Jak ubrać małe dziecko na spacer?

1
735

Spacer z noworodkiem czy niemowlakiem powinien być codziennym punktem każdego dnia. Wszyscy przecież doskonale wiedzą, że świeże powietrze, to samo zdrowie! Dla dziecka i dla mamy i taty też! 🙂Niemowlę Rodzice  Jak ubrać małe dziecko na spacer?

Młodzi rodzice mają zazwyczaj problem z prawidłowym ubraniem malucha na spacer. Obawiają się, że ubranie będzie zbyt ciepłe, lub zbyt cienkie. Lekarze przestrzegają zwykle głównie przed przegrzaniem dziecka, chociaż oczywiście zbyt cienko ubrane malutkie dziecko może się przeziębić.

Kiedy pierwszy spacer?

Pediatrzy zalecają, by pierwszy spacer odbył się najwcześniej po trzech tygodniach od chwili narodzin. Ale wiele mam skraca ten okres, szczególnie wtedy, gdy na dworze jest już odpowiednia temperatura, czyli taka sama jak w domu.

Jeżeli maluch przyszedł na świat w miesiącu zimowym, to warto odczekać te trzy tygodnie, szczególnie wtedy, gdy na dworze jest bardzo niska temperatura. Ogólna zasada jest taka, że z noworodkiem nie powinno się w ogóle wychodzić na dwór, jeżeli temperatura jest niższa niż 10 stopni poniżej zera.

Do spaceru należy dziecko odpowiednio przygotować

Najlepiej zahartować je wcześniej wystawiając na kilka minut w domu, przy otwartym oknie. Oczywiście musi być wtedy ubrane jak do normalnego spaceru. Czynność tę należy powtarzać przez kilka dni z rzędu, każdego dnia nieco wydłużając czas przebywania dziecka w zimnym powietrzu. Kolejnym krokiem jest wyjście na pierwszy prawdziwy spacer. Powinien być krótki, około dziesięciominutowy.Niemowlę Rodzice  Jak ubrać małe dziecko na spacer?

Noworodka należy wtedy ułożyć w wózku spacerowym z postawioną osłoną. W bardzo wietrzny dzień lepiej zrezygnować ze spaceru. To samo dotyczy dni, w których w powietrzu unosi się smog. W miarę upływu czasu czas spędzony na spacerze powinien być wydłużany.

Jak ubrać noworodka na pierwszy spacer zimą?

W zimie należy założyć dziecku zwykle o jedna warstwę ubrań więcej, niż nakładają dorośli. Powinno mieć na sobie kaftanik, pieluszkę (koniecznie suchą!), śpioszki, sweterek oraz ciepły zimowy kombinezon. Tak ubranego noworodka wkładamy do ciepłego śpiworka. Główka powinna być osłonięta bawełnianą czapeczką i kapturem od kombinezonu. Jeżeli kombinezon nie ma kapturka – trzeba założyć ciepła wełnianą czapkę. Szyjka i rączki  także powinny być osłonięte. Pamiętajmy, że noworodek zazwyczaj ma niewiele ruchu, więc szybciej będzie marzł na dworze niż niemowlak, który zwykle jest już bardziej ruchliwy. Można zastosować krem ochronny na zimę przeznaczony dla malutkich dzieci.Niemowlę Rodzice  Jak ubrać małe dziecko na spacer?

W czasie spaceru warto sprawdzić ciepłotę ciała dziecka. Jest to prosta czynność. Wystarczy palcem sięgnąć karku i plecków malucha i sprawdzić, czy jest on ciepły (taki właśnie powinien być), czy spocony albo zimny. Jeżeli jest spocony – dziecko ubrane jest zbyt ciepło. Jeżeli jest zimny – dziecko marznie. Nie sugerujmy się zbytnio temperaturą rączek i stóp.

Jeszcze jedna uwaga: ubrania dziecka powinny być wykonane z naturalnych surowców (np. z bawełny), bo pozwalają one swobodnie oddychać skórze. Kombinezony nie powinny być puchowe.

Jak ubrać noworodka na spacer latem?

Wbrew utartym poglądom okres letni wcale nie jest łatwiejszy dla wyjścia na pierwszy spacer niż zimowy. O ile bowiem w zimie głównym niebezpieczeństwem jest niska temperatura, o tyle w lecie – wysoka temperatura i promienie słoneczne. Dlatego w tym przypadku także trzeba zachować zdrowy rozsądek.Niemowlę Rodzice  Jak ubrać małe dziecko na spacer?

