Ząbkujące dziecko

1
628

Pojawienie się pierwszego śnieżnobiałego (zazwyczaj 🙂 ) ząbka u dziecka to niezwykle wzruszający moment dla każdego rodzica. Bywa, że takiego odkrycia dokonują niespodziewanie, bez wcześniejszych sygnałów ze strony malucha. Najczęściej jednak wyrzynaniu się ząbków towarzyszą wyraźne, nie dające się nie zauważyć objawy.

Małe dziecko  Ząbkujące dziecko

Kiedy pojawiają się pierwsze mleczne ząbki u dziecka?

Można by powiedzieć, że im później, tym lepiej! 🙂 Są wtedy zdrowsze i mogą dziecku dłużej służyć zanim pojawią się zęby stałe. Najczęściej jednak jest to około 4 – 6 miesiąca życia. Wtedy wyrzynają się zazwyczaj dolne jedynki, około 7 miesiąca – górne, około 8-12 miesiąca – dolne i górne dwójki. W 13 – 16 miesiącu – dolne i górne pierwsze trzonowe, do 24 miesiąca powinny pojawić się dolne i górne kły, a dolne i górne drugie trzonowe – do 31 miesiąca. Ogólna zasada jest taka, że ząbki dolne pojawiają się nieco wcześniej niż odpowiadające im zęby górne. Ale to nie jest reguła. Może być dokładnie odwrotnie! 🙂

Wszystko bowiem zależy od genów odziedziczonych po rodzicach, czy dziadkach. Większość dzieci kończy ząbkować przed 31. miesiącem życia – ma wtedy 20 zębów mlecznych (czyli o 12 mniej, niż będzie mieć zębów stałych). Nie ma wśród nich zębów przedtrzonowych, są jedynie po dwa zęby trzonowe z każdej strony.

Objawy ząbkowania

Ząbkowanie, to zazwyczaj trudny okres zarówno dla dziecka jak i jego rodziny. Dziecko wyraźnie cierpi, bo przejście korony ząbka przez węższy kanał kostny, jest bolesne.

Pojawia się wtedy stan zapalny dziąseł będący z kolei przyczyną takich objawów jak: wzmożone ślinienie się, zaczerwienione i opuchnięte dziąsełka dziecka, podwyższona temperatura (może przekraczać nawet 39 stopni C – wtedy należy udać się do lekarza pediatry), maluch jest rozdrażniony, płaczliwy, zniecierpliwiony, pogorszenie się apetytu, częste budzenie się w nocy, niespokojne drzemki w ciągu dnia (dolegliwości mogą spowodować, że dziecko wcale nie będzie chciało spać, gryzienie wszystkiego, co wpadnie maluchowi w rączki.Małe dziecko  Ząbkujące dziecko

Czy można pomóc ząbkującemu dziecku?

Można, a nawet trzeba. Niżej podane są rady, jak to zrobić.

Obfite ślinienie

Załóżmy dziecku na szyjkę miękki, chłonący nadmiar śliny śliniaczek i koniecznie zmieńmy, gdy się zmoczy. Wycierajmy ślinę z buzi miękką chusteczką. Starajmy się nie dopuścić do podrażnienia delikatnej skóry buzi malucha (szczególnie w okolicach ust), jeśli jednak do tego dojdzie stosujmy specjalne kremy lub maści dla dzieci.

Zaczerwienione i opuchnięte dziąsła

Jeżeli tylko dziecko nie będzie się zbyt buntować i pozwoli dotykać dziąseł dobrze jest delikatnie je pomasować czystym własnym palcem.

Podwyższona temperatura

Można podać dziecku paracetamol w czopkach, ale nie wolno nadużywać nawet tego bezpiecznego dla dziecka leku (jeśli gorączka jest wysoka, ponad 39 stopni C lub utrzymuje się dłużej niż 3 dni – konsultacja z pediatrą)

Rozdrażnienie, płaczliwość, zniecierpliwienie

Trzeba wykazać się niezwykłą cierpliwością i wyrozumiałością dla dziecka – jest przecież cierpiące! Można podawać mu herbatkę z melisy i … koniecznie przytulać 🙂Małe dziecko  Ząbkujące dzieckoPogorszenie się apetytu

Nie zmuszajmy do jedzenia na siłę. Aby ułatwić maluchowi jedzenie można spróbować podawać mu posiłki nie wymagające gryzienia (np. zupki z rozdrobnionymi składnikami). Jeżeli karmiony jest piersią można zastosować specjalne preparaty dla dzieci uśmierzające ból smarując dziąsła około pół godziny przed planowanym jedzeniem

Budzenie się w nocy

Można przed snem podać dziecku herbatkę z uspokajającą melisą ewentualnie, jeśli to nie pomaga, paracetamol (ale nie można go nadużywać!)

Wkładanie paluszków do buzi i gryzienie wszystkiego, co wpadnie w ręce

Świetnie sprawdzą się w tym przypadku schłodzone wcześniej silikonowe gryzaczki (nie zamrożone!), które najczęściej wyposażone są w wypustki masujące dziąsła w czasie gryzienia. Przynosi to maluchowi dużą ulgę 🙂 W tym okresie konieczne jest wzmożone obserwowanie dziecka – przedmioty, często brudne, małe, ostre itp., brane do buzi mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia!

Higiena jamy ustnej dziecka

O jamę usną dziecka trzeba dbać praktycznie od chwili jego narodzin. Jest to niezwykle ważne dla stanu uzębienia najpierw mlecznego, potem stałego. Po każdym karmieniu piersią, mlekiem z butelki, czy łyżeczką  powinno się dziąsła malucha delikatnie przetrzeć nałożoną na czyste palce gazą, zwilżoną letnią i przegotowaną wodą.

Małe dziecko  Ząbkujące dziecko

Po pojawieniu się pierwszych ząbków powinniśmy nabyć  w aptece lub sklepie specjalnie wyprofilowane szczoteczki do mycia zębów dla dzieci. Powinny być dostosowane do konkretnego przedziału wiekowego. Im młodsze dziecko, tym bardziej miękka. Bardzo małe dzieci nie powinny używać pasty do zębów, a jeśli już to bez fluoru. Dopiero starsze dzieci zaczynają myć pastą do zębów z fluorem, ale specjalnie przeznaczoną dla dzieci.