Sztuka odmawiania – jak powiedzieć dziecku „Nie”

0
459

Kochamy swoje dzieci. Z tej miłości pragniemy je uchronić przed wszystkimi niebezpieczeństwami tego świata. I taka jest rola rodzica – ochraniać swoje dzieci.Polecamy Rodzice  Sztuka odmawiania - jak powiedzieć dziecku "Nie" Jednak…główne zadanie polega na nauczeniu dziecka, samodzielnego ich unikania. Ale jak wychowywać, by ten cel osiągnąć?

Trzeba wyznaczać dziecku granice, których nie może przekroczyć. Trzeba czasami powiedzieć „Nie”.

Jak powiedzieć dziecku „Nie”?

Wszyscy, którzy mają swoje dzieci wiedzą, że nie jest to proste. Bo one z natury są bardzo ruchliwe, ciekawe świata i nie mają zupełnie świadomości zagrożeń. A w dodatku … mają taki nieznośny zwyczaj robienia wszystkiego na odwrót 🙂

Komunikatu „Nie” używajmy jak najrzadziej

Zamiast mówić dziecku czego nie może robić, powiedzmy mu co powinno zrobić. Muszą to być jasne komunikaty, łatwe do odbioru przez dziecko. Na przykład zamiast ostrzeżenia „nie dotykaj!” powiedzmy „odejdź od kominka”, albo „podejdź do mnie” itp.Polecamy Rodzice  Sztuka odmawiania - jak powiedzieć dziecku "Nie" Zatem w tym działaniu zamieniamy komunikat „Nie”, który ma negatywny wydźwięk na komunikat pozytywny wskazujący dziecku sposób działania.

Odwróćmy uwagę dziecka i dajmy mu alternatywę

Jeżeli mamy sytuacje, w których dziecko wyraźnie upiera się i nie ma ochoty zrobić tego, na czym nam zależy – odwróćmy jego uwagę od przedmiotu sporu. Jeśli więc na przykład w sklepie zaczyna płakać żądając kupna jakiejś zabawki, to najlepiej zamiast zwrotów „Nie płacz!”, „Nie kupię ci!” można zwrócić uwagę na inny artykuł znajdujący się na półce lub np. zaproponować wspólny wybór koloru szczoteczki do zębów.Polecamy Rodzice  Sztuka odmawiania - jak powiedzieć dziecku "Nie" Czasami jest tak, że dziecko upiera się przy czymś, a za chwilę nawet nie pamięta czego chciało. Ale upiera się dla zasady. Zwracając jego uwagę na coś innego, dajemy mu szansę „wyjścia z twarzą”, bez uszczerbku na jego dumie i poczuciu własnej wartości.

Tłumaczmy dziecku, dlaczego nie powinno czegoś robić

Jeżeli zabraniamy czegoś dziecku, to koniecznie wyjaśniamy mu powód, dla którego to robimy. Dziecko naprawdę jest w stanie wiele zrozumieć i przyjąć do wiadomości. Dlatego obok komunikatu „Nie pij wody z kałuży” koniecznie trzeba uzasadnić swój zakaz – „bo jest brudna i potem będzie bolał cię brzuszek”, albo „Nie bij kolegi” – bo nabijesz mu siniaka i będzie go bolało”. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że dziecko, mimo tych wyjaśnień i tak napije się wody z kałuży choćby po to, by sprawdzić jaki jest jej smak. A wleje koledze właśnie po to, by go zabolało. Ale wtedy trzeba poświęcić dziecku czas i porozmawiać o tym co się stało 🙂

Bądźmy konsekwentni w swoim postępowaniu

Dziecko, to niezwykle zmyślna i sprytna istotka. Dlatego stara się wszelkimi sposobami zwrócić na siebie uwagę i osiągnąć to, na co ma ochotę. Częstym sposobem „na rodzica” ( : ) jest rozpaczliwy lub rozdzierający płacz, który ma zmiękczyć jego serce i opór. Ale mama lub tata nie powinni wycofać się ze swoich wcześniejszych decyzji tylko dlatego, że ich pociecha płacze.Polecamy Rodzice  Sztuka odmawiania - jak powiedzieć dziecku "Nie" Jeżeli to zrobi – to przepadło, bo maluch dobrze to sobie zapamięta…I za każdym razem będzie stosował tę metodę pragnąc wymóc na rodzicu postępowanie zgodne ze swoimi oczekiwaniami 🙂

Nie zmieniajmy także zdania w zależności np. od naszego nastroju. Dziecko nie będzie rozumiało dlaczego np. raz mu wolno skoczyć z wysokiego murka, a innym razem nie.

Wypracujmy jednakowy sposób wychowania dziecka

Dobre efekty wychowawcze będą możliwe do osiągnięcia tylko wtedy, gdy oboje rodzice będą reprezentowali takie same, lub bardzo podobne postawy wychowawcze. To oznacza, że marne będą szanse na wpojenie dziecku norm czy zasad zachowania, jeżeli jeden z rodziców będzie rozmawiał z dzieckiem o tym dlaczego nie powinien bić kolegi, a drugi powie w identycznej sytuacji „Przylej mu, nie będzie cię zaczepiał!”. Dziecko nie będzie miało ostatecznie jasnej informacji jak powinno postąpić. I następnym razem wybierze sobie najlepsze dla siebie rozwiązanie, przy okazji powołując się na stanowisko któregoś z rodziców.

Niespójny system wychowania w konsekwencji może spowodować bardzo negatywne skutki, w tym np. zaburzenie systemu wartości u dziecka, brak tzw. kręgosłupa moralnego.