Jak dbać o swoje ciało po porodzie siłami natury

2
465

Wczesny okres poporodowy – IV okres porodu

Wczesny okres poporodowy (czyli IV okres porodu) to czas, w którym następuje kontrola lekarska szyjki macicy oraz pochwy, a także zszycie wszelkich obrażeń nabytych w czasie porodu i bezpośrednio po nim, w tym np. rozciętego krocza.Ciąża  Jak dbać o swoje ciało po porodzie siłami naturyKobieta pozostaje potem (przez minimum dwie godziny) pod ścisłą opieką lekarską. Na podstawie oceny stanu narządu rodnego ustala się wówczas dalszy sposób postępowania i  dobiera odpowiednią terapię poporodową.

Dolegliwości poporodowe

Kobieta mająca za sobą poród fizjologiczny (czyli poród siłami natury) będzie odczuwać przez kilka dni różnego rodzaju dolegliwości poporodowe będące konsekwencją powstania mikrourazów i otarć w obrębie skóry i błony śluzowej narządu rodnego. W związku z tym może mieć obrzęknięte krocze i trudności przy chodzeniu i siedzeniu. Najlepiej, by w tym okresie unikała zbyt długiego stania czy siedzenia. Jeżeli miała rozcinane krocze może pojawić się także odczucie „ciągnięcia” przez szef.

Zasady higieny osobistej po porodzie siłami natury

Gojenie krocza po porodzie siłami natury trwa zazwyczaj średnio około 10 dni – w prawidłowym połogu. Aby proces ten miał prawidłowy przebieg konieczne jest przestrzeganie kilku zasad higieny osobistej. Oto one:

  • podpaski należy zmieniać często, by nie dopuścić do rozwoju bakterii i infekcji – mniej więcej co 3 – 4 godziny
  • krocze, okolice krocza, srom i okolice odbytu należy umyć po każdym oddaniu moczu czy stolca, a następnie wysuszone i przemyte środkiem odkażającym zaleconym przez lekarza lub położną
  • czynności te powinny być wykonane prawidłowo, czyli ruchem od spojenia łonowego w kierunku odbytu

Dobroczynne działanie kwasu hialuronowego (HA) – zadbaj o swoje ciało

Kwas hialuronowy znany jest doskonale każdej kobiecie dbającej o stan skóry, np. twarzy. Okazuje się jednak, że również w położnictwie widoczne jest jego dobroczynne oddziaływanie: Ciąża  Jak dbać o swoje ciało po porodzie siłami natury

  • zastosowany miejscowo tworzy rodzaj bariery oddzielającej ranę od niekorzystnego wpływu czynników zewnętrznych
  • chroni ranę przed kolejnym otarciem czy pęknięciem
  • zmniejsza ból towarzyszący gojeniu się ran czy otarć
  • przyspiesza proces gojenia się krocza
  • zapobiega ( a w każdym razie zmniejsza częstotliwość) występowaniu infekcji układu moczowo – płciowego.