Jaki wózek wybrać dla dziecka?

2
426

Wybór dobrego wózka dla dziecka jest sztuką. Naprawdę. W gąszczu ofert trudno się połapać, a opinie znajomych rodziców dzieci też bywają bardzo różne …Wobec tego co zrobić, by dokonać wyboru najlepszego z możliwych? Najlepiej nie poddawać się modom, a kierować się raczej zdrowym rozsądkiem!

Ważne pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć

 1. Jakie niezbędne warunki musi wózek spełniać? Innymi słowy, co jest ważniejsze – bezpieczeństwo i wygoda malucha, czy może wygląd i znana marka wózka? (Zdaje się, że to pytanie jest pytaniem retorycznym … 🙂 )
 2. Jaka kwota pieniędzy jest przeznaczona na zakup wózka?
 3. Jak długo ma wózek posłużyć?
 4. Czy większość spacerów z dzieckiem będzie się odbywać po chodnikach w mieście, czy na łonie natury?
 5. Czy w czasie spacerów trzeba będzie pokonywać dużo barier np. architektonicznych?
 6. Czy podróże z dzieckiem w wózku będą się odbywały publicznymi środkami lokomocji, czy własnym autem?
 7. Jeśli będą przeważały te własnym autem, to jakiej wielkości jest bagażnik, w którym trzeba będzie zmieścić wózek w czasie podróży?
 8. Jak będzie się odbywał transport wózka do mieszkania, czyli np. czy trzeba go będzie wnosić wysoko po schodach, czy nie? A może niezbędne będzie korzystanie z windy?
 9. Czy w domu będzie wystarczająco dużo miejsca na przetrzymywanie wózka? Jeśli nie, to gdzie będzie zwykle „garażował”?
 10. Jaki jest wzrost rodziców, którzy będą z dzieckiem spacerować?

Odpowiedzi na postawione pytania ułatwią wybór odpowiedniego wózka (chyba, że w sklepie trafi się wyjątkowo miły sprzedawca, który spowoduje, że ostatecznie zakup całkowicie będzie odbiegał od tego jaki był zaplanowany 🙂 )

Jakie są rodzaje wózków?

Teraz trochę teorii. Wyróżnić można kilka rodzajów wózków oferowanych przez sklepy różniących się od siebie przeznaczeniem; materiałami, z których są wykonane; wielkością; ciężarem; rodzajem zawieszenia; ilością i sposobem wykonania; kolorystyką; ceną; itd.

Gondola

Jest to głęboki wózek, przeznaczony dla dziecka od momentu narodzin do około 6 miesiąca życia (właściwie do momentu, w którym dziecko zaczyna już siedzieć). Powinien mieć atest, bo to gwarantuje, że będzie bezpieczny w użytkowaniu: będzie stabilny, zabezpieczony przed zaklinowaniem, o wytrzymałej konstrukcji pozbawionej niebezpiecznych dla malca elementów. Taki wózek zaopatrzony jest w symbol w postaci litery B wpisanej w trójkąt.Rodzice Jaki wózek wybrać dla dziecka?Gondola musi być przede wszystkim wygodna dla dziecka, to znaczy, że wózek powinien być odpowiedniej długości i głębokości (by dziecko nie mogło z niego wypaść nawet wtedy, gdy podejmuje pierwsze próby siadania), a jego boczne ściany odpowiednio twarde, by w razie wywrócenia się wózka stanowiły dodatkowe zabezpieczenie.

Materiał ze środka musi być łatwo zdejmowany do prania, dobrej jakości, materacyk amortyzujący powinien mieć 1 cm grubości, a budka nie może sprawiać żadnych problemów w czasie jej otwierania i zamykania (by np. nie budzić śpiącego niemowlaka).

Najlepiej żeby do wózka dołączone były akcesoria typu: kosz i siatka na zakupy, parasolka przeciwsłoneczna, folia przeciwdeszczowa, moskitiera i śpiworek – powinny być wykonane z materiałów przepuszczających powietrze, by dziecko się nie pociło.

Wózek spacerowy

Ten typ wózka przeznaczony jest dla dziecka siedzącego, wykorzystywany  jest nawet do 3 roku życia dziecka.

