Jak się zachować w czasie burzy – na odkrytej przestrzeni, na plaży, w górach, w lesie

1
403

Fala burz przetacza się nad Polską. To najlepszy czas na przypomnienie zasad zachowania, których trzeba przestrzegać, by nie dać się razić piorunem. Jest ich kilka, ale są na wagę zdrowia, a nawet życia.

Zasady zachowania na odkrytej przestrzeni

Odkryta przestrzeń jest wyjątkowo niebezpieczna w czasie burzy. Spacerowicz jest na niej najwyższym elementem, więc znajduje się w naprawdę dużym niebezpieczeństwie. Jeżeli nie uda się z niej w porę zejść trzeba przestrzegać następujących zasad postępowania w czasie burzy:Rodzice  Jak się zachować w czasie burzy - na odkrytej przestrzeni, na plaży, w górach, w lesie

  • Nie wolno biec ani szybko maszerować stawiając duże kroki.
  • Najlepiej zatrzymać się, pozbyć wszystkich metalowych przedmiotów nie zapominając o biżuterii (gra idzie o życie, więc nie ma się co zastanawiać!) czy spinkach do włosów, paskach z metalowymi klamrami, metalowych zamkach błyskawicznych itd. W przypadku posiadania roweru – zostawić go jak najdalej (metalowe części będą stanowiły zagrożenie).
  • Odsunąć się jak najdalej od linii wysokiego napięcia, słupów i trakcji elektrycznych.
  • Jeśli jest czas, trzeba poszukać najniższego miejsca w terenie, np. jakiegoś zagłębienia.
  • Jeżeli to możliwe odizolować się od ziemi stając np. na plecaku (nie może mieć metalowych części!), kocu itp., następnie nisko przykucnąć z nogami ustawionymi jak najbliżej siebie (nie wolno kłaść się na ziemi, kucać na rozstawionych nogach!).

Zasady zachowania na plaży

Najprostszą zasadą, której trzeba przestrzegać w czasie burzy jest … wyjść natychmiast z wody i zejść z plaży zanim burza nadejdzie.Rodzice  Jak się zachować w czasie burzy - na odkrytej przestrzeni, na plaży, w górach, w lesieWoda i wilgotny piasek plaży, niezależnie od tego, czy jest to plaża nadmorska, nad jeziorem, czy rzeką – jest znakomitym przewodnikiem prądu. W związku z tym absolutnie nie wolno spacerować po plaży w czasie burzy, nawet jeśli niebo rozświetlane jest błyskawicami i chciałoby się taki widok popodziwiać i zachwycać się nim.

Zasady zachowania w górach

Wszyscy, którzy wędrują po górach wiedzą, że w żadnym wypadku nie wolno planować wypraw jeśli komunikaty GOPR przestrzegają przed możliwością wystąpienia burz. Przebywanie w czasie burzy na szczycie góry, a nawet na jej zboczu grozi śmiertelnym niebezpieczeństwem. Jeśli jednak jakimś zrządzeniem losu w takim niebezpieczeństwie się ktoś znajdzie to:Rodzice  Jak się zachować w czasie burzy - na odkrytej przestrzeni, na plaży, w górach, w lesie

  • Jeżeli jest czas – trzeba zejść z góry jak najniżej.
  • Nie wolno chronić się pod drzewami, a postarać się znaleźć jakieś zagłębienie w terenie w sporej odległości od drzew i tam przeczekać nawałnicę postępując tak, jak opisane to zostało wyżej – w punkcie poświęconym zachowaniu w czasie burzy na odkrytej przestrzeni.

Zasady zachowania w lesie

Zasady zachowania w lesie są podobne do tych dotyczących zachowania w górach. Przede wszystkim należy unikać terenów z drzewami starymi, wysokimi, o grubych pniach. W żadnym wypadku nie stawać pod wysokim drzewem, a szczególnie gdy samotnie stoi na polanie! Jeżeli nie ma wyjścia – trzeba znaleźć jakieś zagłębienie i dalej postępować zgodnie ze wskazówkami umieszczonymi w punkcie o zachowaniu na odkrytej przestrzeni.