Zajście w ciążę podczas połogu

0
489

Jeżeli do tej pory myślałaś, że zajście w ciążę podczas połogu jest niemożliwe, zdecydowanie wyprowadzę Cię z błędu. Panie, które po porodzie czują się w pełni zabezpieczone przed kolejną ciążą tylko ze względu na obecność połogu, koniecznie powinny zapoznać się z tym artykułem 🙂

Ciąża  Zajście w ciążę podczas połogu

Połóg to nie antykoncepcja

Może się wydawać, że antykoncepcja w trakcie połogu nie jest konieczna. Do tej pory istnieje przekonanie, że podczas kilku tygodni po ciąży, kobiety nie są zdolne do zapłodnienia. Takie błędne przekonanie wynika przede wszystkim z faktu, że przez pewien czas po porodzie nie powinno się współżyć, w związku z czym ciąża najnormalniej w świecie jest niemożliwa z oczywistych względów. Zdarzają się jednak pary, które po prostu się zapominają.

Po porodzie organizm kobiety wytwarza w dużych ilościach hormon zwany prolaktyną. Podczas karmienia, któremu towarzyszy wzrost hormonu, często dochodzi do zatrzymania owulacji, co w konsekwencji uniemożliwia zajście w ciążę. Niestety, bardzo ciężko jest przewidzieć, kiedy owulacja postanowi wznowić swoją ,,działalność”. Zwykle ma to miejsce między 6 a 15 tygodniem po porodzie, lecz nie jest to regułą.

Ciąża  Zajście w ciążę podczas połogu

Ciąża podczas połogu

Połóg trwa zazwyczaj do około 6-8 tygodnia po porodzie. W tym czasie większość kobiet ma zatrzymaną owulację, przez co zajście w ciążę jest niemożliwe. Są jednak przypadki, w których owulacja wraca od razu po wydaniu dziecka na świat.

Istnieje możliwość zajścia w ciążę w trakcie połogu, jeżeli owulacja się nie zatrzyma, bądź cykl się unormuje. Kobiety zachodzą w ciążę nawet w 6 tygodniu po porodzie, czego dowodów nie trzeba daleko szukać. Większość ginekologów ma pod swoją opieką panie, które w jednym roku urodzą 2 dzieci pochodzących z dwóch ciąż.

Ciąża  Zajście w ciążę podczas połogu

Antykoncepcja

Jeżeli jesteś w trakcie połogu, bądź tuż po nim i w Twojej opinii cykl jeszcze nie wrócił do normy, pamiętaj o zabezpieczeniu podczas współżycia. Nie daj sobie wmówić, że jesteś w bezpiecznej grupie, w której połóg działa na zasadzie antykoncepcji.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDziecko w restauracji
Następny artykułCelowe zarażenie ospą wietrzną
Z wykształcenia jestem lekarzem pediatrą w trakcie specjalizacji. Z zamiłowania natomiast dumną mama dwóch synów - Tymoteusza i Makarego. Mam 34 lata, wspaniałego męża i... życiową misję (mówię to szeptem, żeby nie zapeszyć!). Staram się przemycić do sieci nie tylko wiedzę z zakresu zdrowia matki i dziecka, ale przede wszystkim wartościowe informacje dotyczące odpowiedzialnego rodzicielstwa :)