Suplementy diety, a ciąża

0
434

Ponad połowa ciąż w Polsce, to ciąże nieplanowane. Kobieta w którymś momencie po prostu orientuje się, że jest w ciąży…

Szkoda, bo to oznacza, że przez sporą część pierwszego trymestru ciąży (pierwszy trymestr to okres między 1 a 13 tygodniem ciąży), który jest niezwykle ważny, wręcz kluczowy dla rozwoju dziecka, prowadzi normalny tryb życia. Niestety nie zawsze zdrowy…Ciąża  Suplementy diety, a ciążaBo na przykład pali papierosy, pije alkohol, zażywa narkotyki, ciężko i długo pracuje, niesystematycznie jada posiłki (często tzw. fast-foody), ma mało ruchu, za to dużo stresu, mało czasu spędza na świeżym powietrzu, itd. itp.

Czy suplementacja diety jest konieczna?

Ciąża, to okres, w którym zapotrzebowanie organizmu kobiety na witaminy i składniki mineralne gwałtownie rośnie. Nawet znakomicie opracowana dieta nie jest w stanie mu sprostać.

Wobec tego niezbędne jest, biorąc pod uwagę przede wszystkim zdrowie dziecka, zastosowanie suplementacji diety. Oznacza to, że kobieta powinna przyjmować sztuczne witaminy i minerały by zapewnić dziecku harmonijny, prawidłowy rozwój, a sobie uzupełnienie powstałych na skutek ciąży braków w ich ilości i składzie.

Czym się kierować przy wyborze suplementu w czasie ciąży?

Oczywiście najważniejszy jest skład suplementu – powinien zawierać szukane przez nas witaminy i mikroelementy w odpowiednich ilościach.Ciąża  Suplementy diety, a ciążaNie warto sugerować się ceną, bo pozornie tańszy suplement w rzeczywistości nie zawiera wszystkich potrzebnych nam składników, lub ich ilość jest śladowa, a to wymusza na nas zakup następnych więc dodatkowo kosztuje.

Zdecydowanie najlepiej jest przyjmować jeden preparat multiwitaminowy zawierający potrzebne składniki, niż kilka suplementów. Zapobiegnie to, lub zminimalizuje ryzyko ich przedawkowania.

Jakie witaminy dla kobiety w ciąży?

Z całą pewnością trzeba skonsultować się z lekarzem – ginekologiem. To on wybierze najlepszy zestaw witamin, zależny od wyników badań kobiety i tygodnia ciąży (zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne zmienia się wraz z rozwojem ciąży)

Wśród zalecanych witamin znajdą się prawdopodobnie:

Kwas foliowy – jest to witamina z grupy witamin B. Kobieta właściwie powinna zacząć go przyjmować zanim dojdzie do poczęcia. Ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu. Przyjmowana przez kobietę jeszcze przed zajściem w ciążę i w pierwszych tygodniach jej trwania zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych wad centralnego układu nerwowego u dziecka. Powinna być przyjmowana także w kolejnych tygodniach ciąży.

Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej zaleca, by dzienna dawka kwasu foliowego dla wszystkich kobiet w wieku rozrodczym wynosiła 0,4 mg.

Kwasy tłuszczowe DHA – są odpowiedzialne za prawidłowy przebieg ciąży i rozwój dziecka. Mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu dziecka i rozwój wzroku. Dzięki nim zmniejsza się ryzyko przedwczesnego porodu, wystąpienia stanów przedrzucawkowych oraz za niskiej wagi dziecka w chwili narodzin. Ma też chronić kobietę przed wystąpieniem depresji poporodowej.Ciąża  Suplementy diety, a ciążaWedług Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego kobieta w ciąży powinna przyjmować 200 – 300 mg DHA dziennie.

Jod – dzięki niemu tarczyca produkuje odpowiednią dla organizmu ilość hormonów. Niedobór jodu u kobiety w ciąży może zagrozić prawidłowemu rozwojowi płodu.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, by dzienna dawka jodu przyjmowana przez kobietę w ciąży wynosiła 150 mikrogramów.

Jeżeli kobieta ciężarna ma chorą tarczycę (cierpi np. na nadczynność lub niedoczynność tarczycy), to musi być w specjalny sposób prowadzona przez lekarza przez całą ciążę.

Witamina D3 („pobierana” głównie ze słońca) – jej niedobór w czasie ciąży może negatywnie wpłynąć na budowę kości i zębów dziecka (mogą być mniej wytrzymałe, a więc kości mogą być bardziej podatne na łamanie, a zęby na próchnicę).Ciąża  Suplementy diety, a ciążaPoza tym dziecko może być w przyszłości mniej odporne na wszelkie infekcje, a jego mięśnie mogą słabiej funkcjonować.

Dzienna dawka witaminy D3 w suplementach wynosi 1500 – 2000 IU na dobę dla dorosłej osoby.

Żelazo – zapotrzebowanie na żelazo w czasie ciąży znacznie wzrasta. Wiele kobiet w tym czasie cierpi nawet na anemię,  dlatego lekarz prowadzący ciążę zaleci zapewne przyjmowanie go w ilości zależnej od wyników badań (koniecznie trzeba konsultować to z lekarzem!). Dodatkowo w diecie kobiety powinny znaleźć się takie produkty, które są bogate w żelazo.

Czy suplementy mogą szkodzić? 

Suplementy diety mogą szkodzić. W niektórych suplementach znajdują się bowiem również te składniki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na przebieg ciąży, rozwój dziecka i samopoczucie przyszłej mamy.

Wśród nich można wymienić:

Wapń – może zahamować działanie innych witamin i składników mineralnych.

Witamina A – jej nadmiar może być nawet niebezpieczny dla zdrowia płodu.

Najlepiej więc, by kobieta myśląc o zdrowiu swojego dziecka i własnym, miała stały kontakt z lekarzem prowadzącym ciążę. Nie powinna sama aplikować sobie suplementów, bo wbrew intencjom, nieświadomie może zaszkodzić dziecku i sobie.