Zastanawiałaś się kiedyś, czy Twoje nienarodzone dziecko słyszy Twój głos, rozpoznaje członków rodziny po sposobie mówienia, bądź jak reaguje na puszczaną przez Ciebie muzykę? Teraz masz okazję przyjrzeć się temu, jak wygląda świat dźwięków we wnętrzu Twojego brzucha 🙂

Ciąża  Co słyszy dziecko w brzuchu?

Bicie serca mamy

Pierwszym i najbardziej kojącym dźwiękiem, jakie usłyszy maleństwo w brzuchu, jest bicie serca. Nie bez powodu w czasie, gdy mama jest spokojna, dziecko również dobrze się czuje. Relaksujący dźwięk spokojnego przepływu krwi, bicia serca, czy chociażby burczenia w żołądku, działa na płód zbawiennie. Z tego też powodu po urodzeniu dziecko tak chętnie tuli się do mamy – doskonale zna jej częstotliwość oddechów i systematyczność bicia serca, przez co już na tym świecie czuje się bezpiecznie i ,,jak w domu”.

Tato, mów do mnie

Jeżeli Twój partner nie ma w zwyczaju mówić do brzuszka, przekonaj go do tego. Dziecko posiada zdolności rozpoznawania głosu już w 26 tygodniu ciąży. Mówienie do niego systematycznie, podobnym tonem głosu zaowocuje bardzo szybko w postaci kopniaków, a po urodzeniu – uspokojenia, kiedy tylko w okolicy pojawi się znajomy głos.

Ciąża  Co słyszy dziecko w brzuchu?

Puść mi muzykę

Dowiedziono, że puszczanie ,,brzuszkowi” muzyki, wpływa bardzo pozytywnie na pracę mózgu plodu. Podczas terapii dźwiękiem, dziecko doskonali swój mózg, urozmaicając swoją zabawę o kolejne docierające bodźce.

Warto pamiętać o tym, że maluchy nie przepadają za hałasem, więc decydując się na uruchomienie muzyki, należy zachować odpowiednią jej głośność. Nie chodzi tu o uszkodzenie słuchu nienarodzonego dziecka, lecz o fakt, że nieznane dźwięki mogą  najnormalniej w świecie naszą pociechę przestraszyć 🙂