Zabawy dla dzieci – do wykorzystania również na plaży

1
501

Opisane niżej zabawy można zaproponować dziecku/dzieciom niemal wszędzie: na podwórku koło domu, na polance w lesie, w parku czy na nadmorskiej plaży. Można je dowolnie modyfikować w zależności od warunków atmosferycznych, nastroju bawiących się dzieci, ich wieku oraz własnej i ich kreatywności. Ponieważ trwa sezon urlopowy – zabawy zostały „przystosowane” do warunków panujących na plaży.

Puszczanie latawców

Puszczanie latawców to wspaniały pomysł na dobrą zabawę. Niestety muszą być spełnione przynajmniej dwa warunki, by mogła dojść do skutku. Po pierwsze – musi być chociaż trochę wietrzna pogoda. Rodzice  Zabawy dla dzieci - do wykorzystania również na plażyPo drugie – na plaży nie może być zbyt wielu plażowiczów, żeby swobodnie można było biegać za latawcem. I jeszcze jedna uwaga – sznurki, czy linki utrzymujące latawiec mogą być niebezpieczne zarówno dla dziecka mającego je w rękach jak i innych osób przebywających w pobliżu. Dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność.

Artystyczna twórczość – np. portrety

Zebrane wcześniej skarby wyrzucone przez morze (ale mogą to być również skarby z lasu, parku itp.) znakomicie nadają się do wykorzystania w czasie artystycznej twórczości. Można np. wykonać wspólnie z dzieckiem (lub każdy swój) portret mamy, taty, siostry, brata czy inny (np. pieska lub kotka) wykorzystując do tego muszelki, z których można ułożyć twarz, kamyki do wykonania wspaniałych wielkich oczu, roślin występujących w roli włosów, a kolorowych szkiełek do wykonania korali. Inną wersją tej zabawy może być np. obrysowywanie kształtu ciała mamy, taty lub dziecka leżącego na piasku, a potem wypełnianie go różnymi skarbami tworząc rodzaj mozaiki.

Naśladowanie innych

Inaczej ta zabawa nazywana jest „Rób to co ja”.Rodzice  Zabawy dla dzieci - do wykorzystania również na plażyJest prosta – jedna osoba wykonuje pewne czynności (np. łapie się za ucho, drapie brodę, zamyka jedno oko, robi dziwną minę), a pozostałe je naśladują. Odwzorowywanie takich samych czynności wymaga koordynacji wzrokowo – ruchowej oraz koncentracji.

Jaki rysunek nam wyjdzie?

Równie dobrze można się bawić dowolnie rozsypując kamyki, muszelki czy szkiełka (a na podwórku można wykorzystać również kawałki kory, patyczki, kwiatki itp.) i następnie łączyć je ze sobą linią narysowaną patykiem (ale może też być do tego wykorzystany np. sznurek) ale w taki sposób, by nie przecinała się z inną. Powstałemu w ten sposób obrazowi można potem nadać jakiś tytuł, można próbować porównać do czegoś co występuje w naturze itp. Zabawa znakomicie rozwija wyobraźnię, zmusza do „kombinowania” jak połączyć kolejne kamyki itd.

Przelewanie wody

To banalnie prosta zabawa, ale uwielbiana przez małe dzieci. Wystarczy zorganizować dziecku dwa dowolne pojemniki na wodę no i … oczywiście samą wodę. Różniące się wielkością wiaderka czy kubeczki dają dodatkowo możliwość zaobserwowania, że np. nie każda ilość wody z jednego naczynia wejdzie do drugiego itd.

Chodzenie po śladach

I znów zabawa nie wymagająca specjalnych przygotowań: jedna osoba idzie jako pierwsza pozostawiając za sobą ślady na piasku. Dla utrudnienia może iść na palcach, piętach, skakać na jednej nodze, czy obydwu naraz.Rodzice  Zabawy dla dzieci - do wykorzystania również na plażyPozostali uczestnicy zabawy muszą się postarać iść po tych śladach. Można ją wzbogacić elementami rywalizacji, np. odpada z gry ten zawodnik, który wyraźnie „wypadnie” ze śladu.

Każdy rodzic najlepiej zna swoje dziecko (przynajmniej tak się wydaje) więc jest w stanie wybrać taką zabawę, która najbardziej przypadnie mu do gustu. Najważniejsze jest jednak to, by wspólnie spędzać czas.