe. W godzinach od 11 (a nawet od 10) do 15 zdecydowanie trzeba zejść ze słońca. Operuje wtedy najmocniej i długie przebywanie w jego promieniach jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia.

Zaopatrz się w niegazowaną wodę do picia

Na słońcu ciało się bardzo poci i przez to traci duże ilości wody. Aby zapobiec odwodnieniu trzeba mieć ze sobą coś do picia.Rodzice  Jak się opalać, żeby sobie nie zaszkodzić? -Najlepsza będzie niegazowana woda mineralna, bo np. soki źle przechowują się w wysokich temperaturach, co może doprowadzić do zatrucia pokarmowego po ich spożyciu.

Opalaj się nie dłużej niż 2 – 3 godziny dziennie

Najzdrowsze dla organizmu jest opalanie się przez 2 – 3 godziny dziennie, nie dłużej. I najlepiej, by odbywało się w ruchu, np. w czasie gry w piłkę plażową lub spaceru brzegiem plaży. Opalając się warto pamiętać o zmianie pozycji ciała – czyli przekręcaniu się z boku na bok, czy z brzucha na plecy. Powinno się to robić mniej więcej co pół godziny. Osoby o bardzo jasnej karnacji kąpiel słoneczną powinny ograniczyć do półgodzinnej ekspozycji na słońce w ciągu dnia.

Nie pij alkoholu przed i w czasie opalania

Picie alkoholu przed opalaniem i w czasie jego trwania często powoduje między innymi senność. Skutki mogą być opłakane, np. opalenizna … tylko jednej strony ciała. Ale poważnie podchodząc do tematu – zaśnięcie w czasie opalania może doprowadzić do poważnych poparzeń skóry lub spowodować udar słoneczny niebezpieczny dla życia.

Jeśli przyjmujesz leki i zamierzasz się opalać – skonsultuj to z lekarzem

Tragiczne w skutkach może okazać się dłuższe opalanie dla tych osób, które własnie przyjmują leki. I dotyczy to nie tylko leków przyjmowanych stale, ale także branych doraźnie, w tym przeciwbólowych. Dlatego bezwzględnie w takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie.

Używaj okularów przeciwsłonecznych

Dla ochrony oczu przed szkodliwymi promieniami ultrafioletowymi powinno się używać okularów przeciwsłonecznych. Powinny być duże i z szerokimi zausznikami by chronić oczy, także przed promieniami słonecznymi odbitymi. Przede wszystkim jednak muszą posiadać wysoki filtr UV. Inaczej będą bardzo poważnie szkodzić oczom, a nie chronić je.Rodzice  Jak się opalać, żeby sobie nie zaszkodzić? -Zdecydowanie najlepiej jest kupować je u dobrego optyka, niż w przypadkowym sklepie, np. w popularnych „sieciówkach”. I oczywiście będzie miło jeśli będą ładne, ale akurat ta funkcja nie jest najważniejsza.

Używaj kapelusza przeciwsłonecznego

Niezbędnym elementem „wyposażenia” plażowicza powinien być przeciwsłoneczny kapelusz z dużym rondem. Z dużym, bo dzięki temu osłoni nie tylko samą głowę, w tym twarz, ale i bardzo wrażliwe na działanie słońca okolice dekoltu, karku i ramion. Będzie też doskonale chronił włosy zapobiegając ich płowieniu, matowieniu i osłabieniu.