Wazektomia – metoda antykoncepcji dla mężczyzn

0
381

Wazektomia, to nie to samo co sterylizacja

Wazektomia mylona jest często ze sterylizacją. Tymczasem są to dwa zupełnie różne zabiegi. Pierwszy z nich jest zabiegiem mikrochirurgicznym, który polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Dzięki temu sperma jest pozbawiona plemników, co uniemożliwia zapłodnienie.Rodzice  Wazektomia - metoda antykoncepcji dla mężczyznUważany jest za metodę antykoncepcji męskiej, która może być alternatywą dla środków antykoncepcyjnych stosowanych przez kobiety. Drugi jest zabiegiem inwazyjnym, stosowanym w przypadku nowotworów złośliwych jąder i polega na ich usunięciu.

Wazektomia – metoda męskiej antykoncepcji budząca wiele kontrowersji

Mimo, że wazektomia jest metodą odwracalnej antykoncepcji męskiej, to budzi ona sporo kontrowersji. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy. Bowiem powszechnie jest ona uznawana za trwałe okaleczenie się i pozbawienie możliwości prokreacyjnych. Warto jednak wiedzieć, że odzyskanie płodności jest możliwe, chociaż nie zawsze (skuteczność zabiegu rewazektomii wynosi od 30 do 70%, w zależności od ośrodka). W dodatku koszty rewazektomii (odwrócenia skutków wazektomii) są bardzo wysokie i wiążą się z ryzykiem wystąpienia nieprzyjemnych, często bardzo bolesnych powikłań po zabiegu. Choć występują one dość rzadko. Jest ona właściwie jedyną skuteczną i bezpieczną metodą antykoncepcji dla mężczyzn. Wskaźnik Pearla dla tej metody jest bardzo wysoki, bo wynosi aż 99,8%. Zabieg wazektomii jest dość drogi, bo wynosi około 2 tysiące złotych. Wykonywany jest tylko w nielicznych prywatnych ośrodkach.

Wskazania dla wazektomii

Teoretycznie zabieg wazektomii jest odpowiedni dla każdego mężczyzny. W praktyce jednak, ze względu na ryzyko pozostania bezpłodnym (jednak ono istnieje!) uważa się, że najrozsądniej, by mężczyzna miał ukończone 30 lat życia i był już ojcem. Wskazaniem do zabiegu tego typu jest również sytuacja, w której występuje ryzyko przeniesienia na dziecko choroby genetycznej. Naturalnie bywają sytuacje, w których mężczyzna zwyczajnie nie widzi się w roli ojca, więc nie chce mieć dzieci lub pragnie zdjąć z partnerki obowiązek dbania o stosowanie antykoncepcji ( z różnych względów).

Możliwe powikłania po zabiegu wazektomii

Powikłania po zabiegu wazektomii są dość rzadkie, bo zabieg uważany jest za bardzo bezpieczny. Czasami się jednak zdarzają. Należą do nich: obrzęk, zaczerwienienie i ból moszny, krwiaki i siniaki oraz bóle w okolicach ran pooperacyjnych. Czasami mogą pojawić się zrosty oraz krew w nasieniu.Rodzice  Wazektomia - metoda antykoncepcji dla mężczyznJednak najczęstszym powikłaniem jest powstanie stanu zapalnego, którego objawami są: stan podgorączkowy, ropna wydzielina oraz zaczerwienienie ran. Kuracja antybiotykowa powinna jednak dość szybko doprowadzić do zaniku tych objawów.