wtorek, Listopad 12, 2019
Strona główna Polecamy Jak poprawić kondycję włosów po porodzie?

Jak poprawić kondycję włosów po porodzie?

0
428

Nie ma wątpliwości – mniej więcej w trzecim miesiącu po porodzie włosy po ciąży wypadają. I jest to absolutnie normalne zjawisko, choć u różnych kobiet może być bardziej lub mniej nasilone.

Dlaczego włosy po ciąży wypadają?

Wypadanie włosów po ciąży to wynik burzy hormonów, do której dochodzi w organizmie kobiety podczas ciąży. Dokładnie rzecz biorąc chodzi tu o estrogen, którego ilość znacznie wzrasta. I to on powoduje, że włosy zamiast wypadać w ilości około 100 sztuk dziennie, pozostają na głowie. Efekt tego jest widoczny gołym okiem – włosy u ciężarnej stają się mocniejsze, a przede wszystkim gęstsze. Po porodzie poziom estrogenu powoli wraca do normy, w wyniku czego z głowy wypadają wszystkie „stare” włosy, które normalnie dawno by już wypadły. Oprócz nich wypadają również te, które codziennie „gubi” zdrowy człowiek. Polecamy Jak poprawić kondycję włosów po porodzie?Jeśli kobieta karmi piersią, to kondycja włosów będzie jeszcze gorsza – prolaktyna odpowiadająca między innymi za produkcję mleka może bowiem powodować tzw. łysienie hormonalne. Na szczęście gdzieś około 6 miesiąca po porodzie (u karmiących mam właściwie dopiero po zakończeniu karmienia) sytuacja u większości kobiet zaczyna się poprawiać – włosy odrastają, a ich wygląd jest wyraźnie zdrowszy.

Jak poprawić kondycję włosów po porodzie?

Wypadaniu włosów po porodzie właściwie nie można zapobiec. Można natomiast dbać o nie w taki sposób, by ich dodatkowo nie osłabiać. Oto kilka praktycznych rad jak poprawić kondycję włosów po porodzie:

 • nie należy robić trwałej i farbowania włosów – zabiegi te lepiej odłożyć na później
 • do minimum trzeba ograniczyć stosowanie wszelkich środków stylizujących typu: pianka czy żel do układania włosów, lakier itp.
 • włosy najlepiej suszyć bez użycia suszarki do włosów lub susząc suszarką korzystać z niezbyt gorącego strumienia powietrza (gorące powietrze nadmiernie je wysusza, a przez to osłabia)
 • w czasie mycia głowy warto robić masaż skóry głowy, co pobudzi włosy do wzrostu
 • jeżeli włosy są długie, to słusznym zabiegiem będzie ich podcięcie, by ich dodatkowo nie tracić podczas rozczesywania i związywania przy użyciu np. gumki do włosówPolecamy Jak poprawić kondycję włosów po porodzie?
 • niezależnie od długości włosów trzeba podcinać ich końcówki i stosować maski regenerujące lub odżywki
 • w codziennej diecie warto wykorzystać te produkty, które naturalnie poprawiają kondycję włosów: jaja, ryby, owoce morza i pieczywo pełnoziarniste itd.
 • mimo wielu obowiązków przy dziecku trzeba znaleźć czas na odpoczynek i odpowiednią dawkę snu – warto więc skorzystać z pomocy męża, partnera oraz np. dziadków
 • ważne jest również unikanie sytuacji stresujących.

Czy stosować suplementy diety?

Wielu lekarzy przepisuje suplementy diety, można je także bez recepty kupić w aptece. Ponieważ ostatnio mówi się o nich coraz częściej i coraz bardziej krytycznie – lepiej maksymalnie ograniczyć ich przyjmowanie lub całkowicie wykluczyć.