Test na ojcostwo

1
486

Dawniej testy na ojcostwo były praktycznie niemożliwe. Jeżeli już ktoś miał szansę na porównanie DNA swojego i dziecka, musiał liczyć się z ogromnymi kosztami. Jeszcze kilka lat temu za laboratoryjne potwierdzenie lub wykluczenie ojcostwa trzeba było zapłacić kilka tysięcy złotych…

Rodzice  Test na ojcostwo

Nie tak drogo

Obecnie koszty badań DNA wahają się w granicach 500 do nawet 1500 złotych. Jest to stosunkowo niska cena za możliwość wywrócenia życia do góry nogami. Kliniki prześcigają się w zdobywaniu klientów. Stosują niezgodne z prawem taktyki reklamowe, wprowadzające nierzadko rodziców w błąd.

Czas oczekiwania na wyniki badań zazwyczaj zamyka się w 2 tygodniach, co zachęca niespokojnych rodziców do decyzji o zbadaniu DNA.

Rodzice  Test na ojcostwo

Cena nie tylko w pieniądzu

Warto sobie zdać sprawę z tego, że wykonanie badań DNA wiąże się bardzo często z rozpadem nie tylko związku, ale również rodziny. Zdarza się, że nawet pozytywny dla zainteresowanych wynik może doprowadzić do rozejścia się ze względu na brak zaufania.

Zazdrośni partnerzy powinni więc 10 razy pomyśleć, zanim zaproponują swoim partnerkom tego rodzaju badanie.

Jak wykonać test na ojcostwo?

Test wykonamy w laboratorium, bądź w domu. Dochodzi już do tego, że zestawy przychodzą do klientów pocztą, by ci mogli wykonać badanie w domowym zaciszu, bardzo często w tajemnicy. Oddanie próbek do analizy również może odbyć się osobiście, bądź za pośrednictwem.

Rodzice  Test na ojcostwo

Żeby wykonać badanie, wystarczy specjalnie przygotowanym patyczkiem przejechać po wewnętrznej stronie policzka. Istnieje także szansa na zbadanie materiału znajdującego się na szklance, gumie do życia, czy na szczotce do włosów, lecz w takich przypadkach wyniki nie są doskonałe, chociaż i tak oceniane na ponad 99,9%.

Badania najlepiej wykonać na obojgu rodziców i na dziecku. To najpewniejszy sposób. Możliwe jest jednak pobranie próbki od ojca i dziecka – w ten sposób wykluczenie ojcostwa nastąpi ze 100% pewnością, natomiast potwierdzenie z maleńkim marginesem błędu (nieprzekraczającego 0,00001).

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKiedy powiedzieć dziecku, że jest adoptowane?
Następny artykułZapalenie oskrzeli u dziecka
Z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą w trakcie specjalizacji. Z zamiłowania natomiast dumną mama dwóch synów - Tymoteusza i Makarego. Mam 34 lata, wspaniałego męża i... życiową misję (mówię to szeptem, żeby nie zapeszyć!). Staram się przemycić do sieci nie tylko wiedzę z zakresu zdrowia matki i dziecka, ale przede wszystkim wartościowe informacje dotyczące odpowiedzialnego rodzicielstwa :)