USG genetyczne i test PAPP-A

0
373

USG genetyczne I trymestru jest badaniem, które jest refundowane przez NFZ z budżetu państwa tylko wtedy, gdy lekarz ginekolog prowadzący ciążę da na nie skierowanie. Możliwe jest to tylko wtedy, gdy placówka, w której przyjmuje ma podpisany kontrakt z NFZ.Jeśli tak nie jest, za badanie trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Jest to koszt około 200 – 300 złotych. Jednak warto się na taki wydatek zdecydować, bo tak naprawdę każda kobieta będąca w ciąży powinna takie badanie przejść. Aby dać wynik o dużej czułości – powinno być wykonane łącznie z testem PAPP-A.Ciąża  USG genetyczne i test PAPP-A

Kiedy powinno być wykonane badanie USG genetyczne?

USG genetyczne musi być wykonane między 11 tygodniem + 1 dzień a 14 tygodniem + 1 dzień. Jednak najlepszym momentem jest okres między 12 a 13 tygodniem ciąży. Dziecko jest wówczas ułożone w macicy w taki sposób, że jego pozycja ułatwia badanie, a narządy są już na tyle rozwinięte, że można je prawidłowo ocenić.

Czy każdy lekarz ginekolog może je wykonać?

Badanie USG genetyczne przeprowadzane jest na niezwykle czułym aparacie – jest jednym z najbardziej skomplikowanych badań. Dlatego może być wykonane jedynie przez lekarza specjalizującego się w diagnostyce płodu, posiadającego aktualny certyfikat FMF (Fetal Medicine Foundation). Lista lekarzy (jest ich w Polsce kilkuset) dostępna jest w internecie.

Jaki jest cel badania USG genetycznego?

Głównym celem badania jest ocena ryzyka wystąpienia wad chromosomalnych płodu, w tym między innymi ryzyko wystąpienia zespołu Downa, zespołu Turnera, zespołu Edwardsa i inne.Oprócz tego badana jest budowa anatomiczna płodu, co pozwala na wykrycie np. wrodzonych wad serca, rozszczep kręgosłupa, rozszczep wargi, bezmózgowie oraz szereg innych. Na podstawie badania można także skorygować wiek ciąży, który może się różnić od tego, który określony był na podstawie ostatniej miesiączki.Ciąża  USG genetyczne i test PAPP-A

Czym jest test PAPP-A?

Samo badanie USG genetyczne ma czułość sięgającą maksymalnie 80%. Dlatego wykonuje się je razem z tzw. testem PAPP-A (czyli testem podwójnym), które podnosi czułość badania nawet do 95%. Badanie PAPP-A, podobnie jak USG  jest nieinwazyjnym badaniem, a wykonuje się go z krwi matki.