Test ciążowy

0
502

Testy ciążowe – zarówno te domowe, jak i laboratoryjne – mają na celu wykrycie w organizmie kobiety hormonu ciążowego, jakim jest gonadotropina kosmówkowa. hCG to substancja, która wyryta we krwi lub w moczu, potwierdza ciążę.

Gonadotropina kosmówkowa to substancja wytwarzana przez łożysko kobiety i przez zapłodnioną komórkę jajową, po etapie implantacji.

Ciąża  Test ciążowy

Kiedy na teście zobaczymy dwie kreski, warto przyjrzeć się pierwszym objawom ciąży, by przygotować się na pracowite 9 miesięcy 🙂

Czy hCG może występować poza ciążą?

Tak. Podwyższony poziom gonadotropiny kosmówkowej może występować mimo braku ciąży. Takie przypadki są dość rzadkie i zawsze wymagają porady specjalisty.

Rodzaje testów ciążowych

Testy ciążowe warto podzielić na dwie główne kategorie: domowe i laboratoryjne. Te pierwsze możemy kupić w aptekach i samodzielnie wykonać w domu, drugie natomiast wymagają od nas wizyty w laboratorium.

Ciąża  Test ciążowy

Profesjonalne badania umożliwiają potwierdzenie ciąży na podstawie analizy próbki krwi lub moczu. Testy apteczne wykrywają gonadotropinę kosmówkową tylko w moczu.

Testy dostępne w aptekach i na działach chemicznych w sklepach, różnią się od siebie budową. Wyróżniamy:

  • testy płytkowe (najpopularniejsze i najłatwiej dostępne, mają postać plastikowego postokąta z okienkiem odczytu wyniku i miejscem naniesienia próbki moczu)
  • testy strumieniowe (najwygodniejsze, ich użycie polega na przyłożeniu podłużnego elementu (przypominającego flamaster – stąd też druga nazwa – flamastrowe) bezpośrednio pod strumień oddawanego moczu, przez co nie ma konieczności używania zbiornika i pobierania próbki)
  • testy paskowe (po zamoczeniu w moczu pasek odkładany się na kilkanaście sekund na płaską powierzchnię, po czym wynik odczytywany jest wg zaleceń producenta)
  • testy cyfrowe (najdroższa i najładniejsza 🙂 alternatywa dla testów ciążowych, zamiast pasków, na cyfrowym wyświetlaczu pojawia się +/-, bądź gotowy napis ,,ciąża”  lub ,,brak ciąży” – nie charakteryzują się większą skutecznością, niż pozostałe rodzaje)

Wiarygodność testów domowych oceniana jest na poziomie 95% (pod warunkiem wykonania ich z zachowaniem wszelkich zaleceń producenta). Zależnie od rodzaju testu, ich czułość może się nieznacznie różnić. W przypadku testów laboratoryjnych, możemy mówić o wartościach wyższych niż 99% w sytuacji oznaczenia poziomu hormonu co najmniej po 10 dniach od daty spodziewanej miesiączki.

Ciąża  Test ciążowy

Kiedy wykonać test ciążowy?

Test wykonujemy z próbki porannego moczu – to bardzo ważne (chociaż nie jest to obowiązkowe). Poranna próbka ma największe stężenie hormonu gonadotropiny kosmówkowej, co jest wyjątkowo ważne przy wykonywaniu domowego testu ciążowego w pierwszych dniach po zapłodnieniu.

Wykonanie testu o każdej innej porze dnia jest przez wielu producentów dozwolone. Z doświadczenia jednak wynika, iż test zrobiony z wieczornej próbki moczu może nie posiadać dostatecznej ilości hormonu ciążowego, przez co wynik może okazać się fałszywie ujemny.

Żeby test ciążowy był wiarygodny, najlepiej wykonać go w dniu spodziewanej miesiączki. Na opakowaniach wielokrotnie napisane jest, że test wykrywa ciąże 6-8-dniową. To prawda. Może się jednak zdarzyć, podobnie jak przy zrobieniu testu z innego moczu niż poranny, że wynik będzie fałszywie ujemny. Warto poczekać (co najmniej 19 dni od stosunku), by móc z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością potwierdzić, bądź wykluczyć ciążę na podstawie domowego testu ciążowego.

Ciąża  Test ciążowy

USG

Ciążę zawsze musi potwierdzić lekarz ginekolog na podstawie badania USG. To możliwe jest do wykonania w zasadzie zawsze, lecz widoczną ciążę można zaobserwować dopiero około 6 tygodnia, gdzie poziom beta hCG waha się w granicach 1000-1500 jednostek.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak dbać o zęby mleczne dziecka?
Następny artykułJak pomóc dziecku w nauce?
Z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą w trakcie specjalizacji. Z zamiłowania natomiast dumną mama dwóch synów - Tymoteusza i Makarego. Mam 34 lata, wspaniałego męża i... życiową misję (mówię to szeptem, żeby nie zapeszyć!). Staram się przemycić do sieci nie tylko wiedzę z zakresu zdrowia matki i dziecka, ale przede wszystkim wartościowe informacje dotyczące odpowiedzialnego rodzicielstwa :)