Jak urządzić pokój ucznia?

0
457

Urządzenie pokoju dziecka w wieku szkolnym jest sporym wyzwaniem, ale też może być znakomitą okazją do rozwijania wrażliwości dziecka na piękno. Zaangażowanie go do wyboru kolorystyki ścian i mebli, rodzaju dodatków itp.nie tylko rozwinie w nim poczucie piękna ale też bardzo podniesie u niego samoocenę, a w dodatku da możliwość wspólnego spędzenia czasu i świetnej zabawy. A kto wie – może zachęci do dbania o porządek?

Meble do pokoju ucznia

Meble do pokoju ucznia to spory wydatek. Dlatego warto dokładnie przemyśleć ich zakup, by mogły dziecku posłużyć co najmniej przez kilka lat (chyba że warunki ekonomiczne rodziny są tak dobre, że konieczność dokonania zmian nie jest żadnym problemem). Świetnym rozwiązaniem są tzw. meble modułowe „rosnące” wraz z dzieckiem.

Biurko – najważniejszy mebel w pokoju ucznia

Pewnie niejeden rodzic nie zgodzi się ze stwierdzeniem, że biurko jest najważniejszym meblem w pokoju ucznia, a już na pewno wielu uczniów będzie miało co do tego wątpliwości ( 😉 ). Jednak poważnie podchodząc do tematu nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.Polecamy  Jak urządzić pokój ucznia?Dziecko spędza przy biurku nawet kilka godzin dziennie (zależne to jest między innymi od wieku oraz … ochoty do nauki 🙂 ), więc musi ono być bardzo dobrze dobrane. W sprzedaży są różne wzory tego niezbędnego mebla – od lekkiej konstrukcji przypominającej stół począwszy, na masywnej i z dużą ilością przeróżnych szufladek, półek i schowków skończywszy.

Chyba bardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest jednak biurko o dużym blacie, na którym znajdzie się miejsce na książki, zeszyty i inne przybory szkolne oraz naturalnie – na monitor komputera. Przy okazji – ekran komputera powinien znajdować się w odległości nie mniejszej niż 45 cm od oczu dziecka. Zaletą jest również zmywalna powierzchnia blatu dająca możliwość łatwego utrzymania go w czystości. Skoro mowa o blacie – nie powinien być zbyt ciemnego koloru, najlepiej by nie miał zbyt „ekspresyjnych” i „krzykliwych” wzorów, by nie dekoncentrowały uczącego się dzieciaka.

Biurko najlepiej ustawić w pobliżu okna

Uczące się dziecko powinno mieć jak najdłużej światło dzienne. Najlepiej więc, by biurko było ustawione w pobliżu, ale nie przy samym oknie, bo życie toczące się poza nim będzie rozpraszać i utrudniać koncentrację. Jeżeli dziecko jest praworęczne, najlepiej ustawić je tak, by stało przodem do ściany, a lewym bokiem do okna. Dla ucznia leworęcznego – ściana z oknem powinna się znajdować po prawej stronie.

Krzesło – musi mieć regulowaną wysokość

Mówi się zwykle że krzesło powinno być dobrane odpowiednio do wieku dziecka. W rzeczywistości nie chodzi o wiek, ale raczej o wysokość i posturę ucznia. Biurko powinno mieć wygodne siedzisko i wysokie oparcie dobrze wyprofilowane, by wymuszało prawidłową postawę w czasie siedzenia. Koniecznie powinno mieć możliwość regulowania zarówno wysokości siedziska jak i oparcia – będzie można zmieniać ustawienia w zależności od tempa wzrostu dziecka. Niektórzy sprzedawcy proponują krzesła z podłokietnikami, choć są one raczej zbędne – dziecko powinno siedzieć przy biurku z łokciami opartymi na blacie biurka, a nie na podłokietnikach.

Zagospodarowana przestrzeń powinna sprzyjać dbaniu o porządek

Pokój powinien być tak urządzony, by zagospodarowana przestrzeń sprzyjała dbaniu o porządek. Oznacza to, że powinno się w nim znaleźć sporo miejsca na różne formy działalności dziecka. Najlepiej więc wydzielić różne strefy:Polecamy  Jak urządzić pokój ucznia?

  • Strefę nauki – z biurkiem, tablicą korkową do umieszczania na niej ważnych informacji, półkami na książki, zeszyty oraz przybory szkolne i inne pomoce naukowe
  • Strefę odpoczynku i snu – najlepiej nieco „schowaną”, co będzie sprzyjać wyciszeniu i odpoczynkowi. Wiele dzieci lubi łóżka piętrowe. Świetnie się mogą sprawdzić w małych pokojach, gdzie każdy centymetr przestrzeni jest na „wagę złota”. Pod konstrukcją łóżka spokojnie zmieści się bowiem kącik zabaw lub nawet biurko z krzesłem (choć może być dość ciemno, a w przypadku starszych dzieci – zbyt nisko).
  • Strefę zabawy lub dla starszych uczniów – strefę zainteresowań, czy hobby. Tu można pozostawić dziecku sporo swobody, choć niezbędne będą półki i pojemniki na zabawki lub inne zbiory hobbystyczne.

Kolorystyka pokoju dla ucznia

Kolorystyka pokoju powinna pozytywnie wpływać na samopoczucie i aktywność dziecka. Kolory ścian, mebli i dodatków w postaci np. dywanów, poduszek, zasłon, narzut itp. warto wybierać z rozmysłem, odpowiednio do typu osobowości dziecka, najlepiej w porozumieniu z nim. Warto pamiętać o tym, że zbyt duża ilość różnych kolorów i dekoracji w małym pomieszczeniu, tym trudniej będzie się w nim wyciszyć, odpocząć i uczyć.

Oświetlenie w pokoju ucznia

Idealnie byłoby, gdyby sztuczne światło nie było zupełnie potrzebne. Niestety, prawda jest taka, że szczególnie jesienią i zimą korzysta się gównie z oświetlenia sztucznego. Dlatego musi ono być bardzo dobre. Dotyczy to zarówno oświetlenia sufitowego, jak i pochodzącego od lampki nocnej, czy lampki na biurku. O ile lampka przy łóżku może mieć stosunkowo słabe światło, o tyle lampka stojąca na biurku musi mieć światło jasne, rozproszone (nie punktowe) i padające z lewej strony (dla osób praworęcznych). Sprawdzają się lampki z ruchomym i regulowanym ramieniem.