Zabawy z dzieckiem na deszczowe dni – 9 najlepszych propozycji

2
391

„W czasie deszczu dzieci się nudzą, to ogólnie znana rzecz. Choć mniej trudzą się i mniej brudzą się ale strasznie nudzą się w deszcz” – tekst piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów napisany kilkadziesiąt lat temu nadal jest aktualny … Można jednak spróbować coś z tym zrobić 🙂 Tym bardziej, że lato nas nie rozpieszcza i dni deszczowych jest naprawdę wiele.Polecamy  Zabawy z dzieckiem na deszczowe dni - 9 najlepszych propozycjiOto 9 najlepszych i najbardziej lubianych przez dzieci zabaw na deszczowe dni. Odpowiednio je modyfikując można niemal wszystkie wykorzystać w zabawie zarówno z dziećmi małymi jak i nieco starszymi, także w dni upalne, np. zajmując dziecku ciekawie czas na plaży.

1. Zabawa w teatrzyk

Zabawa w teatrzyk może być tak fascynująca dla dziecka, że może zająć go niemal przez cały dzień. Trzeba zacząć od wyboru tematyki przedstawionej w teatrzyku. Może to być znana dziecku bajka lub wymyślona przez nie, albo określona sytuacja (np. spotkanie na łące dwóch zajączków lub muszelek na plaży). Koniecznie trzeba ją wybrać i omówić z dzieckiem, by czuło się ważne dla procesu tworzenia przedstawienia. Potem wspólnie można budować scenę, na której „sztuka” zostanie wystawiona, scenografię oraz stroje dla aktorów. Dzieci bardzo lubią, gdy w teatrzyku znajdzie się miejsce na kurtynę, która będzie się zasłaniać i odsłaniać w czasie przedstawienia oraz miejsca dla widzów. Można je zorganizować na kanapie lub krzesłach ustawionych w rzędach, albo nawet na podłodze.

Do zabawy można zachęcić również nudzące się dzieci sąsiadów lub znajomych z hotelu, czy plaży. Im więcej zaangażowanych dzieci, tym lepiej! Chociaż … wymagać to będzie znakomitej organizacji pracy. W przygotowaniach niech biorą udział wszyscy chętni – najlepiej, by dzieci wykonywały to, w czym czują się najlepiej. Te, które lubią malować – niech malują elementy scenografii, te, które lubią śpiewać – niech przygotowują piosenkę pasującą do przedstawienia. Naprawdę, można tu świetnie się bawić razem z dziećmi!

2. Zabawa pacynkami

Zabawa pacynkami, to inna wersja teatrzyku. Można wykorzystać w niej gotowe pacynki lub wykonane wspólnie z dzieckiem.Polecamy  Zabawy z dzieckiem na deszczowe dni - 9 najlepszych propozycjiSprawdzają się w tej roli również zabawki, które dziecko ma w domu lub tylko palce rąk czy nóg, na opuszkach których namalowane zostaną śmieszne buźki. I znów – wystarczy tylko trochę pomysłowości i umiejętności improwizacyjnych.

3. Lepienie z plasteliny, ciastoliny, modeliny, gliny i masy solnej

Aby lepienie z plasteliny, ciastoliny, modeliny, gliny i masy solnej nie doprowadziło do zabrudzenia całego mieszkania, konieczne jest wyznaczenie do tego odpowiedniego miejsca i ubranie dziecka w „strój roboczy”. Lepiej także na wszelki wypadek zdjąć dywan znajdujący się gdzieś w pobliżu – po co się potem denerwować, jeśli zostanie przypadkowo zabrudzony? Zniszczy to radosny nastrój towarzyszący zabawie, no i narazi na koszta związane z jego czyszczeniem.Polecamy  Zabawy z dzieckiem na deszczowe dni - 9 najlepszych propozycjiMożna wspólnie z dzieckiem wykonać masę solną, ale za to koniecznie wspólnie, wybrać tematykę wykonywanych prac. Tematem mogą być np. warzywa, owoce, zwierzątka lub śmieszne postaci. Właściwie nie jest to ważne, co się będzie lepiło. Najważniejsze, że wspólnie z dzieckiem/dziećmi i że można przy tej okazji pośmiać się, powygłupiać ale i … porozmawiać.

4. Przebieranie się za postać z ulubionej bajki lub filmu

Dzieciaki uwielbiają przebieranie się w różne postaci! Dlatego niech się bawią w przebieranie! Niech kombinują co wykorzystać, by postać była rozpoznawalna (np. z bajki lub filmu) lub wyjątkowo oryginalna. Niestety, potrzebna tu będzie wyrozumiałość rodziców, bo może się okazać, że dziecko będzie „musiało” wykorzystać ulubioną bluzkę mamy lub krawat taty. Oczywiście trzeba zachować zdrowy rozsądek, ale też być otwartym na pomysły dzieci. Jeśli się ktoś boi niezwykłej pomysłowości swojego malucha ( 🙂 ), to naturalnie można wcześniej przygotować „bezpieczny” zestaw do przebierania.

