Wszy – jak się ich pozbyć?

0
615

Wszawica może się zdarzyć nawet wtedy, gdy bardzo, ale to bardzo dbamy o higienę naszego dziecka. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: wszy szukają lokum. I jest im wszystko jedno, gdzie ono będzie się znajdować: może być we włosach na głowie, choć niekoniecznie, bo mogą też być tzw. wszy łonowe występujące w owłosieniu łonowym oraz wszy odzieżowe.Polecamy Rodzice  Wszy - jak się ich pozbyć?Obecność takich pasożytów jak wszy zwykle kojarzy się ze środowiskami patologicznymi, kojarzonymi z biedą i brudem. Nie ma się co jednak oszukiwać – wszy mogą „dopaść” wszystkich, niezależne od wieku, sposobu życia, przestrzegania lub nie zasad higieny, długości czy gęstości włosów. Wszy przenoszą się bowiem bardzo łatwo mimo, że nie skaczą. Sprzyja temu przebywanie w dużych skupiskach ludzi (przedszkole, szkoła, tramwaj itd.). Po czym można poznać, że wszy zamieszkały w naszych włosach, na naszych głowach?

Jakie są objawy wszawicy?

Objawy wszawicy teoretycznie dość łatwo można zauważyć. Teoretycznie, bo wielu rodzicom nie przychodzi nawet do głowy to, że ich dziecko może mieć wszy (dbają bowiem bardzo o czystość dziecka). Dlatego często, zanim je odkryją mija sporo czasu i wszy zdążą się już rozmnożyć. Dziecko drapie się po głowie, a we włosach widać „wędrujące” pasożyty. U nasady włosów, szczególnie za uszami i nad karkiem, można  zauważyć jakby „przyklejone” gnidy, czyli niedorosłe jeszcze wszy.

Jak pozbyć się wszy?

Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że zwalczanie wszawicy musi objąć nie tylko dziecko, ale również ludzi, którzy przebywają w jego otoczeniu. Inaczej za chwilę mogą pojawić się na nowo. Nie trzeba nawet udawać się do lekarza. Wystarczy bez recepty zakupić w aptece odpowiedni preparat zwalczający wszy na każdym etapie ich rozwoju i zastosować go zgodnie z zaleceniem umieszczonym na ulotce. Preparaty mogą mieć różną postać, ale najczęściej są to szampony. Wprawdzie trzeba sprawdzać głowy wszystkich domowników (czy kolegów z przedszkola lub szkoły), ale preparat stosuje się tylko u osoby, u której są wszy (lub gnidy). Nie stosuje się go profilaktycznie – profilaktyką jest więc samo przeglądanie czystości głowy i dbanie o higienę. Zabieg zawsze trzeba powtórzyć po 7 dniach od pierwszego zastosowania, a czasami (dla pewności) stosuje się kilka powtórzeń. Lepiej nie używać kilku preparatów jednocześnie, a szczególnie podczas jednego mycia głowy. Ważną rolę odgrywa także wyczesywanie wszy i gnid przy pomocy gęstego grzebienia (są w sprzedaży także elektroniczne grzebienie ułatwiające tę czynność). Najlepiej robić to np. nad gazetą, by można było ją potem wyrzucić nie zostawiając w domu wyczesanych pasożytów.

Jak pozbyć się wszy domowymi sposobami?

Jeśli ktoś jest zwolennikiem domowych sposobów radzenia sobie z różnymi problemami, to można zastosować metody znane od dawna. Należy wówczas przygotować roztwór z 500 ml ciepłej wody i jednej łyżki stołowej octu. Włosy wypłukane tym roztworem trzeba dodatkowo dokładnie wyczesać gęstym grzebieniem. Aby na grzebieniu nie pozostały potem gnidy konieczne jest dokładne umycie go gorącą wodą z detergentem lub wygotowanie.Polecamy Rodzice  Wszy - jak się ich pozbyć?Można też go zamrozić (po wcześniejszym umyciu 🙂 ) albo dokładnie przetrzeć spirytusem. Zabiegom dezynfekującym trzeba poddać również noszone niedawno ubrania, ręczniki, pościel oraz pluszowe zabawki – trzeba je wyprać w wysokiej temperaturze (co najmniej w 60° C) i wyprasować gorącym żelazkiem (200 ° C) z parą, szczególnie dokładnie przy szwach. Można także zastosować pranie chemiczne. Wszystkie rzeczy, których nie da się wyprać trzeba zamknąć szczelnie w plastikowym opakowaniu (np. w worku foliowym) na 3 tygodnie.