W lecie, odwrotnie niż w zimie ubieramy dziecko o jedną warstwę mniej, niż siebie. Oczywiście nie musimy tak hartować dziecka jak w zimie, ale na spacer wybierajmy się zgodnie z zaleceniami lekarzy. Przede wszystkim, jeżeli dzień jest bardzo słoneczny – lepiej odłożyć wyjście na popołudnie, kiedy słońce nie będzie już tak mocno operować lub wybrać się w godzinach rannych. Nie wolno wystawiać dziecka bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, bo grozi to śmiertelnym niebezpieczeństwem! – porażeniem słonecznym, które może zagrozić nawet życiu dziecka!

Noworodek, czy niemowlak nie musi być w śpioszkach. Jeśli jest bardzo ciepło – wystarczy bawełniana cienka koszulka i pieluszka lub body. I znowu, trzeba zachować zdrowy rozsądek! Warto więc upewnić się, że ciepłotę ciała dziecka jest prawidłowa – znów stosując wcześniej opisaną metodę – sprawdzając czy karczek i plecki nie są zimne lub spocone. Konieczne jest stosowanie kremów z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi.

Jak ubrać małe dziecko na spacer jesienią?

Stosujemy zasady podobne do tych, które obowiązują w czasie zimowych spacerów. Oczywiście ubieramy dziecko w lżejszy kombinezon. Zabezpieczamy przed silnym wiatrem i deszczem. W czasie deszczu stosowane są często peleryny ochronne na wózek. Trzeba wiedzieć, że w szczelnie zamkniętym wózku podnosi się znacznie temperatura. Dlatego należy to wziąć pod uwagę i odpowiednio lżej ubrać dziecko.

Jak ubrać na spacer małe dziecko wiosną?

Zbliża się wiosna, więc to pytanie jest szczególnie zasadne. O tej porze roku aura bywa kapryśna, więc często nieprzewidywalna.Niemowlę Rodzice  Jak ubrać małe dziecko na spacer?

Szczególnie, że coraz bardziej zacierają się różnice miedzy poszczególnymi porami roku. Odpowiedź nie jest więc prosta. Wiadomo tylko, że właśnie wiosną najłatwiej się zaziębić, bo z jednej strony temperatury bywają bardzo wysokie, a z drugiej – zdarzają się jeszcze bardzo zimne powiewy wiatru. I właściwie nie do końca wiadomo, jak siebie ubrać, a co dopiero malutkiego człowieczka! 🙂

Jak więc ubrać noworodka i niemowlaka na spacer by był jedynie źródłem zdrowia, a nie przyczyną przeziębienia? Dobrą metodą jest ubieranie dziecka na tzw. „cebulkę”, czyli nakładanie mu kilku warstw ubrań. Można wtedy odpowiednio reagować, adekwatnie do panujących na dworze warunków. Jeżeli w czasie spaceru temperatura mocno się podnosi, a słońce grzeje (i znowu: pamiętajmy o tym, że noworodek ma bardzo wrażliwą skórę, więc nie pozwólmy, by przebywając na dworze był narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, które już w marcu może być bardzo silne)- zdejmujemy nadmiar ubrań. Jeżeli zaczyna się schładzać – zakładamy dodatkowy sweter, czy przykrywamy kocykiem. Najważniejsze, by dziecko nie spociło się, bo wtedy wystarczy mały powiew zimnego wiatru, by maluszek przeziębił się.Niemowlę Rodzice  Jak ubrać małe dziecko na spacer?

Kiedy noworodek jest już odpowiednio zahartowany, wychodzimy z nim na spacer co najmniej dwa razy w ciągu dnia. Najlepiej wybrać jakieś spokojne, przyjazne otoczenie, a nie chodnik przy ruchliwej ulicy.

Spacer powinien być traktowany również jako czas odpoczynku i relaksu dla rodzica. Dlatego można rozejrzeć się za innymi rodzicami będącymi na spacerze ze swoimi pociechami, by umilić sobie spacerowanie lub choćby poplotkować. A może będzie to czas na spokojne przeczytanie ulubionej książki, czy czasopisma w czasie, gdy maluch smacznie śpi?

Aby niepotrzebnie nie zakłócić przebiegu spaceru trzeba ze sobą zabrać parę rzeczy, które mogą okazać się przydatne, lub wręcz niezbędne. W torbie powinny znaleźć się więc: zapasowe dwie pieluchy (na wszelki wypadek”, bo teoretycznie maluch przed wyjściem ma zmienioną pieluszkę, ale… 🙂 ); pielucha tetrowa do wycierania np. resztek mleka; smoczek (jeśli dziecko używa); wilgotne chusteczki; krem z filtrem lub zabezpieczający przed niskimi temperaturami.