Wizyta u ginekologa

7
566

Kobiety nie lubią chodzić na wizyty u ginekologa. Wiele z nich odkłada to w czasie tak długo jak się da, a decydują się na nią dopiero wtedy, gdy zaistnieje absolutna konieczność. Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź nie jest trudna – większość z nich po prostu wstydzi się. Wiadomo przecież, że w gabinecie trzeba się rozebrać nawet z majtek, czy stanika… a wielu lekarzy ginekologów to mężczyźni, często jeszcze młodzi i przystojni 🙂 No to jak tu się rozebrać? No jak?Zdrowie Wizyta u ginekologaAno normalnie! 🙂 Dla lekarza – ginekologa, podobnie jak dla lekarza innej specjalności, każda kobieta to pacjentka, którą trzeba zbadać i pomóc w razie problemów ze zdrowiem.

Pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa jest szczególnie ważna. Od tego jaki będzie miała przebieg zależy, czy kobieta bez oporów będzie chodzić na następne. Jeżeli trafi na lekarza, który nie wzbudzi jej zaufania, a całe badanie będzie jednym wielkim traumatycznym przeżyciem – może skutecznie zniechęcić do systematycznego badania się.

Dlatego najlepiej przed pierwszą wizytą popytać przyjaciół i znajomych o adresy sprawdzonych ginekologów, pozostawiających dobre wrażenie i skutecznie leczących swoje pacjentki.

Jeżeli kobieta ma wyjątkowe opory by udać się do lekarza – mężczyzny, to zawsze może wybrać się na wizytę do pani ginekolog 🙂

Jak często należy badać się ginekologicznie?

Idealnie byłoby, gdyby badanie odbywało się co pół roku, albo chociaż raz w roku (chyba,że wystąpi jakaś niepokojąca sytuacja, np upławy, przedłużające się obfite krwawienie miesiączkowe, czy jego zatrzymanie.Zdrowie Wizyta u ginekologaLekarz byłby wtedy w stanie szybko wychwycić niemal każdą niepokojącą zmianę w narządach rodnych kobiety i piersiach i zastosować natychmiast odpowiednie leczenie, dzięki czemu byłoby bardziej skuteczne.

Każda kobieta jednak sama decyduje czy i kiedy na takie badanie się uda. Nawet jeżeli bada się rzadziej, to i tak dobrze, że w ogóle się bada …

 Jak się przygotować do wizyty u ginekologa?

Kiedy kobieta pokona wszelkie opory (a więc psychicznie się nastawi) i wreszcie umówi się na wizytę, to poza tym, że musi pamiętać jaki jest jej termin, nie musi się do niej w specjalny sposób przygotowywać 🙂 Nie trzeba więc:

 • dokonywać nadzwyczajnych, innych niż zwykle, zabiegów higienicznych (czyli np. brać prysznica tuż przed wizytą). Dla lekarza ważną wskazówką może bowiem być kolor, czy zapach np. upławów.
 • golić okolic bikini – kolor owłosienia łonowego, jego obfitość, czy fantazyjna „fryzura” ( 🙂 ) nie mają dla ginekologa żadnego znaczenia.Zdrowie Wizyta u ginekologa
 • zakładać spódnicy zamiast spodni, czy odwrotnie – zależy to od pacjentki, chociaż bardziej praktyczna jest spódnica, bo nie w każdym gabinecie są specjalne narzutki dla pacjentek rozebranych do badania (gdy lekarz poprosi „Proszę przygotować się do badania”, to znaczy, że należy rozebrać się od pasa w dół i usiąść na fotelu ginekologicznym), a spódnicę zwyczajnie można podciągnąć.
 • zdejmować butów – można być w butach, skarpetkach lub boso. Jeżeli w gabinecie są dostępne specjalne ochraniacze na buty, czy stopy – można z nich skorzystać.

Co zrobić, by ułatwić lekarzowi dokonanie wiarygodnych badań?

