Urazy głowy u dzieci – kiedy iść do lekarza?

1
558

Urazy głowy u dzieci zdarzają się bardzo często. Zazwyczaj budzą obawy o zdrowie dziecka, więc rodzice udają się do lekarza. I bardzo słusznie, bo nawet pozornie lekki uraz głowy może być przyczyną poważnych konsekwencji zdrowotnych dla dziecka.

Przyczyny urazów głowy mogą być bardzo różne. Zależą przede wszystkim od wieku dziecka, ale też i od płci (chłopcy ulegają wszelkim urazom, w tym urazom głowy częściej niż dziewczynki).

Przyczyny urazów głowy u niemowlaków

Zanim dziecko samodzielnie zacznie siadać, raczkować, czy chodzić raczej nie ma zbyt wielu okazji do samoistnego (spowodowanego własnym działaniem) nabawienia się urazu głowy. Jeśli do niego dojdzie, to jest to zazwyczaj wynik działania osób trzecich – zamierzonego lub niezamierzonego. Działanie zamierzone doprowadza najczęściej do urazów wielonarządowych, w tym głowy noszących nazwę zespołu dziecka maltretowanego. Naturalnie zdarzają się też przypadki nieumyślnego , niezamierzonego urazu głowy, np. wypadnięcie z nosidełka. Zdrowie Urazy głowy u dzieci - kiedy iść do lekarza? Maluch w wieku 5 – 7 miesięcy potrafi już przekręcać się z boku na bok, z leżenia na plecach do leżenia na brzuszku i odwrotnie. W związku z tym jest bardziej narażony na samoistne urazy różnych części ciała, w tym głowy. Dość częste są wtedy przypadki upadku z łóżka, stołu do przewijania, czy wózka.

Niemowlak w wieku 8 – 12 miesięcy jest jeszcze bardziej ruchliwy, bo zaczyna np. raczkować, wstawać, poruszać się w chodziku, czy samodzielnie chodzić. W tym czasie upadki, siniaki i guzy mogą się zdarzyć nawet kilka razy dziennie, mimo dobrej opieki rodziców i zabezpieczania kantów mebli specjalnymi nakładkami.

Przyczyny urazów głowy u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym

Dziecko w wieku przedszkolnym najczęściej ulega urazom w czasie zabawy z rówieśnikami w przedszkolu lub na placu zabaw.Zdrowie Urazy głowy u dzieci - kiedy iść do lekarza?Natomiast przyczynami urazów u nastoletnich dzieci jest w większości brawura w czasie uprawiania różnych dyscyplin sportu oraz pobicia.

Rodzaje urazów głowy u dzieci

Urazy głowy u dzieci można podzielić na trzy podstawowe kategorie: urazy lekkie, średnio ciężkie i ciężkie.

 • Lekki uraz głowy – poza otarciami naskórka, obrzękiem (guzem) lub siniakiem u dziecka nie występują inne niepokojące objawy. Może wystąpić konieczność założenia opatrunku lub nawet szwów, jeżeli skóra głowy została rozcięta.
 • Średnio ciężki uraz głowy – dziecko odczuwa ból i zawroty głowy, pojawiają się nudności i wymioty. Może także dojść do krótkotrwałej utraty świadomości, czasami do tzw. splątania, czyli stanu, w którym jest zdezorientowane – nie wie co się dzieje, gdzie jest itp. Poza tym może mieć guza, siniaka, krwawiącą ranę lub otarcie naskórka.
 • Ciężki uraz głowy – zaburzenia świadomości utrzymują się przez wiele godzin a nawet dni po urazie, dziecko wiele razy wymiotuje, pojawiają się też u niego drgawki. Ten typ urazu głowy może spowodować nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, np. padaczki pourazowej.

Po urazie głowy,  dziecko trzeba bacznie obserwować

Niezależnie od wszystkiego, po każdym urazie głowy, któremu uległo dziecko koniecznie trzeba je bacznie obserwować nawet przez kilka następnych dni.Zdrowie Urazy głowy u dzieci - kiedy iść do lekarza?Każda zmiana w jego zachowaniu, czy samopoczuciu powinna skłonić rodziców do wizyty z dzieckiem u lekarza. Pediatra zbada je dokładnie, w razie wątpliwości zleci odpowiednie badania (np. badanie tomografem komputerowym). Zawsze w razie najmniejszych podejrzeń lepiej jest zasięgnąć rady specjalisty, niż zaniedbać możliwość podjęcia odpowiednio wcześnie leczenia.

Kiedy trzeba bezwzględnie udać się do lekarza?

Jest kilka objawów występujących w przypadku urazu głowy, które powinny skłonić rodziców do natychmiastowego udania się do lekarza. Należą do nich:

 • bezpośrednio po urazie dziecko straciło przytomność
 • jest zdezorientowane, nie odpowiada logicznie na pytania
 • ma zaburzenia równowagi i widzenia
 • jest senne
 • ma nudności lub wymiotuje
 • występują u niego drgawki

Zdrowie Urazy głowy u dzieci - kiedy iść do lekarza?Do lekarza trzeba się udać nawet wtedy, gdy nie wszystkie z w/w objawów występują jednocześnie!

Kiedy nie ma konieczności natychmiastowej konsultacji lekarskiej?

Jeżeli po urazie głowy pojawił się tylko guz, siniak, czy otarcie naskórka, to stan dziecka nie wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Rodzice powinni jednak nawet przez kilka dni starać się ograniczyć dużą aktywność ruchową swojej pociechy. Mogą np. starsze dziecko zwolnić z lekcji WF przez okres co najmniej tygodnia lub dwóch.