Uważaj na kleszcze – poznaj 7 sposobów ochrony przed kleszczami

0
2650
Aby uchronić się przed kleszczami wystarczy znać kilka metod ich odstraszania. Oto 7 najbardziej skutecznych sposobów, które uchronią Cię przed kleszczami:

1. Osłaniaj skórę

Wybierając się na spacer po lesie, łące, a nawet po parku w mieście trzeba maksymalnie zasłonić ciało. Najlepiej założyć bluzkę z długim rękawem, długie spodnie lub leginsy oraz buty z wysoką cholewką. Na stopy powinny być naciągnięte dłuższe, dość obcisłe i nachodzące na spodnie czy leginsy skarpety. Ubrania powinny być w jasnych kolorach, by kleszcz był widoczny w razie, gdyby się na nich pojawił.Rodzice  Uważaj na kleszcze - poznaj 7 sposobów ochrony przed kleszczamiSpecjaliści zalecają także nałożenie czapki albo kapelusza lub kaptura. Można tutaj trochę podyskutować, bo po co nakrycie głowy skoro kleszcze nie skaczą i nie spadają z drzew? Ale … może na wszelki wypadek warto to zrobić? Z całą pewnością ten środek ochronny jest konieczny w przypadku dzieci – kleszcze mogą znajdować się bowiem na roślinach nawet na wysokości 150 cm.

2. Stosuj preparaty odstraszające czyli repelenty

Na rynku jest cała masa repelentów. Występują w różnych postaciach: preparaty w aerozolu, żele oraz plastry. Mają też różną skuteczność, czasami mogą dawać działania niepożądane (np. reakcje alergiczne).

Te najbezpieczniejsze robione są na bazie naturalnych olejków eterycznych (np. lawendowego, cytrynowego, miętowego, melisowego i goździkowego). Działają około 2 – 4 godziny od chwili ich zastosowania, więc na dłuższym spacerze czy przejażdżce rowerowej trzeba ich używać kilkakrotnie.

Dłuższe działanie mają preparaty z substancją o nazwie dietylotoluamid (DEET) – skuteczne nawet do 10 godzin po ich aplikacji na skórę (bez twarzy) czy ubrania. Wykazują jednak działanie drażniące na skórę, szczególnie przy nieodpowiednim zastosowaniu. Najlepiej użyć preparatu z maksymalnie 30% zawartością DEET. Nie są przeznaczone do stosowania u małych dzieci.

Inną substancją podobnie działającą jest permetryna, która ma działanie silniejsze. Dlatego preparaty zawierające ten składnik mogą być rozpylane tylko na ubrania, nie na skórę. Jeszcze inny składnik – ikarydyna, jest skuteczna dla odstraszania komarów, nieco mniej na kleszcze.

3. Unikaj miejsc i pór dnia, które lubią kleszcze

Gęste krzaki, zacienione i wilgotne miejsca są ulubionymi terenami kleszczy. Chętnie lokują się też na obrzeżach ścieżek. Dlatego rodzinne spacery najrozsądniej jest odbywać wytyczonymi, dość szerokimi ścieżkami, bez przydrożnych wysokich traw i krzaków.Rodzice  Uważaj na kleszcze - poznaj 7 sposobów ochrony przed kleszczamiCi, którzy wolą dziką przyrodę, lubią zbierać zioła lub romantycznie biegać po łące – powinni to robić w godzinach około południowych, kiedy kleszcze są najmniej aktywne (największa ich aktywność ma miejsce w godzinach rannych oraz od 15 do późnego wieczora, a nawet nocy). Najlepiej, by była to odkryta, sucha i duża przestrzeń. Wysoka temperatura i świecące mocno słońce wyraźnie zmniejszają aktywność pajęczaków.


4. Nie używaj kosmetyków mających intensywny zapach

Udając się na łono natury trzeba podarować sobie używanie kosmetyków, które mają intensywny zapach, bo przyciąga on zarówno kleszcze jak i inne owady (np. osy, pszczoły, meszki itd.).

5. Oglądaj dokładnie swoje ciało po każdym powrocie do domu

To jest chyba jedna z podstawowych zasad, których trzeba przestrzegać chcąc uniknąć kleszcza. Najlepiej zaraz po powrocie z wycieczki wziąć prysznic – namydlając ciało bez trudu można wyczuć zgrubienie na skórze. Kleszcze najchętniej lokują się tam, gdzie jest ciepło, czyli szczególnie w okolicach pachwin, za uszami, na karku, pod pachami, w zgięciach pod kolanami i na obrzeżach włosów.

Jeśli okaże się, że mimo środków zapobiegawczych jakiś znalazł się na ciele, trzeba natychmiast kleszcza usunąć – im wcześniej bowiem, tym lepiej.

6. Zabezpiecz przed kleszczami swoje zwierzęta domowe

Psy, a szczególnie chodzące własnymi ścieżkami koty, mogą przenosić kleszcze na swojej sierści. Dlatego trzeba je przed nimi chronić. Najskuteczniejsze są obróżki przeciwkleszczowe, które działają nawet przez 8 miesięcy, choć trzeba przyznać, że są dość drogie – około 90 – 100 zł.Rodzice  Uważaj na kleszcze - poznaj 7 sposobów ochrony przed kleszczamiZamiast nich można zastosować tabletki lub preparaty w postaci wcierek aplikowanych na kark zwierzaka zazwyczaj co 3 tygodnie. Można także próbować przeglądać systematycznie pupili i usuwać z ich ciała i sierści niebezpieczne pajęczaki, ale jest to metoda mało skuteczna, a przede wszystkim pracochłonna.

7. Zaszczep się przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu

Jeśli nie jesteś przeciwnikiem szczepień profilaktycznych możesz zaszczepić się przeciwko tej najgroźniejszej chorobie przenoszonej przez kleszcze. Nie ma bowiem dotąd ogólnej szczepionki „na kleszcze”.