Tornister, plecak, a może torba na kółkach?

2
436

Już niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny. Przed rodzicami szaleństwo zakupów wyprawki szkolnej dla dzieci w różnym wieku. Jednym z najważniejszych zakupów będzie zapewne tornister, plecak lub torba do noszenia wszystkich potrzebnych uczniowi rzeczy.Rodzice  Tornister, plecak, a może torba na kółkach? Decydując się na którąś z wymienionych wersji warto dobrze się zastanowić, by z jednej strony usatysfakcjonować dziecko, z drugiej – nie zrobić mu krzywdy. Zatem, co kupić – tornister, plecak, czy torbę na kółkach?

Tornister obowiązkowo dla najmłodszych uczniów (klasy I – III)

Dla najmłodszych uczniów bezwzględnie trzeba wybrać tornister, który różni się od plecaka tym, że jest specjalnie usztywniony (i niestety przez to – cięższy). Dzięki temu dziecko będzie musiało zachować odpowiednią postawę w czasie jego noszenia (pod warunkiem, że jest dobrze dopasowany i noszony na obydwu ramionach). Zapobiegnie to skrzywieniu bardzo jeszcze wątłego kręgosłupa malucha. Wybierając go trzeba pamiętać, że nie powinien ważyć więcej, niż 1,2 – 1,3 kg.

Również dla uczniów klas IV – VI – tornister!

Mimo, że wielu uczniów klas IV – VI buntuje się przeciwko noszeniu „dziecinnych” tornistrów, to z punktu widzenia ich zdrowia – właśnie tornister byłby dla nich najbardziej odpowiedni. Z tych samych powodów, które odnoszą się do uczniów klas najmłodszych – nie będzie powodował wad postawy. Jedynie jego waga może być nieco większa – 1,4 kg. Ostatecznie jednak – może być dobry plecak.

Plecak dla uczniów starszych klas

Prawdopodobnie żadna siła nie zmusi ucznia starszej klasy do noszenia tornistra (podobnie może być w przypadku uczniów klas IV – VI 🙂 ). Dlatego alternatywą jest plecak. Musi być to jednak dobry plecak! Podobnie jak tornister powinien:

  • mieć wyprofilowany i usztywniony tył aby odciążyć kręgosłup dziecka i zapobiec uwieraniu w plecy przez sztywne książki, czy przybory szkolne, które są do niego zapakowaneRodzice  Tornister, plecak, a może torba na kółkach?
  • posiadać regulowane, szerokie (około 4 cm), miękkie i wygodne szelki (plusem będzie też dodatkowy pasek do zapięcia na klatce piersiowej i w pasie – odciążają kręgosłup)
  • mieć wiele kieszonek i przegródek, by łatwiej można było równomiernie rozłożyć ciężar

Niewątpliwie plecak ma jedną cechę, która daje mu przewagę nad tornistrem – jest od niego zazwyczaj sporo lżejszy, bo nie ma ciężkich konstrukcji usztywniających.

Torba na ramię – zdecydowanie nie!

Jeżeli pociecha będzie miała ochotę na zakup torby na ramię zamiast tornistra czy plecaka, to trzeba jej powiedzieć zdecydowanie – nie! Noszenie ciężarów na jednym ramieniu, to najprostsza droga do poważnych schorzeń stawów, skrzywień kręgosłupa i innych wad postawy! Jeszcze raz torbie na ramię mówimy – nie!

A może tornister lub plecak na kółkach?

Tornister lub plecak na kółkach z wysuwaną rączką, to hit ostatnich lat. Jednak po fali euforii i wychwalania zalet takich konstrukcji specjaliści zaczęli zwracać uwagę na to, że one także mogą powodować skutki podobne do tych obserwowanych u noszących torby na jednym ramieniu. Jest to dość logiczne – przecież dziecko ciągnie za sobą tornister lub plecak używając tylko jednej ręki, nie obydwu! W dodatku jest on najczęściej sporo cięższy, bo skoro nie musi być noszony na plecach … to można do niego więcej zapakować.

Wiele sklepów ma w swojej ofercie podobne tornistry i plecaki. Decydując się mimo wszystko na taki zakup konieczne jest sprawdzenie jakiej jakości są kółka i rączka, czy łatwo się wysuwają i chowają, czy nie są zbyt masywne i ciężkie. I czy dziecku rzeczywiście takie udogodnienie jest niezbędne.Rodzice  Tornister, plecak, a może torba na kółkach?Nawet idealnie dobrany tornister lub plecak nie sprawdzi się, jeżeli nie będzie noszony prawidłowo – na obydwu ramionach. Dlatego od najmłodszych lat dziecku trzeba tłumaczyć dlaczego jest to tak ważne i jaki może mieć wpływ na jego zdrowie w przyszłości.