Jak się zachować w czasie burzy – na odkrytej przestrzeni, na plaży, w górach, w lesie

1
99

Fala burz przetacza się nad Polską. To najlepszy czas na przypomnienie zasad zachowania, których trzeba przestrzegać, by nie dać się razić piorunem. Jest ich kilka, ale są na wagę zdrowia, a nawet życia.

Zasady zachowania na odkrytej przestrzeni

Odkryta przestrzeń jest wyjątkowo niebezpieczna w czasie burzy. Spacerowicz jest na niej najwyższym elementem, więc znajduje się w naprawdę dużym niebezpieczeństwie. Jeżeli nie uda się z niej w porę zejść trzeba przestrzegać następujących zasad postępowania w czasie burzy:Rodzice  Jak się zachować w czasie burzy - na odkrytej przestrzeni, na plaży, w górach, w lesie

  • Nie wolno biec ani szybko maszerować stawiając duże kroki.
  • Najlepiej zatrzymać się, pozbyć wszystkich metalowych przedmiotów nie zapominając o biżuterii (gra idzie o życie, więc nie ma się co zastanawiać!) czy spinkach do włosów, paskach z metalowymi klamrami, metalowych zamkach błyskawicznych itd. W przypadku posiadania roweru – zostawić go jak najdalej (metalowe części będą stanowiły zagrożenie).
  • Odsunąć się jak najdalej od linii wysokiego napięcia, słupów i trakcji elektrycznych.
  • Jeśli jest czas, trzeba poszukać najniższego miejsca w terenie, np. jakiegoś zagłębienia.
  • Jeżeli to możliwe odizolować się od ziemi stając np. na plecaku (nie może mieć metalowych części!), kocu itp., następnie nisko przykucnąć z nogami ustawionymi jak najbliżej siebie (nie wolno kłaść się na ziemi, kucać na rozstawionych nogach!).

Zasady zachowania na plaży

Najprostszą zasadą, której trzeba przestrzegać w czasie burzy jest … wyjść natychmiast z wody i zejść z plaży zanim burza nadejdzie.Rodzice  Jak się zachować w czasie burzy - na odkrytej przestrzeni, na plaży, w górach, w lesieWoda i wilgotny piasek plaży, niezależnie od tego, czy jest to plaża nadmorska, nad jeziorem, czy rzeką – jest znakomitym przewodnikiem prądu. W związku z tym absolutnie nie wolno spacerować po plaży w czasie burzy, nawet jeśli niebo rozświetlane jest błyskawicami i chciałoby się taki widok popodziwiać i zachwycać się nim.

Zasady zachowania w górach

Wszyscy, którzy wędrują po górach wiedzą, że w żadnym wypadku nie wolno planować wypraw jeśli komunikaty GOPR przestrzegają przed możliwością wystąpienia burz. Przebywanie w czasie burzy na szczycie góry, a nawet na jej zboczu grozi śmiertelnym niebezpieczeństwem. Jeśli jednak jakimś zrządzeniem losu w takim niebezpieczeństwie się ktoś znajdzie to:Rodzice  Jak się zachować w czasie burzy - na odkrytej przestrzeni, na plaży, w górach, w lesie

  • Jeżeli jest czas – trzeba zejść z góry jak najniżej.
  • Nie wolno chronić się pod drzewami, a postarać się znaleźć jakieś zagłębienie w terenie w sporej odległości od drzew i tam przeczekać nawałnicę postępując tak, jak opisane to zostało wyżej – w punkcie poświęconym zachowaniu w czasie burzy na odkrytej przestrzeni.

Zasady zachowania w lesie

Zasady zachowania w lesie są podobne do tych dotyczących zachowania w górach. Przede wszystkim należy unikać terenów z drzewami starymi, wysokimi, o grubych pniach. W żadnym wypadku nie stawać pod wysokim drzewem, a szczególnie gdy samotnie stoi na polanie! Jeżeli nie ma wyjścia – trzeba znaleźć jakieś zagłębienie i dalej postępować zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi w punkcie o zachowaniu na odkrytej przestrzeni.