Użądlenie dziecka przez pszczołę lub osę – co robić?

2
519

Ładna pogoda sprzyja rodzinnym wypadom na łono natury. Czas radosnej zabawy i obcowania z przyrodą może niestety zostać zakłócony przez uciążliwe owady takie jak komary czy meszki oraz pszczoły i osy.

Rodzice szczególnie obawiają się użądleń pszczół i os, bo ich skutki w niektórych przypadkach mogą być naprawdę niebezpieczne nawet dla życia dziecka.

Umiejętność rozróżniania pszczoły i osy

Umiejętność odróżnienia pszczoły od osy może się przydać. Dzięki niej łatwiej będzie przewidzieć reakcję owada, czy grupy owadów na naszą obecność. Można dzięki temu odpowiednio się przygotować na spotkanie z nimi oraz zastosować metody udzielania pierwszej pomocy w razie użądlenia. Polecamy Rodzice Użądlenie dziecka przez pszczołę lub osę - co robić?Pszczoły i osy choć podobne, to jednak wyraźnie różnią się od siebie wyglądem: pszczoły mają odwłok w delikatnie zaznaczone paski brązowawo – rudawe. Jest łagodnie zaokrąglony, pokryty „włoskami”.Polecamy Rodzice Użądlenie dziecka przez pszczołę lub osę - co robić?Odwłok osy jest natomiast ostro zakończony i jest w żółto – czarne poprzeczne paski. Owad ten jest wyraźnie delikatniejszy i bardziej „smukły” od pszczoły (nie na darmo mówi się o „talii osy” 🙂 )

Pszczoła z natury nie jest agresywna

Pracujące na łące pojedyncze pszczoły zwykle nie są agresywne wobec człowieka. Nawet w razie przypadkowego dotknięcia ich (nie przyciśnięcia) nie żądlą, tylko odlatują. Stają się niebezpieczne dopiero wtedy, gdy intruz – człowiek zbliża się do ich gniazda. Wtedy mogą atakować nawet grupowo, co zwiększa niebezpieczeństwo wielu użądleń na raz. Pierwsze użądlenie powoduje, że pozostałe pszczoły otrzymują informację o niebezpieczeństwie. Staje się tak dzięki rozsiewanemu zapachowi jadu pobudzającemu je do żądlenia. Dlatego rozsądnie jest wybierać miejsca odpoczynku z dala od pasiek czy gniazd dzikich pszczół.

Żądło pszczoły trzeba umiejętnie usunąć

Praktycznie zawsze, gdy żądli pszczoła, pozostawia w skórze człowieka żądło, a w nim zbiorniczek z jadem. Z tego zbiorniczka do organizmu użądlonej osoby dostaje się od jednej piątej do jednej trzeciej jego zawartości. Aby nie doprowadzić do wstrzyknięcia całości jadu trzeba żądło usunąć w ciągu około 20 sekund od użądlenia, ale w odpowiedni sposób. Nie wolno go wyciągać chwytając palcami, bo spowoduje to wstrzyknięcie resztki jadu w ciało. Najlepiej jest je ze skóry zdrapać lub zeskrobać paznokciem lub jakimś przedmiotem.

Czy użądlenie przez pszczołę jest niebezpieczne dla dziecka?

Jeżeli dziecko zostało użądlone przez jedną pszczołę i nie jest uczulone na jad pszczeli, to mimo, że bardzo boli – nie jest to dla niego niebezpieczne. Sprawa wygląda inaczej, gdy użądleń jest więcej. Może wówczas dojść do tzw. wstrząsu anafilaktycznego, który bezpośrednio zagraża życiu dziecka (dorosłego człowieka również, choć jest w stanie przeżyć użądlenie nawet 50 owadów na raz)! Podoba reakcja występuje, gdy dziecko uczulone jest na pszczeli jad.

Co zrobić, gdy dziecko użądli pszczoła?

