Szkoła rodzenia

2
449

Szkoły rodzenia są dość popularne wśród przyszłych rodziców, głównie tych, którzy spodziewają się pierwszego dziecka.

I chyba słusznie, bo pomagają w przygotowaniu się do świadomego rodzicielstwa: nie tylko teoretycznie (np. dzięki wykładom dotyczącym przebiegu rozwoju wewnątrzmacicznego płodu, przebiegu ciąży, porodu i połogu, przygotowania do karmienia naturalnego i opieki nad noworodkiem), ale i praktycznie (wykonywanie pod fachową opieką ćwiczeń fizycznych, nauka różnych sposobów oddychania i parcia w czasie przyszłego porodu).Ciąża  Szkoła rodzeniaWażne jest to, że w zajęciach mogą brać udział nie tylko ciężarne kobiety, ale także ich partnerzy – ojcowie dzieci (w niektórych szkołach możliwy jest także udział innych osób towarzyszących).

Czy są jakieś przeciwwskazania do uczestniczenia w szkole rodzenia?

Tak. Bywają takie ciąże, które zalicza się do grup podwyższonego ryzyka (np. występuje groźba poronienia, czy porodu przedwczesnego) i wtedy kobieta nie powinna brać udziału w zajęciach w szkole rodzenia.

Programy tych szkół są bowiem przygotowywane z myślą o tych kobietach, u których ciąża przebiega prawidłowo. Dlatego pomysł zapisania się do takiej szkoły bezwzględnie trzeba skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, który wyda zaświadczenie o tym, że nie ma przeciwwskazań (w każdej szkole rodzenia trzeba takie zaświadczenie przedłożyć).

Gdzie i jak szukać szkoły rodzenia?

Istnieją bezpłatne szkoły rodzenia finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia lub fundacje albo stowarzyszenia. Informacji na ich temat można szukać np. w lokalnych Ośrodkach Zdrowia.

Drugi rodzaj szkół (a jest ich zdecydowanie więcej, szczególnie w miastach) to szkoły prywatne, których adresy znaleźć można np. przy pomocy wyszukiwarek internetowych.

Jeszcze innym sposobem jest po prostu zasięgnięcie informacji (i będą one wtedy dość wiarygodne, szczególnie jeśli chodzi o ocenę prowadzonych zajęć) od znajomych, którzy brali udział w takich zajęciach.

Czy prywatna szkoła rodzenia jest droga?

Cena za cykl zajęć w szkole rodzenia może być naprawdę bardzo zróżnicowana, zależnie od oferowanego programu, długości cyklu zajęć, miejscowości oraz jakości usług, a także ilości uczestników. Trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 100 – 500 złotych za cykl (oczywiście może być także znacznie drożej!).

Jak długo trwa szkoła rodzenia?

Cykl zajęć trwa zwykle 2 – 3 miesiące, czasami krócej; organizowane są także zajęcia w blokach sobotnio – niedzielnych, tzw. kursy weekendowe oraz kursy wakacyjne.Ciąża  Szkoła rodzeniaZajęcia rozpisane są najczęściej w następujący sposób:

  • kurs podstawowy (spotkania odbywają się raz w tygodniu) – 9 spotkań po trzy godziny,
  • kurs intensywny (spotkania dwa razy w tygodniu) – 16 spotkań po dwie godziny,
  • kurs wakacyjny (spotkania trzy razy w tygodniu) – 6 spotkań po trzy godziny.

Kiedy (należy) zapisać się do szkoły rodzenia?

Najlepszym terminem na rozpoczęcie zajęć jest koniec II i III trymestr ciąży – ciężarna jest wtedy w dobrej kondycji, a niezbyt jeszcze duży brzuszek nie przeszkadza w wykonywaniu ćwiczeń.

Aby zdążyć z realizacją całego programu zajęć nie można później zapisać się do szkoły rodzenia niż do 30 tygodnia ciąży.