Zabawki dla niemowlaka – pierwsze miesiące życia

1
488

Wybierając zabawki dla niemowlaka trzeba uwzględnić przede wszystkim jego wiek, bo od niego zależą możliwości percepcji maluszka.Niemowlę  Zabawki dla niemowlaka - pierwsze miesiące życiaNie ma więc sensu „bombardować” go nadmierną ilością bodźców, bo po pierwsze jego układ nerwowy nie jest jeszcze przygotowany na ich odbiór, a po drugie zainteresowanie zabawkami pojawia się dopiero kilka tygodni po narodzinach.

Jeśli więc kupujemy lub dostajemy od rodziny, czy znajomych zabawki z okazji narodzin dziecka, to warto im się przyjrzeć i odpowiednio posegregować – tak by mogły najlepiej spełnić swoją rolę, czyli dopasować je adekwatnie do wieku malucha (odpowiednio pogrupowane mogą sobie spokojnie czekać na moment, w którym będą wykorzystane).

Pomocne w tym mogą być informacje producenta, który zwykle podaje wiek dziecka, któremu dedykowana jest zabawka.

Niezbędne jest też sprawdzenie, czy na opakowaniu lub metce znajduje się symbol CE oznaczający, że spełnia ona wymogi bezpieczeństwa.

Zabawki na pierwszy miesiąc życia niemowlaka

Dwutygodniowy noworodek umie już odróżniać proste wzory, a zainteresowanie wzbudzają te obiekty, które mają żywe, kontrastowe kolory, np. biały, czarny, żółty, czerwony, zielony, niebieski.

Rolę zabawki może w tym okresie pełnić własnoręcznie narysowany przez rodzica czarny szlaczek na zwykłej białej kartce, czy wycięte z kolorowego papieru koła, lub inne figury geometryczne i zawieszone w zasięgu wzroku maluszka (np. przyczepione do szczebelków łóżeczka).

Jeśli chodzi o gotowe zabawki, które można wtedy wykorzystać, to najlepsze będą np. karuzele, które występują w przeróżnych odsłonach. Dziecko zainteresuje z pewnością ta, która będzie się składała ze sporych, kolorowych (ale nie pstrokatych!) elementów.

Drugi miesiąc życia

Kiedy dziecko ma około dwa miesiące reaguje już na miny dorosłych, co widać wyraźnie, bo odpowiadając na nie uśmiecha się. Najlepszą zabawą może być więc zabawa ” w miny” lub np. zabawy „paluszkowe” typu „Idzie rak nieborak …” lub „Dziobała sroczka …”.Niemowlę  Zabawki dla niemowlaka - pierwsze miesiące życiaŚwietnie rozwijającymi zmysł słuchu mogą być w tym okresie łagodne dźwięki płynące z pozytywki (np. umieszczonej w karuzeli). Dodatkowo uspokajają dziecko, pomagają mu poczuć się bezpiecznie i zasnąć.

Trzeci miesiąc życia

W wieku 3 miesięcy dziecko uwielbia „konwersować” z rodzicami i na ich głos odpowiada radosnym „gruchaniem”. Dlatego trzeba do niego czule mówić, odpowiadać w jego języku, dotykać. Świetnie sprawdzą się wtedy również różnego rodzaju pacynki zakładane np. na palce mamy lub taty.

W sprzedaży są różnego rodzaju maty edukacyjne wyposażone w specjalne miękkie zabawki zawieszone na pałąku, delikatne pokrętła i przyciski wydające różne dźwięki, naszywki o zróżnicowanych fakturach i kolorach – będą się znakomicie nadawały do zajęcia uwagi dziecka w tym wieku, a nawet w późniejszych miesiącach. Powoli można także zacząć wprowadzać do zabawy grzechotki.

Czwarty miesiąc życia

W czwartym miesiącu życia dziecko dotyka wszystkiego, co ma w zasięgu swoich malutkich rączek. W tym okresie trzeba mu więc dostarczać okazji, które umożliwią mu odbiór wielu bodźców dotykowych – niech więc dotyka naszej twarzy: oczu, nosa, ust, policzków. Będzie to dla niego bardzo przyjemne doświadczenie 🙂

Oprócz tego z dużą uwagą będzie się bawiło grzechotkami, które powinny być lekkie, łatwe do chwycenia i utrzymania w rączkach. Ponieważ maluch uwielbia brać je do buzi muszą mieć zaokrąglone brzegi i być łatwe do umycia.

Zabawki na piąty miesiąc życia dziecka

W piątym miesiącu życia maluch rozwija swoje umiejętności chwytania, zaczyna wyraźnie wyciągać rączki w stronę zabawki. Fascynuje go wszystko co piszczy, grzechocze, szeleści.Niemowlę  Zabawki dla niemowlaka - pierwsze miesiące życiaZnakomitą zabawą będzie więc zabawa z interaktywną zawieszką kupioną w sklepie, albo wykonaną własnoręcznie (np. grzechotki wykonane z butelek wypełnionych jakimiś drobnymi przedmiotami – koniecznie muszą być mocno, dokładnie zakręcone, by nie stanowiły zagrożenia dla dziecka!).

Zabawki dla dziecka półrocznego

Sześciomiesięczne dziecko świetnie się bawi (w przeciwieństwie do rodziców 🙂 ) zrzucając wzięte do rączki przedmioty i obserwując co się z nimi potem dzieje … 🙂 W tym wieku fajnym i bardzo rozwijającym dziecko zajęciem będzie oglądanie obrazków w książeczkach specjalnie dla nich przygotowanych, czyli posiadających duże pojedyncze obrazki, ruchome elementy i kartki wykonane z miękkiego materiału, grubej tektury lub plastiku.

Pojawiły się też znakomite książeczki wykonane z filcu – elementy obrazkowe można dowolnie przestawiać dzięki temu, że posiadają rzepy.

Niezależnie od tego ile zabawek kupimy dziecku (a jest ich w sprzedaży naprawdę ogromny wybór! 🙂 ) to i tak najważniejszy dla maluszka jest bezpośredni, bliski kontakt z najbliższymi. Dlatego potrzebę bliskości trzeba zaspokajać w pierwszej kolejności i w dodatku … niezależnie od wieku dziecka 🙂