Jak uśpić małe dziecko?

0
497

Gdyby ktoś opracował niezawodną metodę usypiania małego dziecka,  pewnie byłby bogatym człowiekiem, bo rodzice, którzy mają z tym problem oddaliby wiele, by ją poznać 🙂 A udzielenie odpowiedzi na pytanie „jak uśpić małe dziecko?” nie jest niestety proste, chociaż naprawdę wielu specjalistów tego próbowało.

Złoty środek

Wydaje się, że najlepszą metodą jest ta, która … ostatecznie okazuje się skuteczna! 🙂 Bo nie ma „złotego środka”, idealnie działającego na wszystkie maluchy. Wiadomo tylko, że pewne działania rodziców mogą to ułatwić. Oto kilka zasad, których warto przestrzegać, by sobie ułatwić życie, a dziecku zasypianie.

Małe dziecko  Jak uśpić małe dziecko?

Zacznijmy od sprawdzenia, czy nasze dziecko nie śpi zbyt długo w czasie dnia? – w miarę jak nasze dziecko rośnie zmienia się także czas, który powinien być przeznaczony na codzienne drzemki. Im młodsze dziecko, tym więcej czasu potrzebuje na sen, ale jest to bardzo indywidualna kwestia. Przyjmuje się, że do 3 miesiąca życia niemowlę powinno spać od 14 do 18 godzin na dobę. Od 3 miesiąca do 6 – 13 16 godzin, od 6 miesiąca do 2 lat 12 do 14 godzin na dobę, a od 2 do 5 lat – 10 do 12 godzin na dobę. Zwykle w pierwszym roku życia dzieci śpią jedną godzinę do południa i dwie godziny po południu.
Ważne: nie wolno zabierać dziecku drzemki w ciągu dnia, tylko dlatego, że chcemy by lepiej zasypiało na noc!

Przebywajmy z dzieckiem na świeżym powietrzu – dotlenione dziecko lepiej się rozwija, ale też lepiej zasypia. Ważne: w razie smogu oczywiście ograniczamy do minimum wychodzenie na dwórMałe dziecko  Jak uśpić małe dziecko?Usypianie powinno się stać codziennym rodzinnym rytuałem – dziecko lubi powtarzalność! Dlatego każdego dnia przed snem, o określonej godzinie powinno się odbyć mycie buzi i rączek, dokładne szorowanie zębów i inne stale powtarzane czynności, choćby czytanie czy opowiadanie bajki.

Zabawy przed snem powinny raczej uspokajać, a nie pobudzać malucha. Dlatego lepiej np. poukładać z nim puzzle, czy klocki niż bawić się w chowanego. Rozkojarzone i pobudzone w czasie takiej zabawy dziecko jeszcze długo nie będzie miało ochoty na sen.

Zapewnijmy dziecku odpowiednie miejsce do snu. Zadbajmy więc, by ściany pokoju dziecka miały uspokajający kolor („wściekły” róż, mocna czerwień, czy pomarańcz raczej tu nie pomogą 🙂 ). Łóżko powinno być wygodne – niemowlak zazwyczaj śpi w łóżeczku ze szczebelkami, chociaż ma ono i przeciwników. Nieco starsze dziecko może mieć całkiem normalnej wielkości łóżko. Trzeba tylko zabezpieczyć jego brzeg przed sturlaniem się malucha na podłogę. Ulubiona pościel, czysta i miła w dotyku, w dodatku w fajne „nocne, śpiące” wzory oraz ukochana przytulanka z całą pewnością zachęcą dziecko do ułożenia się do snu 🙂

NIE! NIE! NIE! Najczęstszy błąd rodziców 🙂

Nie wyciszajmy całego domu na czas usypiania dziecka – ono lubi domowe odgłosy, słysząc je czuje się bezpiecznie! Jeżeli przyzwyczaimy dziecko do całkowitej ciszy w czasie zasypiania, to obudzi je potem najmniejszy choćby hałas.

