Sposoby na ukąszenia komarów i meszek

4
614

Podobno w tym roku komarów jest mniej niż w poprzednich latach … Być może, ale kąsają tak samo dotkliwie. Trzeba się przed nimi chronić, a szczególnie dzieci, które mają bardzo delikatną i wrażliwą skórę.

Jeszcze bardziej uciążliwe, a wręcz niebezpieczne są maleńkie meszki. Ich ukąszenia mogą doprowadzić do powstania trudno gojących się ognisk zapalnych.

Jak się nie dać komarom i meszkom?

Jest wiele preparatów mających chronić przed komarami i meszkami lub łagodzić swędzenie po ukąszeniu. Niestety wiele z nich jest nieskutecznych. W dodatku nie wszystkie nadają się do stosowania przez dzieci i w ich obecności. Dlatego najlepiej jest unikać „spotkań” z tymi owadami.Polecamy Sposoby na ukąszenia komarów i meszekOczywiście jeżeli się da… Jak to zrobić? Trzeba unikać tych miejsc, które wyjątkowo lubią te owady. A więc szerokim łukiem powinno się omijać okolice rzek, jezior, stawów i innych zbiorników wodnych. Nawet tych bardzo małych, np. beczka napełniona deszczówką, czy małe przydomowe oczko wodne. Szczególnie wieczorem i nocą, kiedy owady są najbardziej aktywne.

Ale to by oznaczało rezygnację ze spacerów wieczorem, kiedy jest najprzyjemniej, bo mniej upalnie niż w ciągu dnia …

Co więc zrobić? Poddać się?

Nigdy w życiu! Konieczne jest po prostu odpowiednie przygotowanie siebie i dziecka do spaceru:

 • ubranie dziecka powinno mieć długie rękawy i nogawki śpiochów lub spodenek, dobrze by było w jasnym kolorze (widać na nim owady)Polecamy Sposoby na ukąszenia komarów i meszek
 • wózek powinien być zaopatrzony w moskitierę z odpowiednio gęstymi oczkami, by nie mogły przez nią przeniknąć nie tylko komary ale nawet maleńkie meszki
 • kąpiel dziecka w ciągu dnia osłabi zapach potu, który wabi owady
 • paznokcie dziecka powinny być krótko obcięte, by w razie ukąszenia nie mogło rozdrapać sobie miejsca ugryzienia (rozdrapana ranka po ukąszeniu, szczególnie meszki, może się zamienić w ropiejącą ranę i doprowadzić do stanu zapalnego, który trzeba leczyć antybiotykiem!)

Naturalne metody ochrony przed komarami i meszkami

Od dawna stosowane są różne naturalne, domowe sposoby radzenia sobie z plagą komarów i meszek. Należą do nich:Polecamy Sposoby na ukąszenia komarów i meszek

 • sadzenie w pobliżu okien i tarasów roślin, których komary i meszki nie cierpią (podobno 🙂 ) – np. aksamitek, lawendy i mięty
 • zapalanie świec zapachowych nasączonych olejkami eterycznymi, szczególnie bazyliowym, paczulowym i z mięty pieprzowej (powinny być poza zasięgiem dzieci!)
 • smarowanie ciała olejkiem waniliowym (jest najbardziej skuteczny 🙂 )

Niestety trzeba wiedzieć, że u wielu osób wymienione olejki mogą powodować reakcje alergiczne, więc trzeba z nimi uważać.

Arsenał „broni chemicznej”

A jeśli nie pomagają „humanitarne” metody walki z owadami trzeba, niestety, zastosować środki chemiczne. Na rynku jest ich taka ilość, że trudno się w nich połapać. W aptekach można kupić mleczka, kremy i preparaty w sprayu. Są wśród nich bardziej i mniej skuteczne. W większości jednak zawierają substancje chemiczne. Dlatego trzeba uważnie sprawdzać, czy nadają się dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych.

Istnieje także wiele odstraszaczy do stosowania ich na zewnątrz pomieszczeń lub w domu. Należą do nich: płytki i spirale uwalniające substancje owadobójcze, brzęczyki wysyłające falę akustyczną o częstotliwości informującej komary o niebezpieczeństwie (nie zbliżają się wówczas do tego miejsca) oraz lampy emitujące niebieskie światło wabiące komary i rażące je następnie prądem.

Ostatecznie, pozostaje użyć czegoś na swędzenie …

Jeżeli przegra się walkę z owadami (to jest bardzo prawdopodobne 🙂 ), to pozostaje tylko łagodzić skutki ukąszeń. Można to robić stosując zimne okłady lub kompresy z sody oczyszczonej albo smarując miejsca po ukąszeniach kremami albo żelami kupionymi np. w aptekach. Zawierają one w swoim składzie środki przeciwzapalne, przeciwuczuleniowe, przeciwbólowe i przeciwświądowe. Niektóre mogą być stosowane nawet przez niemowlaki.

Czasami bez lekarza się nie obejdzie

Niestety czasami reakcja alergiczna na ukąszenia komarów i meszek (szczególnie, gdy jest ich wiele) jest tak silna, że niezbędna jest konsultacja z lekarzem.Polecamy Sposoby na ukąszenia komarów i meszekBezwzględnie do lekarza trzeba się zgłosić z dzieckiem jeżeli:

 • wokół miejsca (miejsc) ukąszenia powstał rumień, który długo się utrzymuje
 • dziecko jest niespokojne, płaczliwe
 • pojawia się u dziecka gorączka
 • całe ciało pokryła wysypka