Jeżeli jednak pacjentka chce ułatwić lekarzowi badanie i diagnozę, to warto żeby zastosowała się do następujących wskazówek:

 • Jeżeli ma wpływ na termin wizyty w gabinecie ginekologicznym, to najlepiej umówić się na któryś z pierwszych dziesięciu dni od daty zakończenia ostatniej miesiączki (nie ma wtedy zespołu napięcia przedmiesiączkowego i dolegliwości związanych z jajeczkowaniem, można pobrać wymaz z pochwy w celu wykonania cytologii, prawidłowo zbadać piersi, bo w tkance gruczołu sutkowego nie występują zgrubienia, typowe dla dni poprzedzających krwawienie miesiączkowe).
 • 2 – 3 dni przed wizytą w gabinecie ginekologicznym lepiej nie stosować leków w globulkach ani dopochwowych środków antykoncepcyjnych, bo mogą zniekształcać wyniki badań.
 • Byłoby dobrze, gdyby dwie doby przed badaniem nie odbywać stosunków płciowych i nie dokonywać irygacji pochwy.
 • W dniu wizyty ginekologicznej trzeba zadbać o wypróżnienie.Zdrowie Wizyta u ginekologa
 • Nie powinno się stosować dezodorantów, pudrów, czy płynów do higieny intymnej, bo mogą zniekształcić obraz narządów rodnych oraz naturalnej wydzieliny z pochwy, którą lekarz może chcieć zbadać.
 • Tuż przed wejściem do gabinetu trzeba skorzystać z toalety, by opróżnić pęcherz (chyba, że będzie przeprowadzane badanie USG, wtedy pęcherz powinien być pełny).

Warto wiedzieć, że kobieta może się zgłosić do gabinetu ginekologicznego w każdej chwili! Nawet wtedy, gdy nie zastosuje się do żadnej z wymienionych wyżej wskazówek!

Jak przebiega badanie ginekologiczne?

Jeżeli kobieta (dziewczyna) jest dziewicą, to badanie polega zwykle na oglądaniu okolic płciowych. W wyjątkowych sytuacjach badanie jest przeprowadzane doodbytniczo (ale to ma miejsce naprawdę rzadko!).

Kobieta mająca już za sobą pierwszy stosunek płciowy badana jest przy pomocy plastikowego wziernika (kiedyś były metalowe, dlatego dotknięcie zimnego metalu nie było przyjemne), dzięki któremu lekarz widzi część pochwową szyjki macicy i może ocenić jej wygląd, w tym ewentualne zmiany w prawidłowym obrazie.

Badanie to jest zupełnie bezbolesne, a rozluźnione mięśnie brzucha bardzo w nim pomagają. Lekarz wtedy może pobrać próbkę do badania cytologicznego.

Jakie pytania może zadać lekarz?

W gabinecie ginekologicznym lekarz zwykle przeprowadza tzw. „wywiad”, czyli zadaje rutynowe pytania na tematy często bardzo intymne. Trzeba na nie odpowiedzieć szczerze, bo dzięki temu, łatwiej mu będzie postawić trafną diagnozę.Zdrowie Wizyta u ginekologaWśród nich na pewno będą następujące: w jakim wieku pacjentka miała pierwszą miesiączkę, ile dni trwa cykl miesiączkowy, kiedy miała ostatnią miesiączkę, czy krwawienia są regularne, obfite, skąpe, czy w normie, czy towarzyszą im bóle np. podbrzusza, nudności, zawroty głowy.

Mogą też dotyczyć współżycia seksualnego, np. czy i kiedy pacjentka rozpoczęła współżycie seksualne, czy stosuje środki antykoncepcyjne i jakie, czy odczuwa ból w czasie stosunku, ile rodziła dzieci, czy w jej rodzinie choruje ktoś, bądź chorował na raka szyjki macicy, czy jajników, itp.