Nie zmuszajmy dziecka do zasypiania w całkowitej ciemności – może się przecież jej bać! Jego dziecięca wyobraźnia może tak intensywnie pracować, że każdy najmniejszy cień może urosnąć do wielkości potwora! Dlatego, jeżeli dziecko boi się ciemności, to zostawienie mu w pokoju delikatnego światła jest wręcz konieczne.

Usypiajmy maleństwo na zmianę: raz mama, raz tata. Dlaczego? Bo po pierwsze jest to cudowna okazja do tego, by być blisko dziecka i powinni ją mieć oboje rodzice, a po drugie jest to rodzaj działania prewencyjnego 🙂  W razie, gdy jedno z rodziców z jakiegoś powodu nie może tego zrobić, świetnie poradzi sobie z tym również drugi rodzic, bez fundowania dziecku dodatkowego stresu przed snem. Małe dziecko  Jak uśpić małe dziecko?

Poświęćmy dziecku wystarczająco dużo czasu w ciągu dnia. Jeżeli tego nie zrobimy, to dziecko łaknąc kontaktu z nami będzie kombinować jak ten czas przedłużyć.

Czytajmy lub opowiadajmy dziecku bajki. Możemy skorzystać z gotowych nagrań bajek, czy wierszyków czytanych przez lektora – lepiej, by był to jeden lektor obdarzony ciepłym, miłym dla ucha głosem – taki będzie utulał do snu nasze dziecko. Lepiej też by fabuła bajki, czy opowiadania nie była zbyt skomplikowana. Najbardziej kojąco będzie jednak działał na malucha głos mamy lub taty. Jedne dzieci uwielbiają słuchać przed zaśnięciem codziennie innej bajki, inne wolą słuchać tej samej!

Pozwólmy dziecku zasypiać przy muzyce – podobno ma znakomity wpływ na rozwój intelektualny, emocjonalny i na pobudzenie wrażliwości dziecka.

Nie dajmy się nabrać 🙂 Jeżeli dziecko zauważy, że za każdym razem, gdy zapłacze lub zawoła, że mu się chce siku, że go boli brzuszek itp. itd. rodzic przybiega do pokoju, to bez najmniejszych skrupułów będzie z tej broni korzystał! 🙂 Ważne: oczywiście nie można lekceważyć skarg brzdąca, bo może się okazać, że faktycznie ten brzuszek boli… Ale znający swoje dziecko rodzic raczej będzie wiedział, kiedy symuluje dolegliwości 🙂

Stanowczość to podstawa!

Bądźmy stanowczy – nie pozwólmy dziecku w nieskończoność odciągać momentu pójścia spać. Najlepiej łagodnie, acz stanowczo 😉 o ustalonej godzinie rozpocząć cały rytuał przygotowywania dziecka do snu.

Nie pozwólmy, by nasze dziecko zasnęło zmęczone płaczem tylko dlatego, że właśnie rygorystycznie próbujemy wprowadzić jedną z nowoczesnych metod usypiania! Będzie się wtedy czuło samotne, opuszczone i nie kochane! Ważne: trzeba się zastanowić, czy wolimy pozwolić dziecku tak się czuć, czy jednak przytulimy, ukoimy jego duszę? 🙂 Małe dziecko  Jak uśpić małe dziecko?

P.S. Bywa, że dziecko wręcz histerycznie unika snu ( rozpaczliwie płacze, krzyczy, nie chce pójść do swojego pokoju, czy na swoje łóżko, położone do snu co chwila wraca do pokoju rodziców ). Rozsądni rodzice muszą pomyśleć, czy jest to tylko próba wymuszenia na nich wspólnego zasypiania, czy może objawy jakiejś choroby. Niezbędny jest wówczas kontakt z pediatrą, który w razie konieczności skieruje do odpowiednich specjalistów.