Wady wzroku u małego dziecka

1
485

Badania wskazują na to, że corocznie rodzi się coraz więcej dzieci z wadami wzroku. Im wcześniej są one wykryte, tym łatwiej się je leczy.Małe dziecko  Wady wzroku u małego dzieckaDo najczęściej występujących wad należą: nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm i zez.

Astygmatyzm

Jest wadą polegającą na widzeniu zniekształconym. Powoduje ją nieprawidłowa budowa rogówki oka. Bardzo często występuje łącznie z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością. Towarzyszyć jej mogą uporczywe bóle głowy.

Krótkowzroczność

Jest wadą polegającą na niewyraźnym, nieostrym widzeniu przedmiotów i obrazów znajdujących się w oddaleniu. Natomiast przedmioty i obrazy znajdujące się blisko są widziane przez dziecko prawidłowo. Krótkowzroczność najczęściej daje wyraźnie o sobie znać u dzieci w wieku szkolnym, choć może się pojawić nawet po okresie dojrzewania.

Nadwzroczność

Wada ta potocznie nazywana jest dalekowzrocznością. Daje objawy odwrotne do tych występujących przy krótkowzroczności – wyraźnie i ostro widziane są przedmioty i obrazy znajdujące się w oddaleniu. Natomiast słabiej – te znajdujące się blisko. O ile krótkowzroczność uwidacznia się u dzieci starszych, o tyle z nadwzrocznością dziecko w większości przypadków już się rodzi.

Zez

Zez jest wadą polegającą na nieprawidłowym ustawieniu gałek ocznych względem siebie. U noworodka ma charakter fizjologiczny, zazwyczaj więc ustępuje. Jeżeli tak się nie stanie do trzeciego miesiąca życia (najpóźniej do szóstego) należy jak najszybciej podjąć leczenie. W przeciwnym wypadku może dojść nawet do ślepoty! A więc im szybciej konsultacja lekarska, tym lepiej!

Okulary korekcyjne

Najczęstszą metodą leczenia wad wzroku jest stosowanie okularów korekcyjnych. Szkła dostosowuje się odpowiednio do rodzaju wady oraz stopnia jej nasilenia. Jest jednak spora grupa przeciwników stosowania szkieł korekcyjnych.Małe dziecko  Wady wzroku u małego dzieckaUważają oni, że noszenie okularów w rzeczywistości nie poprawia wzroku. Oczywiście poprawia jakość widzenia, ale nie jest to wynik poprawienia wzroku samego w sobie, tylko dostarczenie oczom „protezy”. W dodatku zaopatrzone w okulary oko „rozleniwia się” i wada zamiast się cofać – cały czas się pogłębia. Skutkiem tego jest stosowanie coraz to silniejszych szkieł.

Proponują inne rozwiązania – choćby ćwiczenia gałki ocznej. Można je wykonywać nawet w domu, bo nie wymagają specjalistycznego sprzętu. Przytaczają często przykład sióstr bliźniaczek cierpiących na identyczne wady wzroku. Obydwu dziewczynkom zalecono noszenie okularów korekcyjnych. Jedna z nich notorycznie nie słuchała zaleceń lekarzy i okularów używała bardzo rzadko. Druga posłusznie je nosiła. Po kilku latach okazało się, że u pierwszej z nich wada zupełnie ustąpiła! U drugiej natomiast pogłębiła się, co wymagało zmiany szkieł okularów na mocniejsze!