Podobnie jak gondola powinien mieć w komplecie budkę. Dodatkowo absolutnie niezbędne są szelki, najlepiej pięciopunktowe, które skutecznie zabezpieczą dziecko przed wypadnięciem. Obicie powinno dać się zdjąć do uprania. Dziecko siedząc w wózku musi mieć możliwość wygodnego oparcia nóżek, dlatego niezbędny jest wygodny podnóżek, najlepiej z możliwością regulacji wysokości.Rodzice Jaki wózek wybrać dla dziecka?Współczesne wózki spacerowe zwykle wyposażone są w funkcję rozkładania do pozycji leżącej. Jest ona bardzo przydatna, bo umożliwia maluchowi wygodną, nawet dłuższą drzemkę – wystarczy tylko obniżyć oparcie do pozycji leżącej.

Warto rozejrzeć się też za spacerówką, w której możliwe jest przestawienie siedziska przodem lub tyłem do kierunku jazdy (można dzięki temu ochronić dziecko przed słońcem, wiatrem, czy zacinającym deszczem).

Wózek „parasolka”

Jest to lżejsza i mniejsza wersja spacerówki, ma funkcję składania (stąd nazwa), nie jest wyposażona w budkę. Raczej nie nadaje się na długi spacer po parku, czy wyjazd za miasto. Stosowany jest zwykle jako „pojazd” zastępujący zwykłą spacerówkę na krótkie wyjścia (np. do supermarketu) lub w czasie podróży autobusem, czy tramwajem (łatwo można go złożyć, zajmuje mało miejsca, jest lekki).

Wózek dwufunkcyjny, tzw. 2 w 1

Ponieważ składa się z zarówno z gondoli jak i spacerówki może służyć dziecku od chwili narodzin do około trzeciego roku życia.Rodzice Jaki wózek wybrać dla dziecka?Wózek wielofunkcyjny, tzw. 3 w 1

Na tym samym stelażu można zamontować w nim, zależnie od potrzeb, gondolę, spacerówkę, lub wykorzystać jako fotelik w samochodzie (jeśli ma adaptery). Tego typu wózek „rośnie” wraz z dzieckiem i to jest jego niewątpliwa zaleta. Ale to co jest jego zaletą, w pewnych sytuacjach może stać się wadą. Bo wyobraźmy sobie sytuację, w której okazuje się, że w praktyce, mimo wysokiej ceny, wózek nie jest tak wygodny jak powinien być? Mamy wtedy dwa wyjścia: albo przemęczyć się i wózka nie zmieniać, albo narazić się na ponowne koszty i kupić nowy …

Ważne są koła!

Wózki dla dzieci mogą być:

 • czterokołowe – zaletą jest to, że wózki tego typu są stabilne, dobrze się je prowadzi, łatwiej pokonują przeszkody. Ale mają także wady – zajmują więcej miejsca i są cięższe, niż trzykołowe.
 • trzykołowe – są stosunkowo lekkie, zajmują mniej miejsca ale są mniej stabilne. Mogą też sprawiać problem w czasie np. pokonywania przeszkód architektonicznych i innych. Rozwiązaniem mogą być wózki trójkołowe z podwójnym kołem z przodu, co powoduje, że są bardziej stabilne.
 • z kołami pełnyminajlepiej sprawdzą się w mieście, gdzie powierzchnie chodników są dość gładkie i nie powodują niekomfortowych dla dziecka wstrząsów
 • z kołami pompowanymi (trzeba zwrócić uwagę na to, by miały typową wielkość, aby w razie konieczności łatwo można było je dokupić)- przeznaczone są przede wszystkim do spacerów wiejskimi drogami, czy leśnymi ścieżkami. Manewrowanie takim wózkiem bardzo ułatwią skrętne koła przednie.

Duże znaczenie ma również rozstaw osi kół – im szerszy rozstaw, tym bardziej stabilny (a więc bezpieczny) wózek.

I rada na koniec

Wybierając idealny wózek dla swojej pociechy zawsze trzeba zwracać uwagę na materiały, z których jest wykonany (słabe materiały spowodują, że wszelkie ruchome elementy szybko się „wyrobią” i trzeba będzie je wymieniać) oraz standard wykonania (nie może być żadnych niedoróbek, które mogą zagrozić bezpieczeństwu dziecka).Rodzice Jaki wózek wybrać dla dziecka?Najlepiej sprawdzić (koniecznie samemu!!!) jak wózek się prowadzi, czy nie jest wywrotny i czy łatwo można go złożyć i rozłożyć, postawić budkę, albo włożyć do samochodu.