5. Recytacja wierszyków i śpiewanie piosenek

Recytacja wierszyków i śpiewanie piosenek nie jest może zbyt oryginalnym pomysłem, ale za to lubianym przez dzieci. Aby uatrakcyjnić występy, można przygotować specjalną scenę, uroczysty strój dla występującego i … zapełnić widownię. Więc można znowu skrzyknąć sąsiadów i ich pociechy i zorganizować wspólną zabawę. To będzie świetna okazja dla tych maluchów, które są nieśmiałe – być może uda im się pokonać nieśmiałość właśnie w czasie takich występów. Rada jest taka, by nie były to konkursy recytatorskie czy piosenkarskie, tylko występy dające możliwość wystąpienia każdemu chętnemu dziecku bez obawy, że może ponieść klęskę nie wygrywając.

6. Origami – składanie papieru

Origami, to japońska sztuka składania papieru. Może być znakomitą zabawą, w której wezmą udział wszyscy członkowie rodziny. Wymaga skupienia, dokładności i cierpliwości, więc będzie idealna dla dzieci z deficytem „spokojnego zachowania” 🙂 Polecamy  Zabawy z dzieckiem na deszczowe dni - 9 najlepszych propozycjiAby jednak dawała dużo zabawy, a nie była powodem do zdenerwowania u dziecka, trzeba ją przygotować – składanka papierowa musi mieć odpowiedni do wieku dziecka poziom trudności. Inaczej maluch się zniechęci. Na rynku jest wiele książek, które uczą od podstaw tej niezwykłej sztuki. Niektóre z nich są specjalnie przygotowane z myślą o dzieciach. Jeśli jednak rodzice uważają, że jest to zbędny wydatek – pomysły i dokładne wskazówki można czerpać z internetu.

7. Szukanie schowanego przedmiotu – „ciepło, zimno”

Zabawa w szukanie schowanego przedmiotu powinna być tym prostsza, im młodsze dziecko. Polega na tym, że jedna osoba przedmiot chowa, inna go szuka. Poszukiwanie można wspomóc zawołaniami „ciepło” – jeśli osoba szukająca jest blisko schowanego przedmiotu, „zimno” – jeśli jest daleko. Można też wzbogacić zawołania o określenia typu „cieplej”, „chłodniej”. Dla nieco starszych dzieci można zamiast zawołań przygotować karteczki z napisami typu: „idź do przodu”, „zawróć”, „idź w lewo”, „idź w prawo” itp.

8. Zabawa w łapki

Zabawa w łapki uczy refleksu. Nie chodzi jednak o tę zabawę, w której jedna osoba wysuwa dwie dłonie przed siebie i „ucieka” z nimi przed dłońmi drugiej osoby starającej się w nie uderzyć swoimi – ta zabawa nie jest wskazana ze względu na to, że na wierzchach dłoni znajdują się zakończenia nerwowe. Dlatego propozycja jest inna: dwie osoby siedzą na przeciwko siebie.

Zadanie polega na tym, by nie pomylić kolejności ustalonych wcześniej czynności, np. klaśnięcie w dłonie, potem „przybicie piątek” lewymi i prawymi dłońmi jednocześnie, następnie znów klaśnięcie w dłonie, potem „przybicie piątki” prawymi dłońmi, klaśnięcie i „przybicie piątki” lewymi dłońmi. Zabawa trwa do momentu popełnienia błędu przez jednego z uczestników. Można zastosować element rywalizacji – wygrywa ten, kto na 10 powtórzeń zabawy popełni mniej błędów.

9. Budowanie z tekturowych pudeł

Budowanie z pudeł to zabawa wymagająca przygotowania tekturowych pudeł różnej wielkości. Można wykorzystać stare opakowania tekturowe po różnych sprzętach kupionych kiedyś do domu lub poprosić o nie w sklepie znajdującym się w pobliżu. Oprócz tego przydadzą się nożyczki (koniecznie takie dla dzieci – z zaokrąglonymi końcówkami) do wycinania otworów na okna i drzwi, kolorowe farbki, papiery, gazety itp. do ich przyozdobienia.Polecamy  Zabawy z dzieckiem na deszczowe dni - 9 najlepszych propozycjiZ pudeł mogą dzieci budować np. domki dla ukochanych lalek, czy garaże dla samochodów. Wszystko zależy od tego, czego chcą dzieci. Potem powinny mieć okazję wykorzystać je w codziennej zabawie, więc nie powinno się ich niszczyć, czy usuwać tylko z tego powodu, że np. nie wyglądają zbyt pięknie lub nie pasują do wystroju wnętrza (oczywiście zdaniem rodziców!).