Wybity stały ząb u dziecka – co robić?

0
606

Dzieciom przytrafiają się różne historie. W tym takie, które zagrażają ich bezpieczeństwu, zdrowiu, a nawet życiu. Czasami jest to zwykły przypadek, innym razem nadmierna ruchliwość, lekkomyślność, albo zbyt impulsywny charakter dziecka.Rodzice  Wybity stały ząb u dziecka - co robić?W najlepszym przypadku kończy się na siniaku lub guzie, ale bardzo często dochodzi do znacznie poważniejszych konsekwencji zdrowotnych: zwichnięcia i złamania kończyn, wstrząśnienia mózgu, wybicie oka lub zęba.

Wybicie zęba stałego jest jednym z najczęstszych skutków wypadków, jakim ulegają dzieci w wieku 11 – 13 lat (spowodowane jest to przede wszystkim wzrostem aktywności ruchowej w wieku dojrzewania).

Oczywiście młodszym dzieciom też się to zdarza. W obydwu przypadkach zasady postępowania z są identyczne (nawiasem mówiąc, przedstawiony schemat postępowania w sytuacji wybicia zęba stałego należy wykorzystać także w odniesieniu do dorosłych).

Najczęściej wybijane są jedynki, dwójki i trójki, bardzo rzadko zęby dalsze.

Wybity stały ząb – co robić?

Przede wszystkim zachować trzeba spokój. Jest to oczywiście dość trudne, bo wybiciu zęba towarzyszy zwykle uraz warg, języka, czy policzków. Powoduje to obfite krwawienie u dziecka uniemożliwiające „oszacowanie strat”.

Widok zalanego krwią dziecka jest dużym przeżyciem dla rodzica, więc obmycie z krwi pod bieżącą wodą może być dla niego czynnością bardzo stresującą. Niestety jednak konieczną, by mógł zorientować się co się właściwie stało. Nie wolno poddać się panice, bo kolejne działania będą decydujące dla „być albo nie być” wybitego właśnie zęba!

Wybity stały ząb można uratować!

Ząb można uratować, choć uczciwie trzeba powiedzieć, że nie zawsze. Wszystko zależy od tego, czy na skutek wybicia doszło do rozerwania naczyń krwionośnych, czy nie. Jeżeli nie, to przy odpowiednim dalszym postępowaniu ząb zupełnie normalnie będzie funkcjonował.Rodzice  Wybity stały ząb u dziecka - co robić?W przypadku uszkodzenia naczyń krwionośnych uda się wprawdzie ulokować ząb w zębodole, ale trzeba będzie zastosować leczenie kanałowe. Oznacza to, że ząb będzie wprawdzie martwy, ale będzie! Przynajmniej nie będzie szpeciła dziura, która po nim pozostała!

Czas jest elementem decydującym!

Aby uratować wybity ząb, trzeba się bardzo śpieszyć, bo właśnie czas jest elementem decydującym. Od chwili, w której doszło do wybicia zęba do momentu konsultacji ze stomatologiem nie powinno minąć więcej czasu, niż jedna godzina! Najlepiej w takiej sytuacji skorzystać więc z usług prywatnego gabinetu stomatologicznego, gdzie otrzymać można natychmiastową pomoc.

Kolejne kroki dla ratowania wybitego zęba

Oto wskazówki, według których należy postępować, by stomatolog mógł uratować ząb:

  1. Wybity ząb trzeba odszukać najszybciej jak się da (jeśli gdzieś się „zgubił”).
  2. Opłukać pod bieżącą wodą (tylko opłukać, nie umieszczać na czas transportu!).
  3. Nie wolno dopuścić do wysuszenia zęba!
  4. Aby nie dopuścić do wysuszenia najkorzystniej jest umieścić go we wgłębieniu powstałym po wybiciu (najbardziej naturalne, więc najlepsze środowisko do przechowania zęba w czasie podróży do lekarza!).
  5. Jeżeli nie uda się tego zrobić (np. dziecko będzie się tego „zabiegu” bało, lub będzie odczuwało duży ból i nie pozwoli sobie na włożenie zęba), to można spróbować przekonać je do przetrzymania zęba w ślinie – ząb umieszcza się wtedy w „kieszonce” między zębami, a policzkiem. Oczywiście sposób ten jest nieodpowiedni dla małego dziecka, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że ząb zostanie przez nie połknięty.
  6. Jeszcze innym sposobem przechowania zęba jest umieszczenie go w roztworze soli fizjologicznej, płynie do przechowywania szkieł kontaktowych, lub w zwykłym mleku (odpowiedni będzie sterylny pojemnik, ale może też być wyparzony słoiczek szklany). Nie wolno zalewać zęba alkoholem, spirytusem, wodą utlenioną lub bieżącą.

Jakie działania podejmuje lekarz – stomatolog?

Najprościej mówiąc, stomatolog czyści ranę po zębie, umieszcza ząb w zębodole, ustawia w odpowiedniej pozycji, a następnie stabilizuje przy pomocy specjalnych szyn.Rodzice  Wybity stały ząb u dziecka - co robić?Zaleci prawdopodobnie specjalną dietę „oszczędzającą” stabilizowany ząb – potrawy przecierane, by nie trzeba było ich gryźć. Po odpowiednim czasie zdejmie szynę stabilizacyjną i najprawdopodobniej skieruje na badanie radiologiczne (prześwietlenie zęba).