Jeżeli pszczoła użądli dziecko w obrębie jamy ustnej i gardła – niezależnie od tego, czy jest uczulone na jad pszczoły, czy nie – natychmiast trzeba się udać do lekarza lub wezwać karetkę pogotowia.

Polecamy Rodzice Użądlenie dziecka przez pszczołę lub osę - co robić?

Jeżeli to możliwe, to trzeba również usunąć żądło (zgodnie z instrukcją podaną we wcześniejszej części artykułu) dzięki czemu do organizmu dziecka dostanie się mniej jadu.

W przypadku użądleń w inne miejsca na ciele zwykłą reakcją jest wystąpienie miejscowej reakcji alergicznej: zaczerwienie, opuchlizna, a następnie swędzenie. Wystarczy wtedy:

 • usunąć żądło
 • zdezynfekować miejsce użądlenia
 • opuchnięcie wokół miejsce użądlenia obłożyć na około pół godziny lodem (owiniętym w ściereczkę) lub posmarować specjalnym preparatem (do kupienia w aptece)
 • można też zastosować sposób „babciny” – przyłożyć plaster przekrojonej w poprzek cebuli lub korzeń pietruszki albo zrobić okłady z wody z sokiem z cytryny lub octem
 • podać wapno
 • obserwować dziecko co najmniej przez następnych kilka godzin, by ewentualnie zaobserwować wystąpienie objawów wstrząsu anafilaktycznego (wtedy natychmiast trzeba udać się do lekarza!)

Objawy wstrząsu anafilaktycznego

Objawy wstrząsu anafilaktycznego mogą wystąpić po użądleniu dziecka przez wiele owadów lub wtedy, gdy jest uczulone na jad pszczeli. Warto jednak pamiętać, że mogą się pojawić nawet wówczas, gdy wcześniejsze użądlenia przez pszczołę nie wywołały tak silnej reakcji (czyli dziecko może tę alergię nabyć).

Wśród objawów wstrząsu anafilaktycznego należy wyliczyć:

 • szybko powiększający się obrzęk, w tym obrzęk twarzy i szyi
 • bladość
 • trudności z oddychaniem
 • spadek ciśnienia krwi
 • zaburzenia pracy serca
 • nudności
 • wymioty
 • świąd całego ciała
 • uczucie lęku
 • utrata przytomności
 • drgawki
 • zapaść

Im wcześniej pojawiają się objawy i są bardziej gwałtowne, tym większe jest zagrożenie dla życia i zdrowia dzieci i dorosłych.

Pierwsza pomoc w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego?

Pierwsza podstawowa czynność – trzeba natychmiast wezwać karetkę pogotowia! Jeżeli rodzice wiedzą o uczuleniu dziecka na jad, to bezwzględnie powinni być zaopatrzeni w ampułkostrzykawki z adrenaliną (można je kupić w aptece, ale tylko na receptę). W takiej sytuacji powinni od razu zaaplikować lek dziecku i wezwać karetkę lub udać się do najbliższego lekarza.

Jeżeli dziecko jest alergikiem, zwykle rodzice mają przy sobie lek przeciwhistaminowy. Wtedy należy podać mu podwójną jego dawkę.

Pierwsza pomoc w sytuacji wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, na który rodzice nie są przygotowani, polega na natychmiastowym usunięciu żądła pszczoły. W przypadku osy, która nie zostawia żądła ale może żądlić kilka razy – trzeba zdecydowanym ruchem oderwać owada od skóry.Polecamy Rodzice Użądlenie dziecka przez pszczołę lub osę - co robić?Czekając na fachową pomoc trzeba ułożyć dziecko i unieść jego nogi. Jeżeli miejscem użądlenia jest któraś z kończyn, można założyć opaskę uciskową powyżej miejsca użądlenia, a kończynę unieść wyżej poziomu serca. Jeżeli dziecko jest przytomne – należy podać mu dużą dawkę wapna i robić okłady miejsc użądlenia z kostek lodu. Jeżeli jest nieprzytomne, należy kontrolować jego oddech i tętno. W razie gdy ustaną – podjąć akcję reanimacyjną.