Szczepienie przeciwko pneumokokom

0
465

Temat obowiązkowych szczepień co jakiś czas powraca. Okazuje się, że coraz większa liczba rodziców nie zgadza się na zaszczepienie swoich dzieci mimo, że lekarze apelują o rozsądek i nieuleganie wpływom środowisk przeciwnych ich prowadzeniu. Grupy te są szczególnie aktywne na różnych stronach internetowych przez co znajdują coraz większą liczbę zwolenników oraz osób, które zadają sobie pytania: „Szczepić? Nie szczepić ?„.

Obowiązkowe szczepienie przeciw pneumokokom

Obowiązek szczepienia przeciwko pneumokokom wprowadzony został dnia 1 stycznia 2017 roku. Apelowali o to lekarze, którzy zwracali uwagę na zwiększającą się z roku na rok ilość dzieci ciężko chorujących wskutek zakażenia pneumokokami. Dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (Państwowego Zakładu Higieny) potwierdzają tę opinię.Niemowlę  Szczepienie przeciwko pneumokokomNajbardziej niebezpieczną postacią zakażenia jest tzw. inwazyjna choroba pneumokokowa (IChP), w której mieszczą się: sepsa (posocznica), zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych oraz zapalenie płuc z bakteriemią. Lekarze zwracali również uwagę na coraz trudniejszą walkę z tymi niebezpiecznymi bakteriami z powodu uodpornienia się bakterii na antybiotyki. Zatem, wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 r. mają zagwarantowaną bezpłatną, refundowaną przez państwo, szczepionkę przeciw pneumokokom. Otrzymują ją niemowlęta, które mają skończone 2 miesiące życia.

Ministerstwo Zdrowia zakupiło szczepionkę o nazwie Synflorix PCV 10

W grudniu 2016 r. Ministerstwo Zdrowia wybrało i następnie zakupiło szczepionkę przeciw pneumokokom – Synflorix PCV 10. Problem polega jednak na tym, że wielu ekspertów z tej dziedziny wyraziło opinię, że szczepionka, którą powszechnie mają być szczepione dzieci w 2017 roku nie daje ochrony przed trzema niezwykle zjadliwymi szczepami pneumokoków: 3, 6A i 19A. Nie będzie zatem tak skuteczna, jak przekonuje Ministerstwo Zdrowia. Pod adresem resortu zdrowia poleciały więc gromy: zarzucano mu oszczędzanie na zdrowiu najmłodszych i najsłabszych Polaków.Niemowlę  Szczepienie przeciwko pneumokokomRzeczywiście ministerstwo zakupiło tańszą szczepionkę – wspomniany Synflorix PCV 10, a nie droższą, ale za to bardziej skuteczną i powszechnie stosowaną w rozwiniętych krajach świata – PCV 13. Polska wprawdzie zakupiła również PCV 13, ale tylko dla dzieci z obniżoną odpornością (np. urodzonych przedwcześnie) i to w sytuacji, gdy taką decyzję podejmie lekarz.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szczepionkę PCV 13

Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych rekomendował wybór szczepionki PCV 13. Podobną opinię wyraziła Światowa Organizacja Zdrowia … Co więc w takiej sytuacji można zrobić? Można zaufać ekspertom Ministerstwa Zdrowia i poddać dziecko obowiązkowemu szczepieniu przeciwko pneumokokom szczepionką bezpłatną – PCV 10. Innym rozwiązaniem jest zaszczepienie dziecka szczepionką PCV 13, ale zakupioną w aptece za własne pieniądze (około 200 – 300 złotych dawka).